11.0
  
2.51
km/óra
  2025.04.09., szerda  •  Erhard napja
1956, az emberi méltóság forradalma

1956, az emberi méltóság forradalma

Hétfő délután a Jáki úti temetőben vette kezdetét az 1956-os forradalom és szabadságharcra emlékező városi ünnepségsorozat Welther Károly síremlékének megkoszorúzásával. A megemlékezés az 56-osok terén folytatódott, majd ünnepi közgyűlést tartottak a Városházán a forradalom 67. és az első szabad Szombathelyi Önkormányzat megalakulásának 33. évfordulója tiszteletére.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulójának tiszteletére rendezett városi ünnepségsorozat első állomása a hagyományoknak megfelelően a Jáki úti temető volt: a Szombathelyért Posztumusz díjjal kitüntetett, erdélyi születésű, Szombathelyen alig tíz évet élt ügyvéd, dr. Welther Károly, az 1956-os forradalom szombathelyi mártírhős sírjánál tisztelegve a Welther család tagjai, a városi szervezetek képviselői és a jelenlévők koszorúkat helyeztek el.

Dr. Welther Károly

A kolozsvári születésű Welther Károly Szolnok-Doboka vármegyei ügyész, családjával, erdélyi menekültként, a második világháború végén érkezett Szombathelyre. 1949-1950-ben Kőszeg város tiszti főügyésze volt Az ötvenes években vették fel a Szombathelyi Ügyvédi Munkaközösségbe. 1956. október 23-án az ő javaslatára állították fel a „Szombathelyi Értelmiségi Bizottságot”. 

A hat nyelvet beszélő, nagy műveltségű ügyvédet október 28-án a Vas Megyei Forradalmi Bizottság elnökévé választották.  A megye forradalmi vezetőjeként betartotta és betartatta a törvényeket. Jórészt neki köszönhető, hogy november 4-ig sem Szombathelyen, sem pedig a megyében nem történt vérontás, és komolyabb fegyveres összecsapás sem volt. 

Bár többen tanácsolták neki, a szovjet intervenció bekövetkeztekor sem szökött külföldre. November 4-én az elsők között tartóztatták le. A szovjet laktanyába hurcolták és onnan Kárpátaljára internálták, de miután köztörvényes bűncselekmény nem volt terhére róható, december 12-én hazatoloncolták, és a Rákoskeresztúri börtönbe szállították.

1957. február 12-én helyezték szabadlábra. Az életvidám, jó kedélyű embert a fogság alapvetően változtatta meg. Meghurcoltatásáról és börtönélményeiről senkinek sem beszélt. Fogolytársainak elmondása szerint, a kihallgatásai során senkire sem tett terhelő vallomást. Welther Károlyt a hatóságok szabadulását követően folyamatosan zaklatták.

Az inzultusok és a lelki terror ellenére sem vállalta a besúgó szerepet, inkább az öngyilkosságba menekült. 1957. február 28-án a szombathelyi vasútállomásra érkező tehervonat elé vetette magát, amely halálra gázolta. 

Szombathely város önkormányzata az 1956-os forradalom mártírjáról 1993-ban utcát nevezett el.

 


 Az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulója, valamint a mártírhalált halt szombathelyi nemzetőrök emlékére rendezett megemlékezés az 56-osok terén, a Nemzetőrök Emléktáblája előtt folytatódott. Németh Judit, a Weöres Sándor Színház színművésze Jankovits Ferenc Idei hó című versét mondta el: hiteles, drámai előadást hallhatott a közönség. Bujtás Ervin előadásában Bereményi Géza - Cseh Tamás: Gyerekdal című műve hangzott el.

1956-ban egy nép megmutatta bátorságát, szabadságvágyának erejét egy olyan cselekedettel, ami fél évszázadra lemosta a gyalázatot a magyarokról, alapjaiban írva át a magyarság imázsát – kezdte ünnepi beszédét dr. Katona Attila történész. Ha sokaknak kínos is, 1956 a munkásosztály tette, mondta el, s beszélt a forradalom rendszerváltásra való hatásáról, s arról, hányféle értelmezésnek adott és ad lehetőséget – a hatalmon lévők aktuális interpretációjától függően – 1956.

