Baráti tűz saját emberekre - váltás a Vasivíz ellen vizsgálatot indító hivatal élén
Dorkota a Fidesz országgyűlési képviselője és a kormánypárt választókerületi elnöke is Dunaújvárosban. A Vasivíz kapcsolódó történet messzebbről indul: a cég élére tavaly megválasztott Molnár Miklóst hamar össztűz alá vette nagypolitika - meg mások is. Molnár majdnem öt éven keresztül a kormánypárt többségét biztosította a szombathelyi közgyűlésben, 2019 elején az úgynevezett rabszolga-törvény napirendre vétele miatt (aminek egyébként nem volt semmi jelentősége) árulónak kiáltotta ki a Fidesz. A ki nem kényszerített hibával viszont nemcsak a politikust, hanem vele együtt a közgyűlési többségét is elveszítette kormánypárt Szombathelyen - majd a koalícióba szerveződött ellenzékkel szemben az októberi választásokat is bukta. (Molnár a szövetségen kívül, a Pro Savaria egyesület színeiben indult a voksoláson.)
Hirtelen fontos lett a szakmai gyakorlat
A vadászat már az előtt megkezdődött Molnárra, hogy a Vasivíz élére került volna: a vezérigazgatói pozíció betöltéséhez szükséges 5 éves úgynevezett vízközmű-szolgáltatásban szerzett gyakorlattal igyekeztek fogást találni a leendő vezetőn, akinek ilyen nem volt. (Mint ahogy elődje, Kohuth Viktor sem rendelkezett ilyennel, egyrészt a kinevezéskor nem létezett még a hivatal, másrészt pedig később nem forszírozta igazán a hatóság a saját előírásának a betartását.
Molnár kinevezése előtt és után is többen felhívták az illetékes hatóság figyelmét, hogy a szükséges előírások - köztük a vezető szakmai gyakorlat - nem teljesülnek - akadt olyan is, aki általánosságban kért állásfoglalást, hogy akkor most kell, vagy nem kell 5 év szakirányú előélet. Ezekben a kérdésekben pedig Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az illetékes, a szervezet a területet ellenőrzi az előírt feltételek meglétét a cégeknél.
A Vasivíz ügyében meg is indult a vizsgálat - hogy ebben mekkora szerepe volt a MEKH elnökének, Dorkota Lajosnak, azt kívülről nehéz megítélni. Ungár Péter, az LMP képviselője szerint túl sok volt a véletlen az ügyben, erről egy Facebook-bejegyzésben írt is., hangsúlyozva, egyértelműen politikai megtorlásról van szó,
A szombathelyi közéletet ismerőknek egyébként nem volt meglepő, hogy Hende Csaba minden lehetséges eszközzel igyekszik bosszút állni Molnár Miklóson. Az már más kérdés, hogy a MEKH-vizsgálat megfelelő eszköz volt-e a korábbi szövetséges megregulázására.
A hivatal vizsgálódik
Egy darabig úgy tűnt, igen, ugyanis a MEKH a vizsgálódása során jogsértéseket gyanított, majd ezek nyomán, mentén eljárást indított a a Vasivíz ellen. Május végén pedig határozatot is hozott: a szombathelyi a cégnek egymillió-ötszázezer forint büntetést kell fizetnie, mivel a Vasivíz ZRt. vezetőjének szakmai tapasztalata nem felel meg a vonatkozó jogszabályi követelményeknek. Az összeget 30 napon belül át kell utalni a hivatalnak. A MEKH ezenfelül kötelezi arra is a szolgáltatót, hogy 90 napon belül gondoskodjon a jogszerű állapot helyreállításáról. A határozat ellen közigazgatási per indítható, írta ekkor a MEKH.
A VASIVÍZ közleményben reagált, ebben jelezték, hogy
"Ilyen vizsgálatot a MEKH fennállása során más víziközmű társaságoknál - beleértve a kizárólag állami tulajdonú víziközmű társaságokat - még nem folytatott.
A VASIVÍZ ZRt. a határozatban szereplő indokokat továbbra is megalapozatlannak illetve tévesnek tartja, ezért a VASIVÍZ ZRt. a többségi tulajdonossal egyeztetve a határozat megsemmisítésére illetve hatályon kívül helyezése érdekében közigazgatási pert indít és keresettel fordul a Fővárosi Törvényszékhez.
