1,2 milliárd: más lenne a fontossági sorrend
Mint ismert, a kormány tavaly év végén elengedte a kis- és középvállalkozások iparűzési adójának felét. Hende Csaba erről azt mondta, Szombathely esetében ez 1,3 milliárd forintot jelent, ami az emberek zsebében maradt, és nem a kormányhoz került, bár kétségtelenül bevételkiesést okozott a városnak – fogalmazott a képviselő. A kisebb adóerővel rendelkező városok kompenzációt kaptak, az egyeztető tárgyalásokon az országgyűlési képviselők nem vettek részt, szögezte le Hende Csaba, a mostani döntésben azonban közreműködhetett. Szombathely címzett támogatásként, konkrét beruházásokra fordíthatja a most megítélt 1 milliárd 205 millió forintot. A belterületi utak fejlesztésére 435 millió, a Markusovszky utcai Gyöngyös-híd felújítására 130 millió (lásd külön írásunkat), a zanati kerékpárút építésére 300 millió, a Vásárcsarnok környékének rendbetételére 220 millió, a Víztorony környezetének fejlesztésére 120 millió forint jut.
A képviselőnek nagy szüksége volt a jól kommunikálható támogatásra, mivel Szombathely kétszer is kimaradt a bevételkiesés kompenzációjából, emiatt a 2022-es választásra készülő Hendét rendesen ostorozták politikai ellenfelei.
Tavaly decemberben Békéscsaba, Debrecen, Győr, Kaposvár, Kecskemét, Nyíregyháza, Sopron, Székesfehérvár, Szolnok, Veszprém, Zalaegerszeg egyaránt 1,38 milliárd forintos szabad felhasználású állami támogatást kapott önkormányzati feladatok ellátására. A vasi megyeszékhely 46 más várossal együtt külön tárgyalt, és 2,8 milliárd forint kormányzati segítséget kért. Végül május elején 23 milliárdot osztott szét a kormány (a települések kieső bevétele 150 milliárd forint lehetett): jutott Debrecennek (2,9 milliárd), az ellenzéki vezetésű Pécsnek (2 milliárd) és Szegednek (1,9 milliárd), valamint a nyugati határszélen Sopronnak (750 millió) és Zalaegerszegnek (630 millió), de Szombathely, Győr, illetve Budapest és kerületei egy forint kompenzációt sem kaptak.
– Minden forrásnak örülünk a nehéz gazdasági helyzetben – mondta lapunknak dr. Nemény András polgármester –, ám más városok szabadon felhasználható működési támogatást kaptak, hozzánk célzott fejlesztésekre érkezett pénz, ráadásul oly módon, hogy meg sem kérdeztek bennünket. A beérkező pénznek költségvetési vonzata is lehet, ugyanis elképzelhető, hogy nem lesz elég a központi forrás, így hozzá kell tennünk a város pénzéből. Van olyan projekt, mint például a zanati kerékpárút, amihez jól használható a pénz, de a Markusovszky utcai hídnál sokkal rosszabb állapotban van a Szent István Gyöngyös-híd, illetve a Bartók Béla körúti, valamint a Kodály Zoltán utcai Perint-híd. Az utcáknál ugyanez a helyzet: nem a legrosszabb állapotú, a leginkább használatban lévő utak kerültek be a csomagba, és a piac körüli parkolók felújítása sem létszükséglet. Néhány száz méterrel odébb több parkolófejlesztés van előkészítés alatt a lakótelepen, ott nagyobb szükség lenne a pénzre. Ilyen, amikor Budapestről hoznak politikai döntést. Úgy tűnik, mintha Hende Csaba a következő 7 éves ciklusra leadott projektjeink közül válogatott volna – csak éppen ezeket 3-4 év múlva akartuk megvalósítani, mert vannak fontosabb dolgok. Emellett nem lehet azt eljátszani, hogy a képviselő független lenne a kormánytól, pedig a kérések esetében ez történik, aztán, amikor pedig érkezik valami fentről, akkor az rögtön az ő érdeme. De ezt betudom a választási kampánynak, nem tudom elítélni emiatt, Hende Csabának az a dolga, hogy menedzselje magát.
A támogatás kapcsán más ellenzéki politikusok is megszóltak, Ungár Péter országgyűlési képviselő (LMP) azt írta közleményében:
„Hende Csaba néhány hete még azzal érvelt, hogy Zalaegerszeg sokkal jobban megérdemli a kompenzációt, mint Szombathely, mostanra mégis úgy tűnik, hogy megtalálta a választókerületét: ma ugyanis már azzal kampányol, hogy több mint egymilliárd forint fejlesztési forrást lobbizott ki a városnak. Ezzel két probléma van: egyrészt ez a töredéke annak, amit a kormány elvont az elmúlt egy évben, és sokkal kevesebb annál is, amit a fideszes vezetésű városok kaptak. Másrészt ezek címkézett pénzek, melyek közül sok valóban fontos fejlesztésekre jut, de egy részük olyan beruházásokra megy el, amiknél sürgősebb ügyek vannak a város asztalán.”
Az ellenzéki előválasztásra készülő dr. Czeglédy Csaba úgy kommentálta az 1,2 milliárdos támogatást, hogy természetes folyamat, ha a helyiek a befizetett adójukból valamennyit visszakapnak. „Hende Csabának pedig súlyos mulasztása, hogy Szombathely az egyetlen a megyei jogú városok közül, amelynek nem jutott működésre kormányzati segítség, ez pedig a szociális területen súlyos problémákat jelent az önkormányzatnak.”
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.