A jövő betegének nyomában dr. Varga Imre holisztikus orvossal
Dr. Varga Imre urológus, holisztikus orvos szombathelyi előadása a jövő betegéről szólt, pontosabban arról a szükséges nézőpontváltásról, ami annak a belátásán alapul, hogy egy gyógyító 50 %-ban járulhat hozzá az egészségi állapotunk javulásához – a többi rajtunk múlik.
„Ha majd valami elromlik, akkor megjavíttatjuk”
A váltáshoz a beragadt hozzáállásunkon kell elsőként változtatni: a "velem nem történhet semmi baj" attitűdöt és azt, hogy csak konkrét bajjal jelentkezünk az orvosnál, felejtsük el. Az sem segít, hogy bizonyos tüneteket, mint a hajhullás, depresszió, menstruációs porblémák, természetesnek vesszük, ahogy azt is, hogy a jelzett problémákra gyógyszereket kapunk, melyek által a tünetek ugyan enyhülnek – a megoldás viszont elmarad.
"Jó gyakorlatként" az orvos – vagy inkább az asszisztens – fellövi parittyával a felhőbe a receptet, kontroll nincs. Az is előfordul, hogy a háziorvos a betegét ötévente látja.
Ha eljutunk egy szakorvoshoz, egy-egy szervünket kezelik, a szervezetet nem, mint egy rendszert veszik figyelembe. Hosszabbodnak a vizsgálati előjegyzések. Sokan állásféltésből el sem mennek napközban vizsgálatra. Ebben a rendszerben megmarad a felhőben a recept, a lelet – csak éppen a beteg tűnik el.
A jövő
A holisztikus és intergratív medicina, ha nagyon leegyszerűsítjük, azt jelenti, hogy a tünetek helyett az okokat kezelik, ehhez nélkülözhetetlen a beteg szervezetének egységként, rendszerként látása: nem biztos, hogy a tünetet mutató szerv a probléma oka, tehát teljes, vagy tágabb körű felmérés szükséges. Ez a gyógyászat a test, a szellem és az érzelmek egységeként látja az embert, de tovább is megy: vizsgálódását, ha szükséges, a transzgenerációs (családból hozott) hatásokra és az aktuális környezetre is kiterjeszti: régóta tudott, hogy egy családtag tünetei gyakran egy másik személy problémáira vezethetők vissza.
Dr. Varga Imre 12 terület együttműködéséről beszél egy-egy vizsgálandó személy esetében a holisztikus és integratív gyógyászatban: az ő csapatában egyébként operaénekes, buddhista tanító, állatorvos és teológus is van, hiszen az új szemléletet 2017-től oktatja is a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Holisztikus Medicina Tanszéki Csoportja.
„A gének töltik be a fegyvert, és az életmód húzza meg a ravaszt"
Az új irány megerősítésében a kulcs a tájékozottság, mármint a betegek tájékozottsága: ne akkor menjünk orvoshoz, ha valami elromlott, hanem tegyünk meg mindent, hogy semmi ne romoljon el. Az emberekben is tudatosítani kell, hogy a testük, a szellemük és az érzelmeik egységet alkotnak, a környezet és a felmenők hatnak rájuk: ha ezt belátjuk, sok bajt megelőzhetünk, s ha mégis probléma jelentkezik, annak megoldását ne csak az adott szervben keressük. Mielőtt belekeveredünk az orvosi vizsgálatok útvesztőjébe, és addig is, míg nincs semmiféle panaszunk, figyeljünk magunkra: az érzelmeinkre, lelkiállapotunkra, életmódunkra, a környezeti hatásokra. A tudatos táplálkozással vagy rendszeres testmozgással nagyon sok probléma megoldható, megelőzhető.
„A XXI. század egészségügyében a tájékozott betegek a sikerek, a tájékozatlan, vagy rosszul tájékozott betegek pedig a kudarcok forrása lehetnek!”
Varga doktor fontosnak tartja, hogy nyissunk a hagyományos, alternatív gyógymódok felé is, rengeteg esetben bizonyulnak ugyanis elegendőnek, és kevesebb vagy nulla mellékhatásuk van, szemben a gyógyszeres kezeléssel. Dr. Varga Imre sok-sok személyes példája közül az egyik: a mediterrán étrend következtében a vérnyomás csökken, a pszichés állapot javul, s hosszú távon a daganatos betegségek kockázatát is csökkenti.
"A nagy fehér varázsló"
A betegek szemléletváltásához elengedhetetlen az orvostársadalom szemléletváltása is: a doktor lépjen ki a mindentudó tekintély, a nagy fehér varázsló szerepéből, s legyen partnere a betegének. A beteg maga dönthessen az egészségügyi ellátási formák közül. Varga Imre a hit, ölelés és szeretet szerepéről is beszélt, melyek ma még távol állnak a helyi orvoslástól: vajon hány beteg meri kifejezni érzelmeit, háláját, reményét úgy, hogy megöleli orvosát?
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.