Kispályás bajnokság: a Király Sportlétesítmény ajánlott fel a pályákat a Sportliget helyett
Úgy tűnik, mégiscsak sikerül befejezni az idei kispályás labdarúgó-bajnokságot Szombathelyen. Ahogy arról beszámoltunk, a Sportligetben azért nem kezdődhettek meg az őszi szezon meccsei, mert a pályákat elválasztó területre cserjéket ültetett a kivitelező, illetve nekiállt befüvesíteni ezt a részt. Emiatt a Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola háromhetes halasztást kért (illetve más lehetőséget nem hagyott) a bajnokságot szervező Szombathelyi Szabadidő Szövetségtől. A szövetség azonban jelezte, hogy a tavaszi csúszás miatt (ekkor a pályákkal volt gond) annyi meccs került át őszre, hogy lehetetlen azokat lejátszani, így az idei szezon gyakorlatilag értelmetlenné válik. Közben a csapatok befizették a nevezési díjat, illetve a pályabérletet is (gyakorlatilag olyan pályák után, amelyeken nem tudnak játszani), vagyis teljes Sportliget felújítása csaknem teljes káoszba fullasztotta a hetvenes évek óta működő kispályás bajnokságot.
Pénteken – más portálokkal együtt – beszámoltunk a helyzetről. Ezután jelentkezett a Szombathelyi Szabadidő Szövetségnél a Király Spotlétesítmény technikai vezetője, Komláti István, aki a háromhetes időszakra felajánlotta a Sportlétesítményben található műfüves pályát. Ezen június elején diákolimpiai döntőt rendeztek, így négy kispályát fel is festettek rá – ezek használhatják a csapatok.
A Szabadidő Szövetség ki is küldte az alábbi levelet a csapatoknak:
„Tisztelt Csapatvezetők!
A Szombathelyi Szabadidősport Szövetség Labdarúgó Szakága Önök által is ismert problémával küzd. Sajnos a Sportliget pályái különböző okok miatt szeptember 16-ig nem használhatók. Tudomására jutott a Király Sportlétesítménynek a kispályás labdarúgó bajnokság problémája és felajánlást tett abban az ügyben, hogy 3 hétre rendelkezésre bocsátja a műfüves nagypályát, amelyen 4 kispálya van kialakítva világítással ellátva.
Köszönettel tartozunk a Király Sportlétesítménynek, mert segíteni szeretne a fennálló probléma megoldására. A fentiek alapján közöljük, hogy 2019. augusztus 26-tól az eredetileg kisorsoltak alapján a mérkőzések lejátszásának helyszíne Király Sportlétesítményben lesz a Temesvár utca, ahol öltözők és büfé is rendelkezésre áll.
Kérjük a tisztelt csapatok vezetőit és játékosait, hogy az átmeneti időszakot szíveskedjenek elfogadni és a mérkőzéseket lejátszani.
Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a lehetőségekhez mérten a legjobb körülményeket tudjuk biztosítani a rendezvény számára.”
Korábban írtuk:
Megáll az ész: a frissen telepített cserjék miatt nem lehet futballozni a Sportligetben
A városi kispályás labdarúgó-bajnokság tavaszi fordulói után az őszi meccsek is csúsznak a Sportliget felújítása miatt. Ezúttal nem a pályákkal van gond, hanem azok közvetlen környezete miatt nem enged mérkőzéseket rendezni a Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Kft. Az ok: a frissen telepített sövény.
A csapatok már a tavaszi halasztást is nehezen viselték, de akkor még belátták, hogy a pályák felújítása után jobb körülmények között futballozhatnak. Az elmaradt mérkőzéseket ősszel tervezte pótolni a bajnokságot szervező Szombathelyi Szabadidő Szövetség, el is készítették a sorsolást, és augusztus 21-től indult volna a sorozat. Azonban a szervezet – ahogy az a csapatoknak is kiküldött dokumentumokból kiderült –múlt pénteken, augusztus 16-án kapott egy levelet a Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Kft-től. Ennek a vezetője, Karácsony Krisztina azt írta:
„Szombathely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Városüzemeltetési Osztály Beruházási Iroda irodavezetője úgy tájékoztatott, hogy a Sportliget-kivitelezés 2019. augusztus 14. napi helyszíni kooperációján a vállalkozó kivitelező részéről elhangzott az a kérés, hogy a Szombathelyi Szabadidősport Szövetség által rendezett labdarúgó bajnokság 2019. augusztus 21-i kezdését halasszák el 3 héttel.
A kérést azon indokokkal támasztotta alá a kivitelező, hogy bár felszerelésre kerülnek a pályáknál a sporteszközök, és a növénytelepítés is megtörténik ezen időpontra, azonban a növényeknek, a fűnek még legalább 3 hét kell, hogy annyira megerősödjenek, hogy használat közben ne pusztuljanak ki. Amennyiben a használat során a növények kipusztulnak, a fű kitaposásra kerül, úgy az nem garanciális feladat, hanem üzemeltetési probléma. A Sportközpont csak a salakos pályák üzemeltetését kapta vissza a tulajdonostól, a pályák közvetlen környékén történő rendkívüli esemény következményeiért nem vállal felelősséget.”
Ugyanis a pályák közé – ahol egyébként a csapatok meccsek előtt gyülekeznek – tehát cserjéket ültettek, illetve beszórták fűmaggal azt a részt, ahol a fák alatt sohasem nőtt igazán gyep. Aki járt és futballozott valaha is a Sportligetben, az tisztában vele, hogy a pályák közötti részre nagyjából annyira felesleges növényeket telepíteni, mint vízcsapot rakni a Niagara-vízesésre. Az pedig, hogy a Sportközpont emiatt nem engedte meg a kezdést, nos, az legalább annyira át nem gondolt lépés, mint az említett területekre cserjéket ültetni.
Nem csoda, hogy a Szabadidő Szövetség pedig nem fogadta el a négynapos ünnep előtt kipostázott döntést, főleg azok után, hogy a levélben kooperációnak nevezett egyeztetésre meg sem hívták azt a szervezetet, amelyik a pályákon a bajnokságot szervezi.
A szövetség elnöke, Gerencsér Tibor ezt írta válaszlevelében:
„A levelében foglaltakat sajnálatos módon nem tudjuk teljesíteni. A sorsolás 73 csapat részére kiküldésre került. Az előzetes megállapodások alapján a bajnokságot 2019-ben be kell fejezni. Az Ön által kért halasztást, amely 134 mérkőzést takarna, pótolni ez évben már nem lehet. A Szombathelyi Szabadidősport Szövetség Labdarúgó Szakága a halasztást nem tudja elfogadni, annak kapcsán is, hogy ez többmilliós pénzügyi kihatással rendelkezik.”
A Sportiskola újabb levélben közölte, ragaszkodik az eredeti döntéshez – a csapatok pedig értetlenül fogadták, hogy a kifogás miért is akadálya annak, hogy a felújított salakos pályákon játszhassanak.
Borítókép: Diákolimpiai döntő a Királyban idén júniusban. Fotó: kiralysportletesitmeny.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.