A tömegtüntetések, melyekben a nép ereje mutatkozott meg; a fegyveres ellenállás, mely, bár lehetetlennek tűnt és tűnik a tankokkal szemben, a forradalmi romanticizmus, a szabadság, a függetlenség és az igazságosság gondolatai mégis lehetségesnek láttatták; a három nap alatt összeomló magyar állam és az új rendszer a demokratikus önkormányzatiság elveivel – többek között a forradalmi napoknak ezeket a dicső mozzanatait emelte ki dr. Katona Attila, majd a szombathelyi események felelevenítése után a múlt és a ma kapcsolatáról szólt:

Nemzeti ünnepeinknek, így a mainak is nem titkolt célja, hogy tükröt tartsanak a jelennek: mennyiben felelünk meg eleink elvárásainak? Ha ezt elfogadom, akkor komoly hiátusokat érzékelek – folytatta a történész, majd arról szólt, hogy Bibó István az emberi méltóság forradalmának tartotta 56-ot. Az ő olvasatában minden demokrácia előfeltétele az ilyen forradalom, amiben megtapasztalható a nép ereje, mely képes megválasztani, de el is űzni vezetőit.

1956 ugyanakkor azt is megtapasztalhatta, mi van akkor, ha egy erősebb haderő tiporja el a népakaratot. És olyanokat tesz a nép nyakába, akiket az nem akar. – De mi van akkor, ha mindezt egy poszt-posztmodern világban nem idegen hadseregek teszik, hanem jólfizetett hazai manipulátorok, akik a társadalom folyamatos megosztásával, ellenségképek elmélyítésével, a jog, az igazságszolgáltatás és a média kisajátításával, a népet kirekesztő alkotmányozással, a demokratikus intézmények díszletekké alakításával végzi egyéni és haverjai vég nélküli vagyonosodását. Erre már nem Bibó Istvánnak, hanem az utódoknak kell felelni – zárta beszédét dr. Katona Attila.


 

Az ünnepi beszéd után a megemlékezők főhajtással tisztelegtek az elesett szombathelyi mártírok előtt, akiknek neve a Nemzetőrök Emléktábláján áll, majd Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata felhívására a városi szervezetek elhelyezték a kegyelet és az emlékezés koszorúit a hősi halált halt nemzetőrök tiszteletére avatott emlékműnél. Az 56-osok terén tartott megemlékezésen közreműködött Prikazovics Ferenc, a Szombathelyi Polgárőrség, Szombathely Város Fúvószenekara.

A hősi halált halt nemzetőrök emléktáblája az ő nevüket őrzi:

Gosztonyi József 26 éves csillés
Hegyei József 56 éves MÁV portás
Jászfi Ferenc 53 éves MÁV tűzcsőgyártó
Kollarits Tivadar 20 éves MÁV lakatossegéd
Magyari Károly 46 éves MÁV kocsi -lakatos
Márfy Alfréd 20 éves MÁV lakatos 
Nagy Károly 42 éves MÁV lakatos
Pintér Károly 28 éves öntő
Pozsgai László 24 éves BM dolgozó
Szabó István 26 éves BM dolgozó
Szép Gyula 23 éves BM dolgozó
Szijj Vilmos 42 éves BM dolgozó és szentgotthárdi lakos

 

 

A Városháza dísztermében 18 órakor ünnepi közgyűlést és városi ünnepséget tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. és az első szabad Szombathelyi Önkormányzat megalakulásának 33. évfordulója tiszteletére. A Himnusz a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium kamarakórusával,  Paulik Ákos karnagy vezényletével hangzott el, majd Balogh János, Mari Dorottya és Szabó Róbert Endre, a Weöres Sándor Színház színművészei zenés műsort adtak elő. 
Az ünnepi műsor után dr. Nemény András, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere mondott beszédet.

Dr. Nemény András ünnepi beszéde

Tisztelt Szombathelyiek!

Ötödik alkalommal állok itt és mondok ünnepi beszédet a 33 éve ezen a napon megalakult szabad szombathelyi önkormányzat és az 1956-os forradalom kitörésének tiszteletére. 
Amikor először jöttem ki ide a pulpitushoz - tíz nappal a megválasztásom után -, éreztem a teremben annak a három évtizednek a súlyát, amit a négy polgármester elődöm munkája jelentett. 
Milyen lesz a folytatás? Hogyan tudok majd társaimmal együtt megfelelni annak a szép feladatnak, amit egy város vezetése jelent. Meg tudjuk-e őrizni a hagyományainkat, tudjuk- e gazdagítani az értékeinket? Ilyen és hasonló gondolatok kavarogtak bennem.

