2022: választási csatatér
A kutató tavaly májusban, novemberben, illetve idén január végén megkérdezte a szombathelyieket (a város felnőtt népességét reprezentáló 700 fős minta) arról, hogyan vélekednek politikai kérdésekről, döntésekről.
Elvonások: üzenjük a kormánynak
Az első kérdéskörben arra voltak kíváncsiak, hogyan vélekednek a város polgárai arról, hogy a kormány az utóbbi hónapokban forrásokat vont el az önkormányzatoktól. Nos, a többség (67 százalék, májusban 57) nem tartja elfogadhatónak a központi lépéseket. A szombathelyiek 74 százaléka teljesen vagy inkább egyetértett azzal, hogy a kormánynak kompenzálnia kellene a várost az iparűzési adó elvonása miatt – 7 százaléknyi válaszadó szerint egyáltalán nincsen szükség erre. Hasonló arányban (75 százalék) vélekedtek úgy a polgárok, hogy Hende Csaba országgyűlési képviselőnek hatékonyabban kellett volna lobbiznia a szombathelyi források megvédése érdekében, és egyáltalán nem örültek annak, hogy tavaly év végén Zalaegerszeg 1,38 milliárd rendkívüli kormányzati támogatást kapott, Szombathely pedig semmit (78 százalék egyáltalán vagy inkább nem tartotta elfogadhatónak).
(Elő)választás: csata lesz, az biztos
2022-ben országgyűlési választás lesz, amire az ellenzéki pártok (DK, Jobbik, LMP, MSZP, Momentum, Párbeszéd) közös összefogással készülnek, a választási rendszer sajátosságai miatt egy jelöltet indítanak, akiknek a személyéről előválasztáson dönthetnek a szavazók. A felmérés arra volt kíváncsi, ki lenne a legesélyesebb jelölt.
A politikusok ismertsége tavaly májustól két esetben változott számottevően: Ungár Péteré 75 százalékról 83-ra nőtt, Bana Tiboré 59-ről emelkedett 65-re. Az előbbi a negyedik, az utóbbi holtversenyben az ötödik helyre elég. A három legismertebb politikai közszereplő dr. Nemény András (96 százalék a januári adatok alapján), dr. Hende Csaba (97) és dr. Czeglédy Csaba (96).
A politikusok elfogadottságát/elutasítottságát mérte az intézet az „Ön szívesen látná vagy sem fontos politikai pozícióban” kérdéssel. A szívesen látná/nem látná szívesen százalékos aránypár az alábbiak szerint alakult: Dr. Nemény András 74/19, dr. Hende Csaba 42/52, Ungár Péter 41/39, Czeglédy Csaba 34/57, Bana Tibor 29/40, László Győző 39/30. (Ungár 9 százalékponttal tudta növelni elfogadottságát májushoz képest.)
Több kérdés is foglalkozott az ellenzéki előválasztással, aminek a részletei egyelőre nem ismertek, egyebek mellett azért, mert nem tudni, a veszélyhelyzet meddig tart, aminek hatása lehet a lebonyolítás formájára (online és/vagy személyes). Ami biztosnak látszik, hogy ajánlásokhoz lesz kötve az indulás, és elképzelhető az is, hogy nemcsak az ellenzéki koalíciót alkotó pártok, szervezetek jelöltjei állnak rajthoz a legjobb indulót kiválasztó voksoláson. Szombathelyen Ungár Péter (LMP) már bejelentette az indulását, dr. Czeglédy Csabát várhatón felkéri a DK, a Jobbikból kilépő Bana Tibor is rajthoz áll – a szövetségben részt vevő egykori pártja azonban blokkolná az ő szerepvállalását. A Momentumba belépő dr. László Győző alpolgármester indulása egyelőre feltételezés, őt januárban mérték először.
Az felmérés a kormányoldal részéről dr. Hende Csabával számol, azonban a jelenlegi képviselő még nem adott egyértelmű választ arra, hogy ő indul-e. A Fidesz rendszerében a miniszterelnök személyes beszélgetés után mondja ki a végső szót a jelöltekről, ez még nem történt meg, a központban pedig „lebegtetnek" egy szombathelyi származású, lehetséges indulót.
Az ellenzéki előválasztáson részvételt ígérők és választani tudók körében így alakulna a leadott szavazatok aránya (januári adatok): Czeglédy Csaba (39 százalék), Ungár Péter (34), dr. László Győző (13), Bana Tibor (7), valaki más (7).
A Závecz Research arra is kíváncsi volt, hogyan teljesítenének az ellenzéki jelöltek Hende Csabával szemben, ha csak két jelöltre lehetne szavazni. Nos, ennek alapján négyen is esélyesek lennének a rutinos fideszes képviselővel szemben, Ungár és dr. László Győző nyerne ellene, Czeglédy és Bana alulmaradna, azonban mindegyik eseten hibahatáron belüli a különbség, így csak az látszik biztosnak bő egy évvel a voksolás előtt, hogy csatatér-körzet lesz a szombathelyi, igen szoros végeredménnyel. Az egyes jelöltek mért eredménye százalékban: Ungár – Hende 43-41, Hende – Czeglédy 44-41, Hende – Bana 43-39, dr. László Győző – Hende 44-42.
A pártlistás voksolásnál a különbség egy árnyalattal nagyobb, az alábbi százalékban szavaznának a választók: hatpárti lista 45, Fidesz-KDNP 40. Kétfarkú Kutya Párt 1, Mi Hazánk Mozgalom 1.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.