A kórházaknak meg kell duplázniuk a készenlétben tartott ágyszámot
Mint írják, új egészségügyi utasítást adott ki Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere. A lap birtokába jutott, október 12-i keltezésű egyedi utasítás szerint egyes intézményeket kizárnak a koronavírusos betegek ellátásából, a COVID-fertőzöttek részére pedig az eddig előírt kórházi ágyszám dupláját kell fenntartani.
Eszerint koronavírussal fertőzésgyanús, illetve igazoltan fertőzött személy nem kerülhet be a következő intézetekbe:
- a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetbe, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetbe, valamint más egészségügyi intézmény akut szív- és érrendszeri betegségeket ellátó egységeibe,
- az Országos Onkológiai Intézetbe, vagy más egészségügyi intézmény daganatos betegeket ellátó szervezeti egységbe,
- minden gyermekellátó kórházba, klinikára,
- diabéteszeseket ellátó egységbe,
- pszichiátriai intézetbe, osztályra,
- immunhiányosokat ellátó egységbe,
- geriátriai, krónikus egységbe,
- szülészetre,
- fogyatékosokat ellátó intézetbe.
Minden olyan kórháznak, egészségügyi szolgáltatónak, amely nem kapott mentesítést a COVID-betegek ellátása alól, „az összes ágyszámának eddigi 10 százaléka helyett az összes ágyszámának 20 százalékát kell, hogy készenlétben tartsa, azért, hogy ezen ágyak szükség esetén a COVID-19 fertőzött betegek ellátásába bevonhatóak legyenek” – írják.
Valamennyi 200 fő feletti, bentlakásos idősotthonban biztosítani kell a gépi lélegeztetéshez szükséges feltételeket, így különösen a non-invazív lélegeztetőgépeket.
Információk szerint új előírás az is, hogy most már a járó- és fekvőbeteg ellátásában a magas kockázatú elektív beavatkozásokat csak akkor lehet elvégezni, ha a páciens rendelkezik egy negatív PCR-teszttel.
Az apás szülések továbbra is engedélyezettek, a szülőszobában jelen lehet az apa, illetve az anya által választott személye. Császármetszés esetén azonban nem tartózkodhat hozzátartozó a műtő légterében.
Az utasítás rögzítette, hogy a 65 év feletti egészségügyi dolgozók részt vehetnek a betegellátásban.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.