Napi 14 ezer fogadott hívás
– Miért tartotta fontosnak, hogy személyesen közölje a Szombathelyi Hívásfogadó Központban dolgozókkal az eddigi legnagyobb mértékű béremelést?
– Mindig szívesen jövök Szombathelyre, hiszen számtalan szál köt a megyéhez és a megyeszékhelyhez. Az ország két segélyhívó központját pedig picit a saját gyermekeimnek is tekintem, mert 2011-ben belügyminiszter úrtól azt a megbízást kaptam, hogy menedzseljem a hívásfogadó központok felépítését, és ezzel együtt gondoljuk át a magyar rendőrség teljes tevékenységirányítási rendszerét, egy korszerű rendszert alakítsunk ki. Megszüntettük a városi rendőrkapitányságok ügyeleteit, és ma 19 megyében, plusz Budapesten egy egységes rend szerint egy helyről irányítják a rendőrök tevékenységét. Ezzel humán erőforrást takaríthattunk meg, másrészt egy világszínvonalú, informatikai támogatottságú rendszert hoztunk létre.
– 2013-tól működnek a hívásfogadó központok. Azóta a miskolciba és a szombathelyibe összesen több mint 32 millió hívás futott be.
– Naponta átlagosan 14 ezer hívást fogadnak a kollégáim. Nagyon pontosan és felelősségteljesen kell dolgozniuk, hiszen életek múlhatnak ezen. Örömmel mondom, hogy az elmúlt évben a 4,6 millió hívás mellett összesen 19 jogos panasz érkezett, ezek közül csak 3 érintette a szombathelyiek munkáját. A központok indulásakor 118 ezer forint volt az operátorok havi fizetése. Azóta több kisebb emelés történt, mostantól, pontosabban már február elejétől, mert visszamenőleges hatállyal kapják, 50 ezer forinttal növekedik a kezdő alapilletmény. Ez 400 millió forintos plusz kiadást jelent az Országos Rendőr-főkapitányságnak. De ez a pénz nagyon jó helyen landol: a kollégáim zsebében. Ez az emelés elismerése annak, hogy jól dolgoznak. A hívásfogadó központok munkatársai az úgynevezett kritikus infrastruktúrába soroltak. A koronavírus oltási terv szerint ők a kockázati csoportba tartozó 60 évesnél idősebbek, majd a munkájuk miatt a lakossággal közvetlen kapcsolatba kerülő rendvédelmi és közigazgatási dolgozók, valamint a valamilyen betegséggel küzdő 18-60 év közöttiek után kapják majd meg a vakcinát. Addig is nagyon fontos, hogy ne betegedjenek meg. Ennek érdekében bevezettük a 12 órás műszakot, hogy csökkentsük a személyes kontaktusok számát. Az indulás óta 8 év telt el. Azóta már a járművekbe épített e-call rendszer hívásfogadására is képes a központ. Baleset esetén ez automatikus jelzést küld. Tavaly Szombathelyre közel 1200 ilyen segélykérés futott be. Az elmúlt évben megkezdődött az infrastruktúra teljes cseréje, idén pedig az új szoftver beszerzése is megtörténik. Rendkívül büszke vagyok az itt dolgozó állományra. A két hívásfogadó központban összesen 650-en dolgoznak. Szombathely kicsit nehezebb helyzetben volt Miskolcnál, hiszen a járvány előtt itt is érződött Ausztria munkaerőpiaci elszívó hatása, mostanra változott a helyzet. Az operátorok kezdő fizetése februártól 230 ezer forintról 280 ezer forintra nőtt. Az látszik, hogy vonzó munkahellyé vált a szombathelyi központ. Tavaly 67 új munkavállalót vettek fel. A felelősségteljes munkát a jelentős béremelés mellett nyelvpótlékkal, mozgóbérrel és egyéb juttatásokkal ismerjük el. Annak is örülök, hogy elkészül a hívásfogadó központhoz vezető járda és bicikliút, így biztonságosan közlekedhetnek munkahelyükre az itt dolgozók.
– Ön 1986-ban kezdte a rendőri pályát. Balesetvizsgálóból a ranglétrán gyorsan haladva 2000-ben már a Szombathelyi Rendőrkapitányság vezetője, 2003-tól Hajdú-Bihar megye főkapitánya, majd 2007-től a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője, 2011-ben pedig országos főkapitány-helyettes lett. Tavaly március 30-tól pedig a miniszterelnök országos kórházfőparancsnokká nevezte ki.
– Vas megyébe visszaérkezve itt hozhattuk létre a Közigazgatási Hatósági Szolgálatot. Világszínvonalú technológiával az ország összes objektív felelősségi ügyét Szombathelyen dolgoztuk fel. Nem voltam akkor túl népszerű, hiszen az én aláírásom szerepelt a büntetéseken. Ma pedig azért jöttem Szombathelyre, mert rendészeti országos főkapitány-helyettesként én vagyok a hívásfogadó központok állományilletékes parancsnoka. A kórházparancsnoki rendszer felállítása nagyon rövid idő alatt történt meg, új védőbástyája lett a védekezésnek, és a visszajelzések szerint jól működik. Az otthonom mindig Szombathely és Vas megye marad. Itt születtem, nőttem fel, és a sikeres pályám is itt kezdődött. No és persze itt vannak a barátaim is.
Nemes Piroska
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.