1956, az emberi méltóság forradalma
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulójának tiszteletére rendezett városi ünnepségsorozat első állomása a hagyományoknak megfelelően a Jáki úti temető volt: a Szombathelyért Posztumusz díjjal kitüntetett, erdélyi születésű, Szombathelyen alig tíz évet élt ügyvéd, dr. Welther Károly, az 1956-os forradalom szombathelyi mártírhős sírjánál tisztelegve a Welther család tagjai, a városi szervezetek képviselői és a jelenlévők koszorúkat helyeztek el.
Dr. Welther Károly A kolozsvári születésű Welther Károly Szolnok-Doboka vármegyei ügyész, családjával, erdélyi menekültként, a második világháború végén érkezett Szombathelyre. 1949-1950-ben Kőszeg város tiszti főügyésze volt Az ötvenes években vették fel a Szombathelyi Ügyvédi Munkaközösségbe. 1956. október 23-án az ő javaslatára állították fel a „Szombathelyi Értelmiségi Bizottságot”. A hat nyelvet beszélő, nagy műveltségű ügyvédet október 28-án a Vas Megyei Forradalmi Bizottság elnökévé választották. A megye forradalmi vezetőjeként betartotta és betartatta a törvényeket. Jórészt neki köszönhető, hogy november 4-ig sem Szombathelyen, sem pedig a megyében nem történt vérontás, és komolyabb fegyveres összecsapás sem volt. Bár többen tanácsolták neki, a szovjet intervenció bekövetkeztekor sem szökött külföldre. November 4-én az elsők között tartóztatták le. A szovjet laktanyába hurcolták és onnan Kárpátaljára internálták, de miután köztörvényes bűncselekmény nem volt terhére róható, december 12-én hazatoloncolták, és a Rákoskeresztúri börtönbe szállították. 1957. február 12-én helyezték szabadlábra. Az életvidám, jó kedélyű embert a fogság alapvetően változtatta meg. Meghurcoltatásáról és börtönélményeiről senkinek sem beszélt. Fogolytársainak elmondása szerint, a kihallgatásai során senkire sem tett terhelő vallomást. Welther Károlyt a hatóságok szabadulását követően folyamatosan zaklatták. Az inzultusok és a lelki terror ellenére sem vállalta a besúgó szerepet, inkább az öngyilkosságba menekült. 1957. február 28-án a szombathelyi vasútállomásra érkező tehervonat elé vetette magát, amely halálra gázolta. Szombathely város önkormányzata az 1956-os forradalom mártírjáról 1993-ban utcát nevezett el. |
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulója, valamint a mártírhalált halt szombathelyi nemzetőrök emlékére rendezett megemlékezés az 56-osok terén, a Nemzetőrök Emléktáblája előtt folytatódott. Németh Judit, a Weöres Sándor Színház színművésze Jankovits Ferenc Idei hó című versét mondta el: hiteles, drámai előadást hallhatott a közönség. Bujtás Ervin előadásában Bereményi Géza - Cseh Tamás: Gyerekdal című műve hangzott el.
1956-ban egy nép megmutatta bátorságát, szabadságvágyának erejét egy olyan cselekedettel, ami fél évszázadra lemosta a gyalázatot a magyarokról, alapjaiban írva át a magyarság imázsát – kezdte ünnepi beszédét dr. Katona Attila történész. Ha sokaknak kínos is, 1956 a munkásosztály tette, mondta el, s beszélt a forradalom rendszerváltásra való hatásáról, s arról, hányféle értelmezésnek adott és ad lehetőséget – a hatalmon lévők aktuális interpretációjától függően – 1956.
A tömegtüntetések, melyekben a nép ereje mutatkozott meg; a fegyveres ellenállás, mely, bár lehetetlennek tűnt és tűnik a tankokkal szemben, a forradalmi romanticizmus, a szabadság, a függetlenség és az igazságosság gondolatai mégis lehetségesnek láttatták; a három nap alatt összeomló magyar állam és az új rendszer a demokratikus önkormányzatiság elveivel – többek között a forradalmi napoknak ezeket a dicső mozzanatait emelte ki dr. Katona Attila, majd a szombathelyi események felelevenítése után a múlt és a ma kapcsolatáról szólt:
– Nemzeti ünnepeinknek, így a mainak is nem titkolt célja, hogy tükröt tartsanak a jelennek: mennyiben felelünk meg eleink elvárásainak? Ha ezt elfogadom, akkor komoly hiátusokat érzékelek – folytatta a történész, majd arról szólt, hogy Bibó István az emberi méltóság forradalmának tartotta 56-ot. Az ő olvasatában minden demokrácia előfeltétele az ilyen forradalom, amiben megtapasztalható a nép ereje, mely képes megválasztani, de el is űzni vezetőit.
