300 éve elfeledett kriptákra bukkantak a kőszegi Szent Jakab-templom feltárásakor
A Szombathelyi Egyházmegye kőszegi templomfelújítási programja keretében már hónapok óta tart a Szent Jakab-templom régészeti kutatása. Sikerült megtalálni annak a korábban itt állt szakrális épületnek a maradványait, amit egy 1289-ben keletkezett írott forrás alapján már ismertek a történészek.
Pap Ildikó Katalin régész az SZTV érdeklődésére elmondta, hogy a Szent Jakab-templom hajójában sikerült megfogniuk olyan alapfalakat, amelyek valószínűleg a 13. században épült és ugyanebben az időszakban elpusztult minorita templomhoz tartoznak. Ez nagyjából 10x15 méter nagyságú, cáki kövekből épített alapfal, ami a templom hajója lehet.
A templomban három kriptáról tudtak, és több sír előkerülésére számítottak a kutatók. Örömteli meglepetés volt, hogy megtalálták az 1685-ben elhunyt Széchy Péter nyughelyét. Már az ásatás kezdetén, amikor eltávolították a járószint feltöltését, két elfeledett, befalazott kripta is előkerült. 300 éve nem tudott róluk senki.
Pap Ildikó Katalin hozzátette, van a déli bejárat alatt egy egyszerű, egysejtű kriptatér. A bejáratát kibontották, és van egy nagyobb kripta, ami észak-déli irányban húzódik a karzat előtt, tehát még a hajóban.
Mivel egy régóta elzárt teret készültek felnyitni, biztonsági okokból légzsilipet építettek a kripták fölé, hogy az esetleg emberre és műtárgyakra veszélyes kórokozók ne kerüljenek a templom levegőjébe. A Nemzeti Népegészségügyi Központ szakértői speciális védőfelszerelésekkel és eszközökkel készültek a feladatra.
Magyar Donát aerobiológus felsorolta, hogy hoztak magukkal levegőmintavevő eszközöket és védőfelszereléseket, amelyekkel biztonságosan lemehettek, és megállapíthatták, végezhető-e itt régészeti munka, illetve milyen óvintézkedések mellett. Jelenlétüknek ez volt a célja. Megpróbálták a sírkamra nyitásakor az első levegőmintát levenni. Előbb a templomtér levegőjéből vettek mintát, hogy legyen mihez viszonyítani.
Előbb a nagyobbik kriptán nyitottak rést, ezen keresztül juttatták be a mintavételi eszközt, majd a kutatók is leereszkedtek a mélybe. Ekkor derült ki, hogy a beszivárgó talajvíz erősen roncsolta a koporsókat és a csontokat, amelyek a tér alján üledéket képeztek. A látottakat fotókkal dokumentálták, és néhány faragványt hoztak felszínre. A templom régészeti kutatása év végén fejeződik be.
Fotó: A szentély alatti kriptatér/A kőszegi templomok kutatása és helyreállítása Facebook-oldal
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.