A járvány kezdete óta a második legtöbb új fertőzöttet regisztrálták Szlovéniában
Szlovéniában a kormány által közzétett adatok szerint kedden 136-tal 4694-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Hétfőn 88 új esetről számoltak be, de hétvégén kevesebb tesztet végeztek az országban. Csütörtökön rekordszámú, 137 esetet regisztráltak.
Nem történt új haláleset, a járvány eddigi elhunytjainak száma 142 maradt. A diagnosztizált betegek közül 65-en vannak kórházban, közülük tízet ápolnak intenzív osztályon. Az aktív fertőzöttek száma 1383.
Bojana Beovic, a szlovén kormány koronavírus-járvánnyal foglakozó szakbizottságának vezetője a sajtónak úgy nyilatkozott: a járvány második hullámáról van szó, amely korábban érkezett, mint várták. Arra számítottak, hogy október-decemberben fog csak megérkezni. Ennek oka - Beovic szerint-, hogy a nyári időszakhoz képest az emberek sokkal többet barátkoznak zárt térben.
Járványügyi szakemberek abban bíznak, hogy a kormány intézkedéseinek hatására a fertőzöttök száma tíz nap múlva csökkeni fog. A kabinet múlt héten, a járvány megfékezésére hozott rendelete szerint kötelező a maszk viselése zárt és nyitott térben egyaránt, valamint az iskolákban 7. osztálytól felfelé, továbbá hőmérsékletet kell mérni a munkahelyeken, és a szórakozóhelyeknek 22.30 órakor be kell zárniuk.
Horvátországban az elmúlt 24 órában 204-gyel nőtt, és elérte a 15 340-et az azonosított fertőzöttek száma. Hétfőn 144 új esetről számoltak be. Két idős, krónikus beteg hunyt el, így a járvány halálos áldozatainak száma 258-ra nőtt, 13 815-en viszont már meggyógyultak. Kórházban kezelnek 278 beteget, közülük 27-en vannak lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 1268, és 9314 ember van hatósági karanténban. Az aktív betegek és gyógyultak száma azért csökkent nagymértékben egy nap alatt, mert hétfőtől a horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) 14 napról tíz napra csökkentette a kötelező hatósági karantén idejét, ezért sokan keddtől már gyógyultnak számítanak.
Krunoslav Capak, a HZJZ igazgatója szerint a valamivel több mint négymilliós országban közel 400 ezren kerülhettek érintkezésbe a vírussal, ami nem elég a nyájimmunitás kialakulásához. Számításait az első hullámban elvégzett szerológiai tesztelések eredményeire alapozta.
Ahhoz, hogy széles körű immunitást érjenek el, a lakosság 70-80 százalékának meg kellene fertőződnie, ami nem várható ebben az évben - tette hozzá. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.