A dolgos hétköznapok aztán persze hamar eloszlatták a kétségeket. Volt és van is feladat bőven. És bár minden városvezetés a saját útját járja, azok között a körülmények között, ami neki adatott, de mégis hiszem, van olyan közös pont, ami összeköt ciklusokat, ami megteremti az alapját annak, hogy együtt tudjunk megküzdeni a nehézségekkel és együtt tudjunk örülni a sikereknek. 
Ez a közös pont nem más, mint Szombathely szeretete. Amikor ez hatja át a cselekedeteinket, mindegy, hogy éppen ki melyik oldalon ül a közgyűlési patkóban. Így indult ez a rendszerváltás éveiben is, amikor elődeink minden kérdést alaposan körbejárva, a legjobb szándék mellett hozták meg a döntéseket, és így van ez ma is, amikor érdemi viták után a határozataink többségét egyhangúlag hozzuk.

Hogy így is előfordulnak-e hibák. Természetesen. Az önkormányzatiság már csak ilyen, magunk döntünk, és ha tévedünk, magunk viseljük a következményeket is.
Máshonnan nézve viszont az önkormányzatiság egy hatalmas lehetőség. Lehetőség arra, hogy szabad akarattal tegyünk a minket felhatalmazó, ránk bízott közösség érdekében. 
1956-ban ezért a szabadságért küzdöttek, a rendszerváltáskor pedig ennek a szabadságnak az alapjait teremtették meg. A mi feladatunk nem kevesebb, mint ezzel a szabadsággal jól élni és megőrizni az utódainknak, hogy majd nekik is legyen lehetőségük valódi döntéseket hozni. 
Hiszek abban, hogy egy ember ott tudja a legteljesebb, legboldogabb életet leélni, ahol született. Ez a kapcsolat lelki, érzelmi, de fizikai is. A szülőföld és szülöttje az első pillanattól fogva egy hullámhosszon, harmóniában léteznek egymással. Persze mindez akkor igaz, ha minden más feltétel is adott. 

A mi dolgunk, hogy ezeket a feltételeket megteremtsük. Mire is gondolok?
Egy egészséges, zöld, fenntartható környezetre, minőségi munkalehetőségre, erős szociális védőhálóra, méltó időskorra, valódi kikapcsolódási lehetőségekre. Egy olyan városra, ahová a család minden tagja jövőt tud tervezni. 

Mindezt úgy, hogy közben értsük és érezzük a mindennapokban is történelmi örökségünk, hagyományaink erejét. Azt, hogy nem vagyunk gyökértelenek. Nehéz időkben a gyökerek tartanak meg minket. És most nehéz idők vannak, járvány, háború, gazdasági válság követik egymást. 
Pont ezért most van a legnagyobb szükség az összefogásra, a közös pontok megtalálására. Mert csak együtt tudunk minden szombathelyinek segíteni, csak így tudjuk elérni, hogy senki ne maradjon le a közös utunk során. Aki ma ellenségekben gondolkozik, erről beszél, az békétlenséget szít és a közösség ellen vét. 

A rendszerváltás utáni polgármesterek nem ugyanazt gondolták a világról, de mindannyian tenni akartak a városukért. Mára hárman, Ipkovich György, Puskás Tivadar és Wagner András a város díszpolgárai lettek, utóbbi nevét közterület is őrzi. Mindez szintén a közös döntésünk eredménye. 
Közösen dolgozni csak akkor lehet, ha vannak hozzá partnerek. Ma olyan emberekre van szükség, akik felül tudnak emelkedi a napi pártpolitikai logikán, akik nem ülnek rá a gyors népszerűséget hozó, de annál veszélyesebb gyűlölethullámokra. 

Akik értik, hogy a ma stratégiai döntései meghatározzák a még meg sem született szombathelyiek életét. Akik nem adják el a város jövőjét felsőbb utasításra. Akik csak a szívükre hallgatnak és meg tudnak maradni embernek ezekben a nehéz időkben is.
Szombathely szeretete a közös pont. Erről szól az előző ciklusban megindított és a mostaniban folytatott identitást erősítő program, amely a születéstől kezdve az aktív nyugdíjaskorig végigkísér. Erről szólnak az egyre bővülő kulturális és sport programjaink. Ez a motorja az utak, járdák, játszóterek fejlesztésének.