1956 ugyanakkor azt is megtapasztalhatta, mi van akkor, ha egy erősebb haderő tiporja el a népakaratot. És olyanokat tesz a nép nyakába, akiket az nem akar. – De mi van akkor, ha mindezt egy poszt-posztmodern világban nem idegen hadseregek teszik, hanem jólfizetett hazai manipulátorok, akik a társadalom folyamatos megosztásával, ellenségképek elmélyítésével, a jog, az igazságszolgáltatás és a média kisajátításával, a népet kirekesztő alkotmányozással, a demokratikus intézmények díszletekké alakításával végzi egyéni és haverjai vég nélküli vagyonosodását. Erre már nem Bibó Istvánnak, hanem az utódoknak kell felelni – zárta beszédét dr. Katona Attila.
Az ünnepi beszéd után a megemlékezők főhajtással tisztelegtek az elesett szombathelyi mártírok előtt, akiknek neve a Nemzetőrök Emléktábláján áll, majd Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata felhívására a városi szervezetek elhelyezték a kegyelet és az emlékezés koszorúit a hősi halált halt nemzetőrök tiszteletére avatott emlékműnél. Az 56-osok terén tartott megemlékezésen közreműködött Prikazovics Ferenc, a Szombathelyi Polgárőrség, Szombathely Város Fúvószenekara.
A hősi halált halt nemzetőrök emléktáblája az ő nevüket őrzi: Gosztonyi József 26 éves csillés |
A Városháza dísztermében 18 órakor ünnepi közgyűlést és városi ünnepséget tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. és az első szabad Szombathelyi Önkormányzat megalakulásának 33. évfordulója tiszteletére. A Himnusz a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium kamarakórusával, Paulik Ákos karnagy vezényletével hangzott el, majd Balogh János, Mari Dorottya és Szabó Róbert Endre, a Weöres Sándor Színház színművészei zenés műsort adtak elő.
Az ünnepi műsor után dr. Nemény András, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere mondott beszédet.
Dr. Nemény András ünnepi beszéde Tisztelt Szombathelyiek! Ötödik alkalommal állok itt és mondok ünnepi beszédet a 33 éve ezen a napon megalakult szabad szombathelyi önkormányzat és az 1956-os forradalom kitörésének tiszteletére. A dolgos hétköznapok aztán persze hamar eloszlatták a kétségeket. Volt és van is feladat bőven. És bár minden városvezetés a saját útját járja, azok között a körülmények között, ami neki adatott, de mégis hiszem, van olyan közös pont, ami összeköt ciklusokat, ami megteremti az alapját annak, hogy együtt tudjunk megküzdeni a nehézségekkel és együtt tudjunk örülni a sikereknek. Hogy így is előfordulnak-e hibák. Természetesen. Az önkormányzatiság már csak ilyen, magunk döntünk, és ha tévedünk, magunk viseljük a következményeket is. A mi dolgunk, hogy ezeket a feltételeket megteremtsük. Mire is gondolok? Mindezt úgy, hogy közben értsük és érezzük a mindennapokban is történelmi örökségünk, hagyományaink erejét. Azt, hogy nem vagyunk gyökértelenek. Nehéz időkben a gyökerek tartanak meg minket. És most nehéz idők vannak, járvány, háború, gazdasági válság követik egymást. A rendszerváltás utáni polgármesterek nem ugyanazt gondolták a világról, de mindannyian tenni akartak a városukért. Mára hárman, Ipkovich György, Puskás Tivadar és Wagner András a város díszpolgárai lettek, utóbbi nevét közterület is őrzi. Mindez szintén a közös döntésünk eredménye. Akik értik, hogy a ma stratégiai döntései meghatározzák a még meg sem született szombathelyiek életét. Akik nem adják el a város jövőjét felsőbb utasításra. Akik csak a szívükre hallgatnak és meg tudnak maradni embernek ezekben a nehéz időkben is. A szombathelyiek szeretete szövi az országban egyedülálló szociális és civil védőhálót, ez a szeretet vigyáz a gyermekeinkre és ez óvja a nagyszüleinket.
|
Az ünnepi beszéd után elhangzott a Szózat, a megemlékezés zárásaként pezsgős koccintásra került sor, pohárköszöntőt Koczka Tibor önkormányzati képviselő mondott.
Az ünnepségen közreműködtek még: Prikazovics Ferenc, az AGORA Savaria Nonprofit Kft. munkatársai.
TP
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.