A holokauszt áldozatainak emléknapja: a szív és a lélek botlatása
2001. óta április 16-a a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapja, az ország valamennyi középiskolájában megemlékeznek a holokauszt áldozatairól. 1944. április 16-án kezdődött meg hazánkban a zsidók gettóba zárása és módszeres elpusztítása. Egyik elhunytnak sincs sírhelye, Gunter Demnig német szobrászművész azért alkotta meg és helyezte el a botlatóköveket az áldozatok lakása előtt, hogy legyen jelképes emlékhelyük.
Mayer László, a Vasi Szemle főszerkesztője elmondta, maga az ötlet, a botlatókő nem a szó szerinti botlatást jelenti. Nem azért van, hogy az itt közlekedő ebben a 10x10-es kis feliratban elbotoljon és elessen, hanem inkább a szív és a lélek, illetve a szem botlatását szeretné elérni, a rohanó világunkban egy pillanatnyi megállás.
A Szombathelyi Zsidó Hitközség csatlakozott a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület felhívásához, egy országos megemlékezés-sorozathoz, hogy diákokkal közösen felkeressék a botlatóköveket, és zsidó szokás szerint egy-egy kaviccsal, mécsessel emlékezzenek meg az elhurcolt és meggyilkolt áldozatokról. A diákok verssel és mécsesgyújtással rótták le tiszteletüket.
Várnainé Balogh Beáta, a Zrínyi Ilona Általános Iskola történelemtanára hozzátette, már 5. osztálytól tanítja a zsidó történelmet, a zsidó kultúrát, erre mindig is nagy hangsúlyt fektettek a Zrínyiben. Nagyon jó a kapcsolatuk a Szombathelyi Zsidó Hitközséggel, megköszönte a sok támogatást, amelyet az elmúlt években kapott az iskola diáksága. Kiemelte, számára is és a gyermekek számára is nagyon fontos, hogy minél többet megtudjanak Szombathely polgárságáról, arról az erőt adó és kultúrát teremtő közösségről, amely nagyon sokat tett Szombathely városáért. Sajnos mindannyian tudják, hogy a holokausztban mi történt velük, ezt a gyerekeknek is ismerniük kell, hogy meg tudjanak előzni mindenféle kirekesztést, hátrányos megkülönböztetést.
Lovassné Vass Enikő, a Kanizsai Dorottya Gimnázium osztályfőnöke hangsúlyozta, szívügyének tekinti azt, hogy a gyerekeket elvigye mindenhova, ahova csak lehet, hogy minél több mindent megismertessen velük a világból. Emellett az esemény mellett sem mehettek el, mert ez nagyon fontos, hogy a történelemnek ezt a sötét oldalát is megismerjék, és tudjanak belőle táplálkozni és tanulni.
A haláltáborokban közel 600 ezer zsidó honfitársunkat, köztük 3500 szombathelyit pusztítottak el.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.