km/óra
  2025.01.15., szerda  •  Lóránt, Loránd napja
Ilyen tojásórát nem látott még

Ilyen tojásórát nem látott még

A szombathelyi frissdiplomás mérnök Tóth Balázsnak egyben a hobbija és a foglalkozása is, hogy 3D nyomtatókkal készít kreatívnál kreatívabb termékeket. Az innovatív magyar tervezőcég húsvéti versenyén az ő Eggwatch, azaz „tojásóra” dizájnja bizonyult a legjobbnak.

 

- Hogyan ismerkedtél meg a 3D nyomtatással/tervezéssel? 


- Már középiskolás koromban belecsöppentem. A kézi rajzok után a számítógéppel segített tervezés (CAD) következett, amit nagyon megkedveltem, és a szabadidőmben is sokat foglalkoztam vele. Ez elég nagy előnyt jelentett gépészmérnöki tanulmányaim során is, ahol még jobban elmélyedtem a területen, hiszen sok beadandó készítése során kellett CAD szoftvert használnunk. 


A 3D nyomtatásról 2016 körül olvastam először, majd rengeteg online gyorstalpaló átrágása után elhatároztam, hogy én is veszek egy nyomtatót. Ha jól emlékszem, 2017-ben ruháztam be az első nyomtatómra, amelyet korántsem neveznék tökéletes gépnek, de rengeteget tanultam a használata és fejlesztgetése során. Aztán ez a hobbi is olyannak bizonyult, mint sok másik… kizsírozott lejtőn padlógázzal hajtottam a folyamatos fejlesztések irányába, így fokozatosan egyre jobb nyomtatókat tudtam használni.


-Milyen tervekkel kezdtél neki versenynek? 


Hát ez nem fog túl high-tech-nek hangzani, de én a legtöbb esetben a papír és ceruza híve vagyok. Rajzoltam a noteszembe egy tojást, és mellé írogattam pár hirtelen tervet, majd felnéztem a faliórára, és ennyi elég is volt az ötlethez. 


A tervezés része nem igényelt nagy erőfeszítést. Bármit is tervezek, nagyjából lemodellezem a dolgokat, majd finomhangolom őket addig, amíg már egészen tetszenek. A 3D nyomtatós tapasztalataim alapján úgy alkottam meg a modellt, hogy könnyedén gyártható legyen a legújabb FDM technológiával. Úgy gondolom, hogy ez segített, hogy kiemeljék a pályaművem a többi közül, mert egy működőképes szerkezetet integráltam a dizájnba. 


- Hogy fogadtad, amikor kiderült, hogy Te vagy a nyertes? 


- Nagyon izgultam az utolsó napokban, hiszen csak az 5 legtöbb kedvelést elért dizájn került a zsűri elé, amelyekből választották ki a győztest. Szerencsére az rokonaimnak, ismerőseimnek, valamint a magyar órás közösségnek segítségével sikerült elegendő lájkot gyűjtenem.


A versenyt meghirdető cég – tudtommal – az egyetlen 3D nyomtató fejlesztéssel és gyártással foglalkozó vállalat, így már hallottam róluk korábban és régebb óta követtem őket a közösségi platformokon. Amint megláttam a versenykiírást, tudtam, hogy ezen, részt kell vennem, hiszen már annyi megmérettetésről lecsúsztam az egyetemi elfoglaltságaim miatt. 


- Milyen készségekkel lehet valaki sikeres egy ilyen tervezői megmérettetésen? 


- Szerintem a verseny során az ötletesség és a kinézet volt a döntő, habár meg kellett felelni bizonyos szakmai követelményeknek is. Miszerint a tárgynak nyomtathatónak kell lennie FDM technológiával, hiszen a CraftUnique szervező cég nyomtatói is ezt a mezőnyt erősítik. 


Sok mindenbe belekóstoltam már, többek között készítettünk telefonos játékot egy barátommal, ahol én ugyan a programozás részét végeztem el, de próbáltam a grafikai dolgokban is a lehető legtöbbet hozzátenni. Aztán pár éve két másik barátommal promóciós videókat készítettünk, ahol én feleltem a felvételekért, vágásért, képi világért. Valamint nagyon szeretek fotózni, mások fotóit nézegetni. Úgy gondolom, az évek alatt kialakult egyfajta szépérzékem, ami nagyon jól jön a munkám során.


- Jó helye lesz nálad a nyereménynek? 


- Biztos rengetegen örültek volna ennek a szuper nyomtatónak, ami a pályázat fődíja, de ez nekem ilyen „sohajobbkor” nyeremény volt, hiszen pont ebben a hónapban kezdtem el mellékállásban is 3D nyomtatással foglalkozni, így rögtön csatasorba állt a Craftbot + Pro-nyomtató is, amely a #CraftbotEasterEggCompetiton főnyereménye volt.

 

CsA

 

Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
tematikus oldalak