12 év fegyházra ítélték a szombathelyi gázpisztolyos trafikrablót
A törvényszék megállapította, hogy a kiszabott 12 év szabadságvesztés nem hajtható végre, mert a vádlott jelenleg más ügyben életfogytig tartó szabadságvesztést tölt.
A törvényszék az életfogytig tartó szabadságvesztés vonatkozásában a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját 12 évre elhalasztotta.
A vádlott többszörösen büntetett előéletű, a Kaposvári Katonai Bíróság 1989. február 21-én jogerős ítéletével aljas indokból és különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette, és kifosztás bűntette miatt halálbüntetésre ítélte. A halálbüntetés kegyelemből életfogytig tartó szabadságvesztésre került átváltoztatásra, amelyből a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontja 20 évben lett meghatározva. A terhelt ebből a büntetéséből 2009. május 8-án került feltételes szabadságra pártfogó felügyelet elrendelése mellett, amely 2024. május 7-én járt volna le.
Időközben a Kiskőrösi Járásbíróság a 2018. július 5-én jogerős ítéletével a fenti feltételes szabadságot megszüntette, mert a vádlott újabb bűncselekményeket követett el -kiskorú veszélyeztetésének bűntette és más bűncselekmények-, és ezért, mint különös visszaesőt 3 év börtönre ítélte. A Kiskőrösi Járásbíróság megállapította, hogy a kiszabott 3 év börtönbüntetés nem hajtható végre, az életfogytig tartó szabadságvesztésből történő feltételes szabadságot pedig megszüntette azzal, hogy a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját 5 évvel elhalasztotta.
Az ítéleti tényállás szerint a vádlottnak 2018. október 29-én kellett volna a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben megjelennie a Kiskőrösi Járásbíróság ítéletével kiszabott 3 év szabadságvesztésre figyelemmel, az életfogytig tartó szabadságvesztés büntetésének végrehajtása érdekében.
A vádlott 2017-ben munkavégzés céljából érkezett Vas megyébe. Szombathelyi albérletét 2018. október 31-ig el kellett hagynia. A vádlott úgy vélte, hogy körözik, mert nem vonult be a szombathelyi börtönbe az életfogytig tartó szabadságvesztés letöltése érdekében, ezért - miután kiköltözött a lakóhelyéről -, Szombathelyen egy gyár közelében, egy sátorban húzta meg magát, és alkalmi munkából élt. Miután az időjárás hidegre fordult a vádlott beköltözött egy szombathelyi munkásszállóra, azonban nem tudta fizetni a szállás bérleti díját, ezért elhatározta, hogy bűncselekmény elkövetésével szerez pénzt.
A jelenleg 54 éves vádlott 2018. november 20-án este kerékpárral érkezett egy szombathelyi dohánybolthoz. A vádlott a kerékpárt a közeli autómosónál hagyta, a nála lévő maszkot felvette, és miután bement az üzletbe, a kabátja zsebéből elővette a 2018. október 19-én Veszprémben vásárolt gáz- és riasztófegyverét, amit az eladónő arcára szegezett és tőle a napi bevétel átadását követelte. A sértett közölte a vádlottal, hogy átadja a pénzt, csak ne bántsa. A vádlott ennek ellenére 21 cm távolságból arcon lőtte a szemüveges eladónőt, és ismét felszólította őt a pénz átadására. A sértett, akinek csípett, könnyezett mindkettő szeme, elindult a pénztárgéphez, a vádlott pedig sürgetve és szidalmazva követte őt, többször megütötte a hátát, nyakát és arcát. Amikor már majdnem beért a pult mögé, a vádlott jobb lapocka tájékon megütötte, amitől a sértett elveszítette az egyensúlyát, és beesett a pult mögé. Ezt követően a vádlott az eladónő fölé hajolt, hátulról, közvetlen közelről a fejének irányába lőtt, és felszólította, hogy álljon fel, menjen a pénzért a kasszához, miközben megrúgta őt. A folyamatosan könnyező sértett felállt, odament a pénztárgéphez, és elkezdte a vádlottnak átadni a bankjegyeket, aki a pénzt - 185.655 forintot - nejlontáskába tette, majd elindult a boltból, de észrevette a sértett mobiltelefonját, amit el akart vinni. Az eladónő megkérte a vádlottat, hogy ne vigye el a telefonját. Miután a sértett megígérte, hogy nem értesíti a rendőrséget, a vádlott visszadobta a pultra a telefont, majd a helyszínről elmenekült, és kerékpárral visszatért lakóhelyére, egy szombathelyi munkásszállóra. A sértett által elszenvedett sérülések 8 napon túl gyógyulnak, de tekintettel a sérülések anatómiai helyére, a sérüléseket okozó eszközre az elszenvedett sérüléseknél súlyosabb, akár életveszélyes sérülés keletkezésének közvetlen, reális lehetősége fennállt.
A vádlottat 2020. november 28-án a munkásszállón elfogták, azóta az életfogytig tartó szabadságvesztését tölti.
A vádlott a rablást érintően elismerte a bűncselekmény elkövetését, de az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletében tagadta az életveszélyes sérülés megvalósulásának lehetőségét.
A törvényszék a vádlotti, tanúvallomások, az igazságügyi orvosszakértői, -fegyverszakértői vélemény, a lefoglalt és a tárgyalás anyagává tett biztonsági kamerafelvételek alapján megállapította, hogy a gázriasztó fegyverrel közvetlen közelről leadott lövés esetében a vádlott eshetőleges szándéka az életveszélyes sérülés okozására kiterjedt.
Az ítélet nem jogerős, az ügyész azt tudomásul vette, míg a vádlott és a védője az élet elleni cselekmény téves minősítése és a büntetés enyhítése végett jelentett be fellebbezést.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.