A koronavírus a fogyatékkal élők ellátására is hatással van
Németh Klára, a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy felmérték azt a családoknál, hogy kinek okoz nehézséget, illetve ki tudja megoldani a fiatalok nappali elhelyezését. Mert az, aki dolgozik, annak nem egyszerű a fogyatékos családtagjáról gondoskodni. Az adatok szerint ezt minden család meg tudta oldani, úgy, hogy a dolgozóik, akik alapvetően a nappali ellátásban dolgoznak, csökkentett létszámban járnak be a nappali szolgálatba és végzik el azokat a feladatokat, legyen az akár a bevásárlásban, akár az ügyintézésben segítségnyújtás, amire a nappali szolgálatba járó fiataloknak szüksége van.
A jelenlegi helyzetben nagyobb feladat hárul a Támogatói Szolgálat munkatársaira, akik a bevásárlásban és a gyógyszerek kiváltásában nyújtanak segítséget. A piacon vagy más üzletben beszerzik a szükséges élelmiszert, és házhoz is viszik az érintett családoknak.
Szabó Szilviáék két fogyatékkal élő gyermeket nevelnek, akik állandó felügyeletre szorulnak. Most az ő napirendjük is felborult: a fiúk az Aranyhíd iskola helyett otthon vannak, és a szülők sem járnak dolgozni. Szabó Szilviáékhoz korábban jártak a fiúkra vigyázni, ám ebben a helyzetben a bevásárlásban tudnak segíteni. Neki még ez is újdonság, ám nagy segítség, hogy az általa leírt lista alapján egy héten egyszer bevásárolnak. Ő maga nem szívesen menne el otthonról, nem kockáztat a vírus miatt. Két beteg gyerkőcről kell gondoskodnia, akiknek gyenge az immunrendszerük, szondán keresztül táplálják őket.
A központ munkatársai interneten is tartják a kapcsolatot a családokkal és a fogyatékos fiatalokkal. A közösséget ugyan nem tudják pótolni, de feladatokat, videóüzeneteket rendszeresen küldenek nekik. Mindezt megkönnyíti, hogy egy korábbi pályázatnak köszönhetően 38 okostelefont és tabletet tudtak kölcsönözni az ellátottaknak, akik az önálló életvitelhez is segítséget kapnak egy speciális applikációnak köszönhetően.
Fotó: Szabó család
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.