A gazdaságot is fertőző járvány
A Covid-hullámok Vas megye gazdaságát sem kímélik. Tavaly március óta sokan veszítették el az állásukat, és rengeteg cég – mérettől és tevékenységtől függetlenül – került bizonytalan helyzetbe. A járványügyi korlátozó intézkedések pont a térség erősségeit, az ausztriai munkavállalást, a külföldi turisták fogadását, illetve a multinacionális ipari cégek olajozott termelését lehetetlenítették el. Beszédes, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adati szerint 2020 januárjához (4062 fő) képest májusra (8439) megduplázódott a megyei munkanélküliek száma, s azóta is csak lassan tud javulni a tendencia. A térségbeli folyamatok hatásai alól Szombathely sem tud kibújni: a megyeszékhely a termelési potenciál és az itt működő cégek súlya alapján is a környék gazdasági középpontja.
Ki a jó gazda?
Éles politikai vita csapódik le Szombathelyen az állam és az önkormányzat gazdaságstratégiai döntései kapcsán. A kormány a járványhelyzetben különféle plusztámogatásokkal és adókedvezményekkel is fellépett, beleértve olyan közterhek elengedését, amelyek az önkormányzatok számára jelentenének fontos bevételi forrást, mint a parkolási díjak, a gépjárműadó vagy a megfelezett helyi iparűzési adó (hipa). A kis- és középvállalkozások 2019 után közel hárommilliárd forintot fizettek Szombathelyen a város kasszájába, a kormányzati döntés alapján a hipa felét elengedi az állam, így a városi büdzséből, csak ebből a bevételi forrásból, 1,2 milliárd forint hiányzik majd az idei évben.
A Savaria Fórumnak Illés Károly, a szombathelyi Fidesz-KDNP frakcióvezetője úgy kommentálta a döntést, hogy az adócsökkentéssel a helyi vállalkozások túlélését segíti a kormány. Mint kiemelte, a segítséggel a cégek talpon maradhatnak, és munkát biztosíthatnak sok szombathelyinek. Ezzel szemben a városvezetés a saját mozgásterének és az egyébként is nehéz költségvetési helyzetének beszűkítéseként éli meg az intézkedéseket. Horváth Attila alpolgármester szerint egyértelműen politikai nyomásgyakorlás, hogy a hipa-rendelet után rövid időn belül a fideszes nagyvárosok egységesen 1,38 milliárd forintos, szabadon felhasználható állami támogatást kaptak, míg az ellenzéki megyeszékhelyeket néhány pár száz milliós, célzott forrás kivételével kimaradtak a kompenzációból.
A kormányzat persze dönthet úgy, hogy bepótolja az ellenzéki vezetésű városok kimaradó iparűzési adójának kompenzálását. Igazgatási szempontból 2021 egyébként is az új finanszírozási stratégiák kidolgozásának éve lesz: az Európai Unió hétéves költségvetéséből, illetve a járványkárok tompítására létrehozott Újjáépítési Alapból jelentős fejlesztési források lesznek elérhetőek az állam, az önkormányzat és a piaci szereplők számára is.
Éttermek a tönk szélén
A munkavállalók biztos megélhetésének jelent segítő lábat, hogy február elejéig Magyarország összesen 110 milliárd forintot kapott az európai munkavédelmi alapból. A munkahelyösztönzésre és -megőrzésre felhasználható, kedvezményes hitelkeretet talán nem is lehetne nehezebb helyzetben lévő ágazatba irányítani, mint a vendéglátásba.
Egyre több üzemeltető ad hangot a felháborodásának azzal kapcsolatban, hogy továbbra is csak kiszállításra dolgozhatnak, amit az állam a forgalmi adó csökkentésével és az 50 százalékos bértámogatással próbál segíteni. A kedvezmények ellenére azonban jól látható, hogy sok éttermes nem tud alkalmazkodni az elviteles kiszolgáláshoz, ezért félbéren sem tudja megtartani a dolgozóit. Közben a város is próbál segíteni: Nemény András január végén jelentette be, hogy javaslatot tesz a vendéglátóhelyek közterület-használati díjának elengedésére.
A vállalkozások közül a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (VMKIK) főtitkára szerint az éli túl ezt az időszakot, aki nyitott a segítségre és az új megoldásokra. Mint Balogh Károly Zsolt elmondta: a politikai adok-kapokra építés helyett a kkv-szektornak fontos feladata, hogy a saját lábára tudjon állni. Ennek az egyik útja lehet, ha – német és holland mintára – a helyi gazdasági szereplők közösségben, közös lokális szerkezetben tudnak gondolkodni. Hozzátette: a kamara Europe Direct Tájékoztató Központként a nemzetközi támogatási lehetőségekben is eligazodást tud nyújtani a talpon maradáshoz.
A koronavírus-járvány gazdasági hatásaival és a gazdaságvédelemmel részletesen foglalkozik az EUROINFO, a Szombathelyi Televízió február 25-én 18.15-kor debütáló műsora.
CsA
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.