km/óra
  2024.05.02., csütörtök  •  Zsigmond napja
A magyarok még mindig nagyon szeretnek tévét nézni

A magyarok még mindig nagyon szeretnek tévét nézni

A televíziózás továbbra is meghatározó napi szabadidős tevékenység hazánkban annak ellenére, hogy Európa legtöbb országában és a világ számos táján is csökken a televízió népszerűsége - olvasható a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss elemzésében.

Az NMHH kommunikációs igazgatóságának közlése szerint a föld népessége napi szinten 2 óra 25 percet tévézik. Az európaiak majdnem egy órával többet, átlagosan 3 óra 22 percet, míg mi, magyarok az ezredforduló óta töretlenül legalább 4 négy órát ülünk a televízió képernyője előtt egy átlagos napon.

A Global Audience & Content Evolution (Glance) 71 országra kiterjedő és a 2022-es tévénézési szokásokat feltérképező adatai alapján elmondhatjuk, hogy itthon még mindig sokat ülünk a „doboz” előtt, míg a világ más pontján ez nem ennyire népszerű szórakozási forma.

2016-ot követően 3 óra alá esett a világ lakosságának napi tévénézési ideje. A legnagyobb csökkenést az észak-amerikai földrészen mérték, ahol az ezredfordulón még több mint napi 4 órát tévéztek, ám a 2014-ben mért 4,5 órás csúcs után meredek zuhanás következett be, s végül 2022-re 3 alá csökkent a tévé előtt töltött órák száma – derült ki a kutatásból.

Azt írták, míg Amerika északi felén lassanként elfordultak a televíziótól, addig Dél-Amerikában mind népszerűbbé vált a tévénézés: a 2000-es évek elejére 3 óra fölé emelkedett a napi fogyasztási idő, 2022-ben pedig – a mérések kezdete óta – a legmagasabb értéken zárt, 3 óra 38 perccel.

Tudatták azt is, hogy Európa népessége a kilencvenes évek közepétől legalább 3 órát fordított erre a tevékenységre, ez 2014-re 4 órára emelkedett. A Covid-19 világjárvány ideje alatti kiugró értékektől eltekintve, Európában is csökkenő trendet figyelhettünk meg az utóbbi években. A kontinensek sorrendjében egyébként Ausztrália és Óceánia található az utolsó helyen, a déli földrész metropoliszaiban mindössze 1 óra 46 percet tévéznek átlagosan naponta.

Az elemzésből kiderült, hogy 2022-ben Európában csökkent a legnagyobb mértékben a tévénézésre fordított idő, átlagosan 20 perccel. Leginkább a grúz lakosság fordult el a képernyőtől, hiszen 41 perccel kevesebb ideig követték figyelemmel a műsorokat egy átlagos napon, mint egy évvel korábban. Az izlandi lakosság tartja a negatív világrekordot: a 12 és 80 év közöttiek egy átlagos napon alig több, mint fél órát néztek tévét.

A tévénézésre fordított idő európai rangsorában a magyarok mindig élen jártak. 2022-ben a 4. helyen végeztünk, hazánkat mindössze Bosznia-Hercegovina, Románia és Szerbia előzte meg. Világviszonylatban is előkelő a helyezésünk, a 8. helyen szereplünk, még annak ellenére is, hogy előttünk végzett a rangsorban Dél-Amerikából a Dominikai Köztársaság (5 óra 15 perc), a Közel-Keletről Szaúd-Arábia (5 óra 2 perc), az afrikai kontinensről Kamerun (5 óra 12 perc), Ázsiából pedig Üzbegisztán (5 óra 3 perc) – írták.

Kiemelték: Európában egyedül a magyar tévénézők tartottak ki a képernyők jelentette tájékozódási és szórakozási lehetőségek mellett, vagyis ugyanannyi időt szenteltek a tévének 2022-ben is mint 2021-ben: átlagosan 4 óra 51 percet.

Az elemzés szerint a legnézettebb műsorok versenyére a világ sok országában rányomta bélyegét a különböző dráma- és vígjáték-sorozatok jelenléte, ám Európában más a helyzet, itt a szórakoztató reality műfaj került túlsúlyba. Belgiumban, Bulgáriában, Hollandiában, Portugáliában, Romániában és hazánkban is első helyen végeztek a tehetségkutató műsorok és egyéb reality formátumok (Got Talent, The Masked Singer, Big Brother Famosos, Sztárban sztár leszek!).

A hírműsorok a német nyelvterületeken kerültek az élre, Ausztriában a Zeit im Bild 1, Németországban és Svájcban pedig a Tagesschau végzett az első helyen. Magyarországon viszont a 10 legnézettebb műsor 60 százaléka tehetségkutató, vagy valamilyen, a reality műfajába tartozó showműsor volt – közölték.

Kitértek arra is, hogy amennyiben az egyes országok legnézettebb sportműsorát tekintjük, a FIFA labdarúgó-világbajnokság nézettsége csak a 4. volt a világon 2022-ben, az amerikai foci az Egyesült Államokban, Kínában az olimpiai férfi 1000 méteres gyorskorcsolya szám, valamint Indiában a házigazda részvételével zajló Asia Cup krikett verseny messze megelőzte.

 

(MTI)

Fotó: Pixabay

Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legfrissebbek
A Haladás Sportkomplexumban lép pályára az albán válogatott
Az Albán Labdarúgó Szövetség hivatalos Twitter-oldalának tájékoztatása szerint Szombathelyen lép pályára az albán labdarúgó válogatott az Európa-bajnokságot megelőző két felkészülési találkozón.
A szövetségi kapitány egy bohóc, mondta a válogatott hokis a románok elleni vereség után
A bolzanói Divízió I/A-s világbajnokságon két győzelmet követően a feljutásra pályázó magyar válogatott 2-1-re kikapott Romániától, a meccs után Galló Vilmos nyilatkozott egy még a vereségnél is meglepőbbet, egyszerűen lebohócozta a kanadai szövetségi kapitányt. Don McAdam és a csapat között valami nagyon félre mehetett, mert két másik megkérdezett játékos is arról beszélt, hogy "nem csak az ellenféllel kellett megküzdeniük, és nincs jó hangulat az öltözőben."
Új kocsmakvízsorozat indul Szombathelyen
A játék során 66 izgalmas, szórakoztató és izzasztó kvízkérdésre kell válaszolnotok 9 különböző játékblokkban.
Látogatás a Püspöki Palotában
A múlt héten dr. Székely János megyéspüspök vezette körbe a Szent Anna Ház tagjait a Püspöki Palotában, írja az intézmény Facebook-oldala.
Duális egyetemi mentor programot indít a szombathelyi Schaeffler
A szombathelyi Schaeffler 2013 óta kezeli kiemelt prioritásként duális egyetemi programjait. A duális egyetemi mentor program célja a nagyobb hatékonyság, professzionálisabb támogatás. Gazdag András HR igazgató szerint a program egyenlő részben szól a duális hallgatókról és az őket támogató mentorokról, írja honlapján a cég.