A békét őriznünk kell: Kegyeleti megemlékezés Szombathely bombázásának 78. évfordulóján
Az 1945. március 4-én Szombathelyt ért bombatámadás áldozataira emlékeztek szombat délután, a bombázás 78. évfordulóján. A kegyeleti megemlékezés a Ferences templom – Assisi Szent Ferenc Kollégiumnál vette kezdetét fél ötkor, a kollégium épületének falán elhelyezett „A bombatámadás áldozatainak” domborműnél. Prikazovics Ferenc idézte fel a városunkat ért támadást, mely borzalmas pusztítást, generációkon át megőrzött tragédiákat okozott: 293 szombathelyi lakos esett áldozatául.
A Himnusz közös éneklése után Tanai Erzsébet nápdalénekes marosvásárhelyi és mezőségi népdalokat adott elő, majd ökumenikus szertartásra került sor. Steindl-Papp Judit evangélikus lelkész után Hidász Ferenc ferences atya Ferenc pápának az orosz-ukrán háború kitörésekor mondott beszédét idézte. A közös ima után az emléktáblánál koszorúikat és az emlékezés mécseseit helyezték el a városvezetés, a Vas Vármegyei Kormányhivatal, Szombathely MJV Önkormányzata, a Pro Savaria Egyesület és a Fidesz Szombathelyi Szervezetének képviselői.
A kegyeleti megemlékezés 17 órakor a ELTE Savaria Egyetemi Központ D épületének falán elhelyezett emléktáblánál folytatódott. Az ünnepi műsorban Kelemen Zoltán, a Weöres Sándor Színház művésze Radnóti Miklós Sem emlék, sem varázslat című versét mondta el, majd Szabó Liza, a Bartók Béla Zeneiskola növendéke fuvolán egy Marcello-szonátát adott elő.
Emlékbeszédet mondott dr. Horváth Attila, Szombathely MJV alpolgármestere. Az alpolgármester személyes beszédében felidézte, mikor lett valóság számára Szombathely 1945-ös lebombázásának történetével a háború. A Gagarin utcában élő nagymamája mesélt az akkor négy-öt éves unokájának az utcában megsemmisült házról, a bombázás következtében megsérült kovácsoltvas kapuról. – Addig nekem a háború játék volt – idézte fel dr. Horváth Attila –: fakard, műanyag pisztoly és játékkatona. És akkor szembesültem először azzal, hogy a háború lehet valóság.
A Gagarin utcai háznak ma már más a tulajdonosa, aki nem ismeri a szemben lévő ház történetét, s egyre kevesebben vannak azok is, akiknek élő tapasztalásuk van arról, milyen valójában a háború – emlékeztetett az alpolgármester. – Kötelességünk, hogy a fiatalabb korosztályokkal megértessük és megtanítsuk, hogy a béke nem törvényszerű. A béke nem természetes, hanem olyan dolog, amit folyamatosan őriznünk és védenünk kell. Végül dr. Horváth Attila arról beszélt, hogy valamennyi generációnak van feladata, és ez a feladat az, hogy nemcsak az ünnepnapokon, a maihoz hasonló megemlékezéseken, nemcsak az év egy-egy napján, hanem a hétköznapokon is tudatosítsuk az eljövendő generációkban, hogy a békét mindenképpen meg kell őriznünk, és azt, hogy soha többé háborút.
A Berzsenyi téri rendezvény gyertyagyújtással és koszorúzással zárult.
17.30-kor indultak az ünnepség résztvevői közös sétára a Sarlós Boldogasszony Székesegyház északi oldalán elhelyezett emléktáblához, ahol koszorúzással zárult a megemlékezés.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.