A hotelek, utazási irodák abban bíznak, hogy a vendégek csak elhalasztják az útjaikat
Az egyik belvárosi szállodában már csak néhány vendég tartózkodik, jelenleg 20 százalékos kihasználtsággal működnek. A hotelben jellemzően külföldi üzletembereket fogadnak, akik most sorra mondják le foglalásaikat.
Tóth Eszter, az Artis Boutique Hotel szállodaigazgatója elmondta, hogy február végéig annyira nem is érzékelték, akkor még nem volt olyan nagy a visszaesés, március első hetétől viszont tömeges lemondások érkeztek, és érkeznek folyamatosan azóta is. Úgy tudják, hogy a cégek kivétel nélkül mindenkinek megtiltották az utazást.
A szállodában abban bíznak, hogy a vendégek csak elhalasztják útjaikat, és később, ha normalizálódik a helyzet, újra jelentkeznek. Addig, amíg egy vendégük is van, nem zárnak be, de ha kell, átszervezik a munkát.
A járvány terjedése és az ennek következtében életbe lépő korlátozások az utazási irodákban is éreztetik hatásukat. A forgalom csökken, a munka viszont kétszer annyi, mint máskor - mondják az egyik társaságnál. Egyre több utas szeretné ugyanis lemondani korábban lefoglalt utazását, és az ezzel kapcsolatos ügyintézés minden kapacitásukat leköti. Mindenkivel külön egyeztetnek, és igyekeznek jó megoldást találni. Mert az utas hiába szeretné visszakapni a befizetett összeget, ha az utazást az érvényben lévő szabályok lehetővé teszik, akkor sem az utazásszervező, sem a biztosító nem fizet. Ha valaki a fertőzéstől tart, és emiatt mégsem szeretne például Spanyolországba utazni, amíg nem zárják le az ország légterét és van repülőjárat, amelyik elviszi, valamint van szállás, amelyik fogadja, addig az utazást csak kötbérrel tudja lemondani.
A részvételi díjat kizárólag akkor kapja vissza, ha maga a szervező cég áll el a szerződéstől. Ehelyett inkább az átfoglalást ajánlják egy későbbi, nyár végi vagy őszi időpontra. Februárban-márciusban egyébként - más körülmények között - a Karib-térség a legnépszerűbb úti cél, nyáron pedig a spanyol szigetek, Törökország, Egyiptom és Görögország vezet. A fent említett irodának kevés saját szervezésű útja van, főként külföldi és hazai cégek ajánlatait értékesítik. Legnagyobb partnereik március végéig minden útjukat törölték, erről az iroda folyamatosan értesíti utasait. Ez mintegy 200 foglalást, vagyis körülbelül 500 embert érint, és komoly anyagi veszteséget jelent a társaságnak. Abban bíznak abban, hogy nyár végére életük visszatér a megszokott mederbe.
Fotó: Felszálláshoz készülő repülőgépek a Liszt Ferenc-repülőtéren 2020. március 17-én. Éjfélkor a repülőtéren is életbe lépett a határzár, de a magyar állampolgárok továbbra is beléphetnek az országba. MTI/Szigetváry Zsolt
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.