Nemény András: az állam nélkül is működőképes marad Szombathely
Ahogy arról írtunk már, több hónapos halogatás után a kormány csütörtökön közölte, hogy mely városok, vagy települési beruházások részesülnek plusztámogatásban, kompenzálva az állami elvonások miatt kieső városi bevételeket. A fideszes nagyvárosok annak ellenére is jól jártak most, hogy már tavaly karácsonykor 1,38 milliárd forintos, bármilyen működési kiadásra felhasználható forrást kaptak.
A májusi "pakett" további 23 milliárd forintot oszt ki a városoknak; például újabb 3 milliárd jut Debrecennek és Sopron (750 millió), illetve Zalaegerszeg (630 millió) sem marad ki a támogatásból. Közben sem a fővárosi önkormányzat, sem a kerületek, sem Győr és sem Szombathely sem számíthat kompenzációra.
Valószínűleg nem véletlen, hogy dr. Hende Csaba a napokban ennyire látványosan propagálta, hogy csütörtök délelőtt összeült az a munkacsoport, ami segítene a városnak uniós forrásokhoz jutni. A térség országgyűlési képviselője korábban ígéretet tett arra, hogy segít az önkormányzatnak a kompenzációért is lobbizni, ami a jelek szerint nem járt sikerrel.
Dr. Nemény András pénteken kommentálta az elmaradó kompenzációról érkezett hírt. Szerinte a döntés nagyon nehéz helyzetbe hozza az elvonások és kiesések miatt 2,8 milliárd forintos plusztámogatással tervezett Szombathelyt. A polgármester kiemelte, hogy a város kezét annak ellenére is elengedték, hogy az elmúlt hónapokban többször, még Illés Károly frakcióvezetővel is egyeztetett a támogatási lehetőségekről Budapesten.
Hogyan tovább? "Számoltunk a helyzettel, előkészítettük, hogy az állam nélkül is meg tudja tartani Szombathely a működőképességét" – fűzte hozzá a városvezető, aki ígéretett tett rá, hogy az önkormányzat a fejlemények ellenére is el fogja tudni látni az alapfeladatait.
Dr. Nemény András nem rejtette véka alá, hogy bizonyos önkormányzati kiadási tételeket szorosabbra kell most húzni. Az egyik ilyen terület a városi tömegközlekedést fogja érinteni, a menetrendeket racionalizálni fogják. Mellette pedig, a polgármester kérése, dr. Horváth Attila átvizsgálja, hogy az önkormányzati cégek működését hogyan lehetne a büdzséhez igazítani. A SZOVA Zrt. által tervezett rendezvényterem kialakítását például fel kell függeszteni és a városi nagyrendezvények sorsa is kérdéses még a nyárra. A Savaria Karnevál idei megtartásáról sem hoztak még döntést, mondta a polgármester.
Dr. Nemény András nyomatékosította, hogy a szociális és egészségügyi területeken nem tudnak és nem akarnak hátrálni. A városvezetés tartani fogja az ígéretét, hogy – kompenzáció helyett városi önerőből – visszaerősítik a segélyekre tervezett költségvetési sort, illetve a civilek támogatását is biztosítani fogják az év második felében.
Az útfelújítások és a Szombathely2030 koncepció sem fognak csorbát szenvedni a politikus szerint. A polgármester bízik benne, hogy egy év múlva egy másik kormánnyal fognak együttműködni, hiszen a mostani láthatóan elengedte Szombathelyt.
ÉSZ!: tragédia, szégyen és szomorúság
Az Éljen Szombathely! közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz, ebben azt írják, a kormány megnyomorította Szombathelyt, és hazudott, hiszen fejlesztésekre sem adott pénzt. Szégyenletes és tragikus, hogy a város vezetése válságmenedzselésre degradálódik.
A közleményt szó szerint idézzük:
"Megpróbáltuk, nem sikerült.
Pedig nem lehetett azzal vádolni minket, hogy nem tettünk meg mindent Szombathely anyagi helyzetének a javításáért. Mindenkivel leültünk tárgyalni, mindenkivel egyeztettünk, aki csak fogadott minket vagy hívott minket. Nem voltunk tekintettel politikai árkokra, világnézeti különbségekre, tettük, amit tudtunk, mert biztosak voltunk benne, hogy erőfeszítéseink, amelyeket Szombathely érdekében teszünk, kifizetődőek lesznek. Nem ez történt.