A szombathelyiek szeretete szövi az országban egyedülálló szociális és civil védőhálót, ez a szeretet vigyáz a gyermekeinkre és ez óvja a nagyszüleinket.
Ez a szeretet köti össze a múltunk és a jövőnk, ez kell, hogy meghatározza a jelenünk tetteit is. Mert aki a szülőföldjét szereti, az a hazáját szereti.


Tisztelt Szombathelyiek, Tisztelt Ünnepi közgyűlés!
Jövő júniusban újra önkormányzati választások lesznek, így lehet, hogy ez az utolsó alkalom, amikor polgármesterként ünnepi beszédet mondhatok ezen a jeles napon. De bármit hozzon is a jövő, azt meg tudom ígérni, hogy polgármesterként, vagy szombathelyi polgárként, csak a városom és a hazám szeretete fog vezetni. Ezt azonban el is várom, meg is követelem mindenki mástól is…
Tisztelet a forradalom hőseinek! Isten éltesse a Szombathelyi Önkormányzatot!


Köszönöm, hogy meghallgattak!


 

 

 

Az ünnepi beszéd után elhangzott a Szózat, a megemlékezés zárásaként pezsgős koccintásra került sor, pohárköszöntőt Koczka Tibor önkormányzati képviselő mondott.
Az ünnepségen közreműködtek még: Prikazovics Ferenc, az AGORA Savaria Nonprofit Kft. munkatársai.

 

TP

Fotó: Bonyhádi Zoltán
 

Savaria Fórum 34. évfolyam 9. szám - 2025.04.07.
Savaria Fórum 34. évfolyam 9. szám - 2025.04.07.
legolvasottabbak
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
Ausztria: több határátkelőn fertőtlenítő szőnyegen kell áthajtaniuk a járműveknek - a kőszegi is érintett
A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt péntektől fertőtlenítési intézkedéseket vezettek be Ausztriában a nyitva lévő határátkelők egy részén a járműveknek fertőtlenítő szőnyegen kell lassan áthajtaniuk belépéskor, ami csúcsidőben lassíthatja a forgalmat. A nagy határlépő pontokon az osztrák hadsereg is segítséget nyújt a hatsóágoknak.
Lezárja kisebb határait Ausztria
Döntött Ausztria: Szombattól két szlovákiai és 21 magyarországi határátkelőt lezárnak a ragadós száj- és körömfájás terjedésének veszélye miatt – erről a Belügyminisztérium rendeletben döntött. Az intézkedés előreláthatólag május 20-ig tart, a hatóságok a helyzetet folyamatosan ellenőrzik.
Dr. Varga Adrienn gyermekorvos Szombathely rendelési idő
Dr. Varga Adrienn gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
legfrissebbek
25 éves lett a Perintparti Waldorf iskola
25 éves a Perintparti Waldorf iskola - ennek apropóján szerveztek jubileumi gálát vasárnap a Weöres Sándor Színházban. Az ünnepségen megcsillogtatták tehetségüket a diákok, lehetett kézműveskedni és a szülők mindenféle finomsággal készültek a gálára. Az eseményen Szinetár Dóra színművésznő is részt vett.
Nem emel árat a Magyar Telekom
Nem érvényesíti az inflációkövető díjkorrekciót a Magyar Telekom - közölte a cég.
Biztonságban a magasban: faápolók számára szerveztek szemináriumot
Idén Szombathelyen tartották meg a Magyarországi Kötéltechnikai Workshopot faápolók számára. A szeminárium résztvevői szakmai előadásokat hallhattak és a gyakorlatban is tesztelhették frissen szerzett ismereteiket a Kámoni Arborétumban.
Kisgyermekes családokat csapott be egy szlovák cég, a GVH 14 millió forint bírságot szabott ki
Kisgyermekes szülőknek ajánlott termékekkel tévesztette meg a fogyasztókat a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozás, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megtévesztő, gyógyhatásra vonatkozó állítások miatt 14 millió forint bírságot szabott ki a cégre - közölte a GVH.
A jövő vadászai versenyeztek - Hermanos sikerrel
Kürtjel-, állathang-, koponyafelismerés, lövészet, trófeabírálat, vadhívás és ládacsapda-élesítés is szerepelt az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny (OSZTV) döntőjének feladatai között, amelyet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felkérésére Szombathelyen a Kisalföldi ASzC Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium rendezett az erdésztechnikus szakma vadgazdálkodás szakirány végzőseinek. A pontozó bírók között ott volt a Szombathelyi Erdészeti Zrt. vadgazdálkodási osztályvezetője is.