16 százalékkal nőtt az utazók száma az őszi szünetben
A közlemény szerint látványosan nőtt a szálláshelyek forgalma, közel 1,2 millió éjszakát regisztráltak, ami a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint 11 százalékos bővülés tavalyhoz képest. A turisztikai eredményekhez a fővárosban és vidéken egyaránt hozzájárultak a hazai és a nemzetközi utazók, előbbiek 10, utóbbiak 20 százalékos növekedéssel - tették hozzá. Az MTÜ összesítése szerint Budapest továbbra is kedvelt úti cél, különösen a külföldi látogatók körében.
Az NTAK adatai alapján a 8 napos őszi szünet alatt a hazánkba látogató több mint 250 ezer külföldi utazó döntő többsége (170 ezer) a fővárost választotta, ők több mint 400 ezer vendégéjszakát töltöttek el a budapesti szálláshelyeken.
Megjegyezték, hogy az idei őszi iskolai szünet nyertesei a vidéki települések voltak, a mintegy 280 ezer belföldi vendég esetében 10-ből kilenc fővároson túli úti célt választott, körükben a fürdővárosok, Eger, Zalakaros, Gyula, Hévíz és Hajdúszoboszló volt a legnépszerűbb. A vidékre érkező külföldiek többsége Hévízre, Bükkre, Sárvárra, Győrbe és Szegedre látogatott a tájékoztató szerint. A nemzetközi utazók zöme Csehországból, Németországból, Ausztriából, Romániából és az Egyesült Királyságból érkezett.
Az őszi szünet alatt nagyszámban indultak útnak a családosok, amit jól mutat, hogy a szálláshelyeken jelentős, 21 százalékos arányban regisztráltak 18 év alatti vendégeket.
A szálláshely-szolgáltatók országosan 29 milliárd forintos bevételt értek el az őszi szünetben, 24 százalékkal többet, mint a tavaly. Ebből Budapesten 11,4 milliárd forintot könyvelhettek el, ami 26 százalékos bővülés, míg a vidéki 17,6 milliárd forintos bevétel 23 százalékkal múlta felül a tavalyi őszi szüneti eredményt.
A közleményben kiemelték, hogy a magyar turizmus ágazat számára jelentős versenyelőnyt biztosít az MTÜ által 2019-ben létrehozott NTAK. Segítségével valós időben látható az ország közel összes szálláshelyének, vendéglátó üzletének, turisztikai attrakciójának anonim forgalmi statisztikai adata.
Az adatszolgáltatóktól automatikusan, emberi beavatkozás nélkül, szoftveren keresztül érkező információk nagymértékben járulnak hozzá az adatvezérelt ágazatirányításhoz. Az NTAK valós idejű adatait felhasználva a hazai turizmus a régiós versenytársaknál gyorsabban képes reagálni a folyamatosan változó turisztikai trendekre - tették hozzá.
"Minden alaptalan politikai híreszteléssel ellentétben az NTAK a turisztikai ágazat egységes és hiteles adatforrása, amelyet az is igazol, hogy 2022 júliusától a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az NTAK adatai alapján közli a szektort érintő hivatalos statisztikáit. Az NTAK adatai emellett hozzájárulnak a szolgáltatás-külkereskedelem és a GDP-számításokhoz is. Az NTAK Iránytű oldalon keresztül pedig a szálláshely-szolgáltatók is ráláthatnak saját adataikra, valamint összevethetik azokat a versenytársi átlagolt teljesítménnyel, amelyek eredményesen támogatják a vállalkozásokat aktivitásaik és fejlesztéseik tervezésében, piaci döntéseikben, az árazás kialakításában, a célzott vendégkör meghatározásában, a nyereséges működtetésben" - fogalmazott az MTÜ a közleményben. (MTI)
Illusztráció: Pixabay
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.