20 éves lett a Gencsapáti Nemzetközi Betlehemes Találkozó
Húsz évvel ezelőtt is láthatta már a közönség a Vörsi Bábtáncoltató Betlehemesek játékát - a két évtizedes gencsi betlehemezés egyik első fellépői voltak ők. Falujukban a mai napig él a másfél évszázados hagyomány. Házról házra járnak a karácsony előtti napokon. A tőzsgyökeres gencsapátiak azt mondják, itt is így volt régen. A Soproni Pendelyes Kulturális Egyesület tanulói, a Petőfi iskola betlehemes csoportja is eljött, hogy bemutassa produkcióját. Aztán a karácsonyi jelképkészítő- és rajzverseny ajándékátadása következett. 68 alkotás érkezett a felhívásra, a legszebbek a Művelődési Ház ablakait díszítik.
A betlehemezés a Szili Hagyományőrző Egyesület előadásával folytatódott. A karácsonyi ünnepkör egyik legszebb dramatikus szokása tájegységenként különböző formában maradt fenn: ezeket mutatta meg a tucatnyi környékbeli, felvidéki és erdélyi csoport a gencsi templomban.
Varga Albin szervező (Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes) elmondta, hogy húsz év nem rövid idő. Visszaemlékezett azokra az időkre, amikor a templom előtti téren elkezdték, aztán bemehettek a templomba is. Nagy öröm volt mindannyiuk számára, hogy a misztériumjátékból újra a templomban lehet szokás, dramatikus játék.
Az egész Kárpát-medencéből érkeztek csoportok, a betlehemes találkozó igazi nemzetegyesítő ünnep.
Varga Albin hozzátette, idén is köszönthettek újakat, Erdélyországból érkezett a kis Küküllő mentéről a Szászcsávás kórus, aki egyébként a zenekart is hozta, mivel a péntek estét a Perintparti Táncházzal nyitották meg. Ott a Szászcsávás Zenekart és az énekeseket is hallhatták az érdeklődők. Egy erdélyi magyar faluból érkeztek a különleges zenei hagyományokat őrző - kottaismeret nélkül is - négy-öt szólamban éneklő szászcsávási kántálók. Azt mondták, hallás után öröklődik az ének apáról, fiúra. Csáváson 180 éves múlttal rendelkező kórus van, a legelső fellépésük 1830-ban volt, a templomavatáskor, és azóta megmaradt a férfikórus.
A Vasi Népdalstúdió, a vitnyédi néptáncosok, a Kéthelyi Bábtáncoltatók, a csallóköziek, a kapuvári Tilámli csoport, a holládi betlehemesek, de a Bokréta és a Félnótások is együtt karácsonyoztak a helybeli Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttessel és az érdeklődőkkel, a zsúfolásig megtelt templomban.
Forrás: SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.