Könyvtárak az online térben, megszólítják az olvasni vágyókat
„Amíg nem találkozhatunk kortárs íróinkkal a könyvtárban, s nem akarunk lemaradni az irodalmi élet híreiről sem, érdemes felkeresnünk a Literát, az irodalmi portált, amely naponta közzétett friss hírekkel, beszámolókkal, interjúkkal, videóriportokkal, kritikákkal segíti a kortárs magyar és külföldi irodalom megismerését” – ez az egyik ajánló a sok közül, amelyet a Berzsenyi Dániel Könyvtár munkatársai osztanak meg az olvasókkal a koronavírus okozta veszélyhelyzet idején. A négy fal közé zárva most még inkább az online térben zajlik az életünk egy része – azoké is, akik eddig távolságtartóbbak voltak az effajta kommunikációs csatornákkal.
– Ezekben a hetekben a honlapunkon, a Facebook-oldalunkon és a podcast csatornánkon érhetők el a szolgáltatásaink, az új helyzethez igazodó kezdeményezéseink – jelzi dr. Baráthné Molnár Mónika igazgató. – Amíg a személyes találkozásra nincs lehetőség, a #maradjotthon #olvassotthon cím alatt szólítjuk meg a felhasználóinkat, friss információkat adunk az otthonról elérhető könyvekről, filmekről, folyóiratokról, hasznos adatbázisokról, online könyvtári játékokról. Újdonság, hogy az ajánlott művekhez linket is mellékelünk, amelyen annak a teljes szövege elérhető. Tervezzük internetes tanfolyamok, például számítógépes kurzus indítását is. Nagyon népszerű a Helytörténeti morzsák című sorozatunk Szalainé Bodor Edit válogatásában, amelyben régi lapok hasábjairól csemegézve Vas megyei, illetve szombathelyi érdekességeket osztunk meg az olvasókkal. Aki átböngészi ezeket, játszhat is velünk. Mindig felteszünk egy kérdést az adott cikkel kapcsolatban, és a helyes választ adók között értékes könyveket sorsolunk ki a könyvtár újranyitásakor. Szó volt már például egy nemzetközi esküvőről vagy egy marónisütőből lett dollármilliomosról, ahogy arról is írtak a korabeli újságok, hogy „Szombathelyen van Petőfi Sándor költő egyetlen eredeti fotója 1844-ből”. Továbbá az érdeklődők megnézhetik a Helytörténeti Klub korábbi előadásainak felvételeit is.
Összegyűjtöttünk elektronikusan elérhető magyar nyelvű szépirodalmat és hangoskönyv-kínáló oldalakat, valamint angol nyelvű e-könyveket is kölcsönözhetnek tőlünk az olvasók otthonról.
Az otthoni tanulás igényére reagálva hívjuk fel a figyelmet azokra a gyűjteményekre, amelyek szabadon hozzáférhető online szakirodalmi forrásokról tájékoztatnak.
– A tanulóknak, kutatóknak ajánljuk az anyaggyűjtési szolgáltatásunkat – teszi hozzá Horváthné Kupi Ildikó, az olvasószolgálat vezetője. – Olyan megbízható forrásból származó dokumentumokból válogatunk, amelyeket az olvasók elérnek elektronikusan is. Vagyis nem konkrét könyvekből keresünk választ a hozzánk forduló témájára, hanem a könyvtárosok számára könnyebben hozzáférhető adatbázisokból. A kildiko@bdmk.hu e-mail-címen fordulhat hozzánk bárki, nemcsak a beiratkozott olvasó.
A könyvtárosok ezekben a hetekben a könyvállomány rendezésével és új könyvek beszerzésével is foglalkoznak. Az otthoni munkavégzés pedig lehetőséget ad például pályázatokhoz kapcsolódó feladatokra, így a közgyűjteményekben fellelhető dokumentumok digitalizálására is.
A veszélyhelyzet miatt a beiratkozások érvényességét és a kölcsönzési határidőket meghosszabbították, valamint nem számolnak fel késedelmi díjat.
Az Egyházmegyei Könyvtár munkatársai 52 héten keresztül a gyűjteményekben található ritkaságok közül válogatnak, és ezeket bemutatják online felületeiken.
Az első dokumentum, amiről olvasni lehet, az Egyházmegyei Könyvtár alapítólevele, majd egy fuvarszámláló pálcát ismerhetnek meg a látogatóink – mondja Rónainé Magyar Krisztina gyűjteményvezető. – Herzan Ferenc volt Szombathely második püspöke, az ő a személyes használati tárgyait mutatjuk meg; a mennyezetfreskót, amit még az első püspök, Szily János rendelt a könyvtár számára; emellett van egy másik Dorfmeister-freskó is nálunk, amiről kevesen tudnak. Főleg a gyerekek kedvelik az állóórát, aminek a működését videón lehet majd látni. A könyvtár legrégebbi kötetét, egy 13. századi kódexet is fókuszba állítjuk. Ugyancsak a látogatók kedvence a három gömb – az egyik azt mutatja be, ahogy akkoriban a Földet ismerték, emellett van égöveket és csillagképeket bemutató gömbünk is, amelyekről majd leírást teszünk közzé.
Hivatkozások:
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.