A meglepetések olimpiája
– Húsz tokiói érem. Hogyan értékelik a magyar teljesítményt?
– Jól! Előzetesen 13 dobogós helyezést prognosztizáltunk, aztán erre élesben bőven rá tudtunk kontrázni. Összességében elmondható, hogy a magyar olimpiai csapat jól jött ki a koronavírus-helyzetből, hiszen a torna halasztása miatt nyert plusz egy év felkészülési és kvalifikációs időből a sportolóink több számban is előnyt tudtak kovácsolni. Már a kiutazás előtti hónapokban is látható volt, hogy magyar részről meglepetésolimpia vár ránk. Úgy gondolom, hogy önmagában beszédes, hogy utoljára 25 éve sikerült hasonlóan nagy számban érmet nyernünk. Talán még ennél is örömtelibb volt, hogy a magyar delegációnál egyetlen vírusos esetet sem regisztráltak Japánban, így az eredményességünket és az egészségünket sem befolyásolta a járványhelyzet.
– Voltak meglepetéssportágaink?
– Furcsa lesz, amit most mondok, de csak egyetlen érmes meglepetés ért minket. Sőt, inkább szenzáció volt: Berecz Zsombor vitorlázó ezüstérme annyira rendkívüli és gyönyörű volt, hogy külön említést érdemel. Nyilván, az aranyakat – és összességében a dobogós helyezéseket – nem nagyon kell magyarázni, ezek önmagukban is kiemelkedőek. „Szegény” kajak-kenusoknak az óriási terhe, hogy hiába szerepelnek mindig fenomenálisan, tőlük ezt elvárjuk. Nem tudok náluk meglepetésekről beszámolni, még akkor sem, ha például a férfi K-1 1000 méteren elképesztő volt Kopasz Bálint és Varga Ádám első, illetve második helyezése. Mellette két nem érmes szereplést emelnék ki. Az egyik Vas Kata Blanka negyedik helye mountain bike-ban: egy iszonyú nehéz mezőnyben, egy nagyon fiatal lánytól ez szédületes eredmény. A másik pedig Bicsák Bence ádáz küzdelme a hetedik helyért, amivel a magyar triatlonsport eddigi legjobb eredményét sikerült elérnie.
Vékássy Bálint, a MOB főfitkára
Fotó: olimpia.hu
– Az olimpiának vége, most jöhet a pihenés a MOB életében?
– Egy nagyon-nagyon intenzív időszakon vagyunk túl, úgyhogy igyekszem azon lenni, hogy minden kollégám el tudjon menni pihenni az elkövetkező hónapokban. Persze most sem unatkozunk: októberig a közgyűlésünknek el kell fogadnia az olimpiai ciklus elszámolását és beszámolóját. Emellett dolgozunk a verseny- és fenntarthatósági stratégiánkon, tehát találunk magunknak bőven elég feladatot. Hamarosan pedig indul az előkészítése az újabb tornáknak és rendezvényeknek.
A tokiói megmérettetésnek vége, a MOB mégsem ülhet a babérjain a következő ötkarikás tornáig, hiszen a nyakunkon van az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (EYOF). 2021 végén a téli versenyt a finnországi Vuokattiban, majd 2022-ben a nyári fordulót Szlovákiában, Besztercebányán rendezik meg. Az fesztivál az olimpiai mozgalom egyetlen, világszinten a harmadik legjelentősebb eseménye. Az 1991-es brüsszeli start óta összesen 136 érmet tudtak megszerezni a magyar fiatalok az EYOF-on, amivel a fesztivál örökös éremtáblázatának a hetedik helyét foglalják el.
– Sok fiatal sportoló fogja képviselni Magyarországot Finnországban, majd Besztercebányán?
– Vélhetően a korábbi fesztiválok nevezési átlaga fog teljesülni. A téli EYOF-okra rendszerint 15-20 fős delegációval szoktunk kiutazni, a nyári tornákon pedig változó a létszám. Az aktuális rendezőknek lehetnek saját sportágaik, tehát bizonyos versenyszámok a házigazda döntése szerint kerülnek be a programba. Nekünk nyilván nem mindegy, hogy ez éppen a kajak-kenu-e vagy a falmászás, hiszen különböző erőt képviselünk ezekben a sportágakban. Azt gondolom, hogy Besztercebányán 130-140 sportolónk lehet majd jelen.
– Az EYOF-résztvevők életkorát módosították nemrég: a 16-17 éves korosztály helyett a 15-16-osok indulhatnak. Jó döntés volt belenyúlni az eddigi rendszerbe?
– Bevallom, hogy nem nagyon szoktunk olyan típusú döntéseket bírálni, amihez nekünk nincs igazán közünk. A fesztiválnak egy különlegessége, hogy a hasonló döntéseknél a világszövetség helyett a kontinentális szervezettel kell megegyezni. Tudomásul kell venni, hogy akár egy nemzeti olimpiai bizottságnak és egy nemzeti sportági szövetségnek is legfeljebb nagyon távolról van beleszólása ezekbe a dolgokba. Alkalmazkodnunk kell a helyzethez, igyekszünk olyan sportolókat küldeni Besztercebányára, akik a 15-16 évesek között is a legjobbak lesznek.
CsA
Fotó: Magyarock Facebook-oldal
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.