Miután a kormány minden lehetséges módon megnyomorította Szombathely önkormányzatát, hónapokon keresztül húzkodták a mézesmadzagot, hogy legalább a fejlesztéseinket megtámogatják, ha már a mindennapi működésünket nagy ívben… elkerülték. Hazudtak. Sem a piachoz, sem a zanati kerékpárúthoz, sem bölcsődeépítésünkhöz nem adtak egy fillért sem. Tették mindezt azután, hogy kivettek a zsebünkből milliárdokat, a fizetős parkolás megszüntetésével, az iparűzési adó megfelezésével és a gépjárműadó elvonásával, miközben közismert, hogy ezek nélkül az aljas lépések nélkül is rosszabb helyzetben lennénk a járvány miatt. Nem segítettek, nem adtak vissza a magyarok közös pénzéből Szombathelynek. Mert a kormánynak nincs saját pénze, csak sajnos ők döntötték el, hogy decemberben minden fideszes város kapott 1,38 milliárd forintot, most pedig volt aki e mellé, volt aki most először, de kapott a közös bevételből. Szombathely nem.
Ez tragédia, szégyen és szomorúság. Tragédia nekünk, akiknek ebben a helyzetben is vezetni kell a várost, mert nem arra szerződtünk a szombathelyiekkel, hogy folyamatosan válságmenedzselést végezzünk. Szégyen azoknak, akiknek az elvtársai ilyen döntést hoztak Szombathelyről, tehát szégyene Hende Csabának, szégyene Illés Károlynak és az összes párttársuknak. Szomorúság a szombathelyieknek, mert egy ország kormánya vette semmibe a szándékainkat, terveinket, reményeinket. De ezeket, különösen a reményt nem adjuk fel.
Tovább és még eltökéltebben dolgozunk városunkért. Megteszünk mindent, hogy a minket ellehetetlenítő szándék ne érjen célt. Mindent elkövetünk, hogy azok a vívmányaink, amelyektől Szombathely a legboldogabb város, azokat megtartsuk, számukat növeljük, színvonalukat emeljük. Akik pedig Szombathely ellen akarnak dolgozni, meg fogják tapasztalni, hogy érdemesebb lett volna segíteni."
Hende Csaba szerint egyenlő mércével mért a kormány
Dr. Hende Csaba, Szombathely országgyűlési képviselője írásban fejtette ki véleményét a kompenzációs döntésről. Mint írja: Szombathely az elmúlt tíz évben felvirágzott; megduplázódott a gazdasági teljesítménye, amelynek következtében több mint kétszeresére nőtt az iparűzési adóbevétele. Ezzel a legtehetősebb magyar városok közé került. Az iparűzési adó felezése azt jelentette, hogy másfél milliárd forint a helyi vállalkozások zsebében maradt, azt a kormány nem vonta el.
Kiemelte, nagyon sok olyan nagyobb település van hazánkban, amelyek nem olyan szerencsések, mint Szombathely. Kevesebb az adóbevételük, kisebb az ún. adóerő-képességük. Ezek között vannak ellenzéki és kormánypárti vezetésűek egyaránt. Ezek a városok kaptak a Kormány döntése alapján a működőképességük fenntartására a 23 milliárd Ft-nyi kompenzációból. Kapott például közel 2 milliárdot az ellenzéki vezetésű Szeged, Pécs, de részesült Eger, Hódmezővásárhely, Miskolc, Siófok, Gyöngyös, Vác, stb. is.
Hozzátette, nem kapott kompenzációt a nagyobb városok közül - mert a működésre, az alapfeladatai ellátására a Kormány megítélése szerint elegendő a bevétele - Szombathely mellett Veszprém, Győr, Tatabánya és Székesfehérvár. Az öt kimaradó város közül három kormánypárti. Véleménye szerint látható, hogy azonos mércével mérték meg a településeket, nem pedig politikai alapon. Az anyagilag legerősebb városok e kompenzáció nélkül is képesek elvégezni mindazt, amit a törvény kötelezően előír számukra, míg a gyengébbek e nélkül becsődölnének.
Szerinte megnyugtató, hogy Nemény András polgármester máris biztosított mindenkit, hogy így is képes lesz menedzselni az idei évet.
Hende Csaba még hozzáfűzte, lépéseket tesznek azért, hogy a hazai és uniós forrásokból minél többet kapjon Szombathely, e tekintetben optimista.
Ungár Péter: nem lehet meglopni a szombathelyieket
Ungár Péter, az LMP képviselője Facebook-posztjában úgy fogalmazott, egyértelművé vált, hogy a Fidesz és a kormány lemondott Szombathelyről, a döntés politikai bosszúhadjáratként értelmezhető, Hende Csabát pedig az ország legrosszabb lobbistájának nevezte. Azt ígérte, visszaszerzik ezt a pénzt, mert a szombathelyieket nem lehet meglopni.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.