A borostyán letépése természetkárosításnak számít a Kámoni Arborétumban
A közönséges borostyán Európában és Délnyugat-Ázsiában őshonos kúszónövény, mely léggyökereivel megkapaszkodva 20-30 méter magasra is megnőhet. A közhiedelemmel ellentétben ezen tevékenységével a támasztékként használt fákban nem okoz kárt, tápanyagot nem von el tőle és nem árnyékolja. Egyedül a súlya okozhat ritkán problémát, ha aszimmetrikus a fa koronája.
További érdekesség, hogy virágok is csak a növény ezen részén fejlődnek, melyeknek kifejezetten magas nektártartalma van, így fontos rovartáplálék. Sűrű növekedésű lombja kiváló búvó- és fészkelő helyet biztosít gerincteleneknek, madaraknak (pl. feketerigó, poszáták stb.) és kisemlősöknek (pl. mókusok, denevérek). Télen is fontos éjszakázó helyet nyújt örökzöld lombjuk, míg termésük, mely a tél végére érik be teljesen, fontos tápláléka a madaraknak.
Kedvelt dísznövény, rendkívül változatos növekedési formával (terülő, törpe stb.) és színvilággal találkozhatunk. Gyógynövény, köptetők és görcsoldók alkotója a drogja, azonban házi körülmények között nem használható.
Kiemelték, a fákról való eltávolítását indokolt esetben munkatársaik elvégzik az arborétumban. Mégis rendszeresen találkoznak letépett, elfűrészelt borostyánokkal, ami természetvédelmi területen okozott természetkárosítás. A jövőben, ha ilyet tapasztalnak, megteszik a megfelelő lépéseket, hívják fel a figyelmet.
Fotó: Kámoni Arborétum Facebook-oldala
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.