24 milliárd forintért ad tanácsokat a kormánynak a Századvég
Június végén írt ki közbeszerzést a Miniszterelnöki Kabinetiroda 2026 végéig tartó kormányzati szakpolitikai tanácsadásra, a tenderre pedig mindössze két kormányközeli szereplő jelentkezett: a Századvég-csoport alapítványa és két Nézőpont-közeli cég – írja az Átlátszó.
Október végén aztán eredményt is hirdettek: a majdnem 24 milliárd forintos tanácsadói megbízást a századvégesek nyerték, nettó 23,8 milliárd forintos ajánlattal. A megbízás 40 hónapra, de maximum 2026. december 31-ig szól, egy alkalommal azonban további hat hónappal meghosszabbítható.
Elvárás többek között:
- évi sok „gyorstanulmány” (min. 10 ezer karakter szóközökkel)
- kicsit kevesebb „normál” tanulmány (min. 40 ezer karakter)
- még kevesebb „részletes” tanulmány (min. 80 ezer karakter)
- néhány, de legalább évi 14 darab „stratégiai” tanulmány (min. 200 ezer karakter terjedelemben)
- „a magas szintű állami döntéshozatalhoz kapcsolódó folyamatokkal összefüggő, kiemelkedő jelentőségű társadalmi kérdések és ezen kérdések aspektusainak minél mélyebb megismerése”
- legalább egy, de lehet, hogy kettő darab „nagymintás lakossági reprezentatív nagykutatás” (min. 20 ezer fővel)
- egy EU-s kutatás
- a tanulmányok és kutatások alapján „szakértői tanácsadás”
A Nézőpont drágábban vállalta volna a tanácsadást, viszont hozzáteszi a lap, nem panaszkodhatnak: korábban ők vittek el egy 22 milliárdos munkát, ami szintén 2026 végéig tart.
Ömlik a tendertenger
Mint az Átlátszó emlékeztet, a Századvég-csoport tulajdonosa Fűrész Gábor, akit Habony Árpád embereként tartanak számon. Korábban volt egy közös cége Habony barátjával, Szalay-Bobrovniczky Kristóffal, akit ma már honvédelmi miniszterként ismerünk.
Egyébként mióta 2010-ben kormányra került a Fidesz, ömlik a tendertenger a Századvég-csoportra: 2016-ig nem kevesebb, mint 12 milliárd forint értékű közbeszerzést nyert egyedül vagy egy konzorcium tagjaként a csoport, de az elmúlt néhány évben sem szűkölködtek állami megbízásokban: társadalomkutatás 630 millióért, uniós véleménykutatás 780 millióért, hazai közvélemény-kutatás 1,5 milliárdért, titkosított tanácsadás 10 milliárdért.
Fotó: Facebook/Orbán Viktor
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.