Smidt Lajos forradalmi öröksége
A múzeum délután kettő órakor nyitotta meg a kapuit. A vendégek először a Perenyei Férfi Népdalkör előadásában toborzódalokat hallgathattak meg.
A délután folyamán előadáson, kerekasztal-beszélgetésen és tárlatvezetéseken is részt vehettek az érdeklődők. Dr. Fónagy Zoltán történész, az ELTE BTK oktatója „A szabadság érzetétől áthatva” – Forradalom és szabadságharc, mint hétköznapi tapasztalat címmel tartott izgalmas előadást. Bepillantást engedett abba, hogyan élte meg a „kisember” a fordulatokban és izgalmakban gazdag másfél esztendőt. Előadásának központi kérdése az volt, hogy az átlagember tudatában volt-e egyáltalán, hogy történelmi jelentőségű események tanúja és részese.
Ezt követően a forradalom és szabadságharc utóéletéről dr. Katona Attila történészt és dr. Tilcsik György nyugalmazott levéltárigazgatót Tanai Ibolya kérdezte. A beszélgetésben többek között arra keresték a választ, hogyan működik a kollektív emlékezet, ha a forradalomról és a szabadságharcról van szó, az egyes politikai kurzusok hogyan használták fel 1848–1849 emlékét az azóta eltelt 175 évben.
Dr. Hollerné Mecséri Annamária történész, intézményvezető és Tangl Balázs történész pedig izgalmas tárlatvezetéseken mutatták be a múzeum forradalomhoz és szabadságharchoz kötődő emlékeit. Elhangzott, hogy Smidt Lajos nyolcéves korában kezdte el a műtárgyak gyűjtését, és az első értékes darabja éppen egy szabadságharcos emlékpohár volt, amelyet nagynénjétől kapott ajándékba.
Dr. Smidt Lajos gyűjteménye különösen gazdag 1848–1849-es műtárgyakban, az alapító múzeumigazgató gyakran hangoztatta is: „a magyar szabadságharccal kapcsolatos emlékeket mindig különös módon szerettem”. A rendkívül értékes gyűjteményben számos, a szabadságharc fegyveres küzdelmeihez kötődő tárgy található. Különféle fegyvereket (pisztolyokat, puskákat, kardokat), korabeli kokárdákat, kardbojtokat, egyenruhákat is megtekinthettek a látogatók.
A tárlatvezetéseken bemutatták a Smidt Múzeum ritkaságait, köztük Görgei Artúr egyetlen fennmaradt gyermekkori portréját, vagy az Országos Honvédelmi Bizottmány pecsétnyomóját, amit Boronkay Lajos, Hont, Bars és Turóc vármegyék kormánybiztosának felesége rejtett el az osztrákok elől. Szintén unikális darab Bátori-Schulcz Bódog 1848–1849-es honvédezredes csuklyás köpenye.
A látogatók az első felelős magyar kormány több tagjának emléktárgyait is tanulmányozhatták: gróf Batthyány Lajos miniszterelnök sárga alapon, zöld levelekkel, virágokkal díszített selyemdolmányát, Deák Ferenc igazságügy-miniszter egy ismeretlen személyhez írt levelét és egy imakönyvet, melyet gyámleányának, Vörösmarty Ilonának ajándékozott, a Kossuth Lajos pénzügyminiszter által kiadott Kossuth Hírlapja című napilap példányait, valamint koporsójának díszét, továbbá gróf Széchenyi István közlekedési miniszter több relikviáját: a nagycenki kastélyából származó órát, sétabotját és a halála előtt huszonhat nappal írt levelét.
Dr. Hollerné Mecséri Annamária intézményvezető mesélt a 200 évvel ezelőtt született Petőfi Sándorhoz kapcsolódó emlékekről és az azokhoz fűződő történetekről is. A Nemzeti dal első, Pozsonyban nyomtatott példánya kapcsán megtudhattuk, hogyan is hangzott eredetileg a vers első sora. Orlai Petrics Soma Petőfi Sándort útiládán ülve ábrázoló festménye bemutatása közben pedig kitért a költő és a festő barátságára, amely a Vas vármegyei Ostffyasszonyfán kezdődött.
A szabadságharc leverését követő megtorlásokat idézik az aradi vértanúk bitófájából vett mintadarabok, az aradi vár börtönének pecsétnyomója, egy lábbilincs, fogságban készített szalmaképek, valamint Laky Demeter premontrei szerzetes – a Smidt Múzeum épületében lévő gimnázium egykori tanára – börtönemlékei. Ugyanitt egy piros tarsoly emlékeztet Lenkey János 1848–49-es honvédtábornokra, aki a 14. aradi vértanú lehetett volna, hiszen a közös per vádlottja volt, de megbomlott az elméje, ezért nem végezték ki, a következő évben hunyt el az aradi börtönben.
A korszakból több Vas vármegyéhez kötődő dokumentum is található a múzeum gyűjteményében, például a szombathelyi 16 pont nyomtatott változata, és itt őrzik Szombathely 1848-as követe, a későbbi igazságügy-miniszter, Horváth Boldizsár díszalbumát, amelyet a város polgárai készítettek neki.
Ezen a napon egy minitárlatot is berendeztek a szabadságharc korszakának sajtótermékeiből. A látogatók megismerkedhettek a Múlt és Jelen, a Budapesti Híradó, a Közlöny és a Honvéd napilapok példányaival, amelyek Vas vármegyei vonatkozásokat is tartalmaznak.
A rendezvény a Smidt Múzeumért Alapítvány támogatásával valósult meg, a belépés ingyenes volt.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.