Szemünk tükre a világ szemében - Az Equus teremtő ereje Zsótér Sándor rendezésében
Szeretett paripái szemét kiszúrja egy fiatalember. Vajon miért? Mitől történhet meg bennünk, általunk/velünk ez, az, amaz? Mennyire befolyásolnak a szűkebb-tágabb környezetünkben élők, a körülöttünk zajló – zaklató, manipuláló, gyakorta aljas – események?
Számtalan réteg, sáv, vetület. Szemtől-szembe magammal, egymással, a világgal. Szemlélet. Szemlélek. Szemléletmódok. Avagy: vaktában, emlékek csapdamezején vegetálva?
Ringben, (kutya)szorítóban zajlik a WSSZ-ben a rémséges tett körülményeinek kibogozása, az okok feltárását szolgálni hivatott eseménysor. A (lét)küzdőtér két szélén magasles. Kilátó. A szárnyalás, a röpülés, a szenvedély, a csoda lehetőségeként. Hogy igenis el lehet, el kell rugaszkodni a talajtól, mert meg lehet, meg kell(ene) váltani önmagunkat, egymást és a világot. Merthogy ezért vagyunk itt. Minden más smafu.
A fiú a negyedéves színművészeti egyetemista Major Erik. A pszichiáter Jordán Tamás. A lány Nagy-Bakonyi Boglárka. Feltérképeznek engem, téged, őt. Megérintenek minket, titeket, őket. Bele-belebújnak egymás bőrébe. A fiú hol az apja, más alkalommal a pszichiáter az apa; a bírónő az anya meg a lány. Sugallják, tessék szíves lenni más optikát is használni, érezni/gondolkodni a másik szívével/fejével. Akkor hát mit is jelent valójában az, hogy normális? Mi az abnormális?
Paripává változnak, nemesednek. Ritmus. Tánc. Nyargalás. Boldogság. Szemünkből erecskék ereszkednek alá.
Major Erik hibátlan. Jordán Tamás: kivételes művész. A nemzet színésze címre most ő a leginkább – mert a legméltóbb – esélyes. Nagy-Bakonyi Boglárka: Szín Ész Nő. Ambrus Mária díszlettervező, Benedek Mari jelmeztervező, Ungár Júlia dramaturg, s a többi csapattárs érdeme is, hogy rendkívüli a hatás.
E XXI. századi küzdőtérben (ringben/szorítóban) mégse küldjük magunkat s egymást padlóra?!
Zsótér Sándor Equus-a tisztaságával, pőreségével, a szemrevételezhetetlen láttatásával igazodási pontként szolgál.
Kell lennie közös nevezőnek. Hogy együtt lelhessünk rá mindnyájunk szebbik – ha úgy teszik: isteni – énjére. Képesek legyünk tágítani a horizontunkat, korrigálni a szemléletmódunkat. Megfoghassuk (újra) egymás kezét. Látó/ember/ként haladhassunk a rögös-közös úton.
Szenkovits Péter
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.