Egyúttal felhívja a figyelmet arra, hogy a MEKH téves jogszabályi értelmezése nagyon sok víziközmű Társaságnál (beleértve a kizárólag állami tulajdonban lévőket is) eredményezhet jogkövetkezményt."
Molnárra lőttek, saját embereket is eltaláltak
Az utóbbi mondaton akkor sokan átsiklottak, aztán hamar kiderült, hogy Molnárra irányított gépfegyver, kormányoldali emberekbe is belekaszált, és nem is kicsit. Az ugytudjuk.hu megkérdezte a hivatalt, hogy máshol is vizsgálódnak-e - a MEKH ezt írta válaszul:
"a Vasivízhez hasonló vizsgálat van folyamatban több víziközmű-szolgáltatónál, azonban az ellenőrzések befejezéséig az eljárásokról nem adhatunk információt. Abban az esetben, ha valamely ellenőrzés megállapítással zárul, a Hivatal az erről hozott határozatot a honlapján közzé fogja tenni."
Az ugytudjuk.hu akkor négy személyt - köztük a Fidesz-alapítót Sasvári Szilárdot, akinek tanári végzettsége van és teológiát is hallgatott - nevezett meg, akiknek a végzettségével gond lehet:
Virág László (kinevezve 2017-ben), Duna Menti Regionális Vízmű Zrt.
Sasvári Szilárd (kinevezve 2016-ban), Heves Megyei Vízmű Zrt.
Áfra Barnabás János (kinevezve 2017-ben), Délzalai Víz- és Csatornamű Zrt.
Bakondi György Patrik (kinevezve 2017-ben), Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. (Utóbbi a miniszterlnöki tanácsadónak, Bakondi Györgynek a fia.)
A nyugat.hu arról írt, hogy 41 vízközmű-cég közül 15-nél érkezett bejelentés, hogy nincsen meg a gyakorlata a vezetőnek. A MEKH következetes akar lenni, akkor ezeket a cégeket is felszólítja a jogszerű állapot helyreállítására.
Hogy az elnöki poszton történt személycserének van-e köze ehhez a lábon lövésnek tűnő vizsgálathoz, azt nyilván nem senki nem adja ki sajtóközleményben. Dorkota hétéves megbízása idén június 30-án járt le, az új kinevezésről szóló hír pénteken jelent meg Magyar Közlönyben.
A váltásról szóló hírt lehozta az index.hu is, ebben megemlítette:
Dorkota tavaly azzal került be a hírekbe, hogy az energetikai hivatal 68 millió forint közpénzt akart fizetni Budavári Önkormányzatnak azért, hogy továbbra is a hivatal elnöke maradhasson egy 101 négyzetméteres, Halászbástyához közeli lakás bérlője. A Hvg akkori információi szerint Dorkota havi fizetése közel 3,3 millió forint volt, de még a várbeli lakás kedvezményes, 42 ezer forintos bérleti díját is a hivatal állta.
Ami biztos, a VASIVÍZ megindította a közigazgatási pert a MEKH határozata ellen, a hatóság pedig új elnökkel folytatja a már megindított vizsgálatokat. Az is erős opció, hogy a Molnár elleni politikai hajsza nem áll le, hanem más színtérre kerül át – a többi pedig majd menetközben kiderül.
Update: Horváth Péter János pályafutása
A 444.hu rajzolta meg Horváth Péter János szakmai portréját - az írásban idézik Dorkotát, aki azt nyilatkozta a Népszavának, hogy szeretné folytatni a munkáját. Nem így történt, Horváth került a MEKH élére, amely felügyeli a hazai gáz-, áram-, távhő-, vízközmű- piacot, és a lakossági hulladékszállítást is. Ebből kitűnik, hogy a kormányoldal szempontjából stratégiai szervezetről van szó. Az új elnök 2010 és 2013 között vezette a hivatal jogelődjét, közben a szolnoki Fidesz-szervezet élén is állt, mindemellett Simicska emberének tartották. Az utóbbi miatt a Fidesz gazdasági háttérembere és a miniszterelnök közötti belháború frontvonalába került, de közben fontos posztokat töltött be: vezette az MVM gázkereskedelmi üzletágát, később az állami közműholding vezérigazgatója lett. Tavaly pedig a Mészáros Lőrinc által megvett (majd pedig vásárlással az államhoz kerülő) Mátrai Erőmű vezérigazgatójának nevezték ki.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.