![A Google az orosz és kínai cenzúrában is közreműködhetett A Google az orosz és kínai cenzúrában is közreműködhetett](/img/3002_2821_google.png)
A Google az orosz és kínai cenzúrában is közreműködhetett
Ellenzéki tüntetők YouTube-videóit és a korrupciót kritizáló tartalmakat is segített eltávolítani a Google az orosz és a kínai kormány kérésére az Observer jelentése szerint. A Google saját adataiból kiderül, hogy világszerte 5,6 millió olyan tartalom van, amelyet a kormányok kérésére eltávolítottak. A Surfshark kiberbiztonsági cég szerint 2020 óta világszerte több mint kétszeresére nőtt a Google felé intézett, moderációs kérelmek száma.
Számos okból dönthet úgy a Google, hogy egy-egy tartalmat eltávolít, például szerzői jogok vagy az adatvédelem megsértése, rágalmazás vagy a cég irányelveinek megsértése miatt is. Ezek mindegyikéről nem közöl adatokat a Google, azonban bizonyos közérdekűnek ítélt cenzúrázási kérelmekről igen, ezeknek az összefoglalói szerepelnek a vállalat féléves átláthatósági jelentéseiben.
A 2024 júniusát megelőző négy évben a letiltási kérelmek több mint 60 százaléka Oroszországból érkezett. Az internet és a telekommunikáció ellenőrzéséért felelős orosz hatóság, a Roskomnadzor az egyik olyan kormányzati ügynökség, amely a leggyakrabban kommunikál a Google-lel, vannak jelentések, ahol a hatóságot a „Rosco” becenévvel említik - írja a Telex.
![](/webimages/images/kotelezo/ep-logo.png)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.