km/óra
  2024.12.27., péntek  •  János napja
A Hege: könyv jelent meg a Haladás legendás kapusáról, Hegedüs Péterről

A Hege: könyv jelent meg a Haladás legendás kapusáról, Hegedüs Péterről

A „Hege” címmel jelent meg életrajzi könyv Hegedüs Péterről, a Kaposvári Rákóczi és a Haladás legendás futballkapusáról, aki 1977 és 1989 között védett a Rohonci úton. Gál László kötetét kedden Szombathelyen, korábban pedig a somogyi megyeszékhelyen mutatták be.

Ha nem lenne totális képzavar, akkor azt írnánk, hogy egy igazi standupos a hálóőrök között, pedig a futballistamondás úgy tartja, minden kapus egy kicsit bolond és/vagy vasutas. Ma showman-nek neveznénk, aki élőben látta védeni, annak felejthetetlen élményt jelentett minden előadása még a betonkoszorús, régi stadionban. Ha valaki azt gondolná, Hegedüs Péter ettől megsértődik, nagyot téved, a könyv borítóján így fogalmazta meg ars poeticáját:


„Bohóc volt a becenevem, és ez engem egy percig sem zavart. Felejtsük el, hogy a bohóc egy művész, aki nevettet és szórakoztat. Én mindig arra törekedtem, hogy aki a nézőtéren ül, jól érezze magát.”


És ez így is történt – a kapus pályafutását a könyv szerzője mellett Török Péter, a Haladás egykori vezetőedzője és egykori MLSZ-főtitkár, Halmosi Zoltán, a HVSE és a magyar válogatott volt kiválósága, Király Gábor, a 108-szoros válogatott kapuvédő idézte fel a bemutatón. Sztorik sokaságát idézték fel a résztvevők, mi pedig rákérdeztünk arra a városi legendára (ami Szombathelyen és Berlinben is tartja magát), hogy a mester (Hegedüs) és tanítványa (Király) éles meccsen is kipróbálták, milyen úgy támadást indítani, hogy a kidobást kapufára vágják, és onnét kerül a mezőnybe a labda. Hegedüs esetében még egy történet tartja makacsul magát, hogy valódi lenne: kedvenc mutatványa közben (a dereka körül tekergette nyolcasokban a  labdát) egyszer behajította a sarokba a játékszert. Sokan úgy emlékeznek, ez volt a Péti MTE ellen 8-1-re megnyert meccs becsületgólja.

 

Hegedüs Péter elárulta, nemrég ezzel állították meg, a néző még a meccsre is emlékezett. De hiába: bajnoki meccsen nem történt ilyen, egy főiskolai napon tartott bulimeccsen viszont igen, mintegy közkívánatra. Amúgy Török Péter edzője előre beárazta a mutatványt: akkor komoly összegnek számító 10 ezer forintba és a komplett csapatnak járó vacsorameghívásba fájt volna. A kapufás indításból annyi az igazság, hogy Hegedüs gyakran felpattintotta az akkori, szögletes felső lécekre a labdát, ami onnét hullott vissza a kezébe. (A mostani szerkezeteknél már nem próbálnám meg, tette hozzá a kapus.) Egyszer a kapufa tövére dobta a labdát, ami aztán a szélsőhátvéd elé került – ha már így esett, mondtam a Presszellernek, hogy akkor most mehet is, idézte vissza az esetet Hegedüs. 


Király Gábort is elkísérte a legenda: amikor Berlinbe került, megkérdezték az újságírók, kit tart a példaképének. Bemondta az őt felkészítő Hegedüs Péter nevét, és amikor a miért felől érdeklődtek, akkor azt felelte: mert a kapufáról szokott indítani. A lap másnap azzal a címmel jelent meg: Király Gábor felső lécről indítja a Hertha támadásait. A klub edzője csak annyit reagált, ha meccsen megpróbálja, az volt az utolsó találkozója a klub színeiben. Király egyszer azért megkísértette a sorsot:
 

„Amikor harmadikak lettünk a  Herthával, és az utolsó meccsen nagyon megvertük a Hamburgot, 5-1-nél a kapu fele fordultam, és úgy tettem, mintha elindítanám a mozdulatot. Érezni és hallani lehetett, hogy 70 ezer ember egyszerre kap levegő után, és elhallgattak egy-két másodpercre, de ennyi volt. Azonban tőlem is gyakran kérdezik, hogy tényleg így indítottam-e, sőt, néhányan még látni is vélték: olyan legenda lett, amit elhisznek.”


Ezek a történetek is jelzik a két kapus közötti szoros köteléket (Király Gáborról akkor hallottam először, amikor megszületett, éppen Kaposvár-Haladás meccs volt, emlékezett vissza Hegedüs Péter), az önéletrajzi összeállítás alcíme így hangzik: Aki király volt Király előtt. 


A több fejezetből és interjúból álló kötet végigkíséri Hegedüs Péter pályafutását, külön megemlékezik a metrófogantyús Fradi-meccsről, a különös bundaesetről, szó esik családról és magánéletről is. A könyv szerzője Gál László, aki alapítója, majd 2020-tól elnöke a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző egyesületnek, és tagja az Olimpiatörténészek Nemzetközi Társaságának, több kötet szerzője. 

 

Borítókép: Gál László (balról) és Hegedűs Péter Fotó: Nagy Jácint

 

Török Tibor

 

Június 24.-én 17 órától a Pannónia Étterem belső teraszán :
SZURKOLÓI KÖNYVBEMUTATÓ ÉS DEDIKÁLÁS
Hegedüs Péter most megjelenő könyvének dedikálásán részt vesz:
A könyv„főhőse” : Hegedüs Péter
Halmosi Zoltán ,a Haladás 11-szeres válogatott labdarúgója
Török Péter,a Haladás egykori edzője és elnöke, a Magyar Labdarúgó Szövetség korábbi főtitkára
Gál László, a könyv szerzője

Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
tematikus oldalak