A Miss Universe Hungary 2024 győztese, dr. Kenéz Nóra a céljairól, Szombathelyről és a szép lányok gimijéről
– Alig múlt egy óra, még ebédszünet van a gyógyszertárban? – kérdeztük a 28 éves, szombathelyi gyógyszerész családból származó, civilben szintén patikus dr. Kenéz Nórát, aki pár napja megnyerte a Magyarország szépe 2024 versenyt, így ő képviseli majd hazánkat a novemberi mexikói világdöntőben.
– Fizetés nélküli szabadságon vagyok november végéig, ugye nemrég zárult a Miss Universe Hungary 2024 döntője, szombaton lesz az esküvőm, és már készülök a világdöntőre is. Rendes egyébként a főnököm, hogy erre így rábólintott, mert nagy szakemberhiány van a patikákban. Nem egy helyen dolgozom, járom a gyógyszertárakat, patikavezetőket helyettesítek, Budapesttől egészen Várpalotáig tart a területem – tette helyre a kérdést Nóra.
Készül a világdöntőre
– A szakmáját gyorsan meg is beszéltük, meséljen, hogyan kell felkészülni egy szépségverseny világdöntőjére?
– Először is, rengeteg videós anyagot kértek tőlem, amiből vágnak majd egy összeállítást a világdöntő zsűrijének. Másrészt nagyon sokat számít, hogy az elmúlt egy évben milyen jótékonysági eseményeken vettél részt. Az gondolná az ember, hogy erre nem lehet előre készülni, de nekem szerencsém volt, mert tavaly már indultam a Miss Universe Hungaryn (második helyezést ért el 2023-ban – a szerk.), így ott voltam az Egy Lépéssel Több Alapítvány minden rendezvényén. Ahol tudtam, segítettem, vittem például vitaminos nyalókát is a patikából. Aztán készülni kell különböző érzékeny, aktuális világpolitikai témákból, ebben fejlesztenem kell magam, mert napi szinten nem követem annyira az eseményeket. Pedig szóba kerülhetnek a versenyen olyan kérdések is, mint például a gazdaság helyzete, vagy az abortusz. Elvárják, hogy legyen véleményed, amit tömören át tudsz adni, de az is fontos, hogy ne foglalj állást, diplomatikusan válaszolj, mindezt természetesen angol nyelven.
– Mi volt a belső motivációja, mi vesz rá egy gyógyszerész lányt, hogy elinduljon egy szépségversenyen?
– Segít, hogy a 30-hoz közeledem, mostanra az ember gátlásai feloldódnak, huszonévesen nem biztos, hogy lett volna annyi önbizalmam, hogy belevágjak. A másik, hogy igazából akkor csinálok ilyen radikális dolgot, ha valamiből nagyon elegem van. Talán a gyógyszerész szakmában látottak is közrejátszottak. Nagyon szeretem, de azt is látom belülről, hogy szétszakadunk, olyan hiányszakma lett. És egy harmadik tényező: van két fiatalabb öcsém, és azt vettem észre, hogy nem ők, de a generációjuk közül szinte mindenki influenszer akar lenni. Azzal, hogy elindultam a versenyen, arra szerettem volna felhívni a fiatal lányok figyelmét, hogy érdemes az életünkkel valami értelmeset kezdeni, célokat kitűzni és dolgozni érte, tanulni például. Mert nem mindenki fog megélni az infuenszerkedésből, az nem egy karrier. Ugyanakkor, ha nem én nyertem volna, akkor is csupa olyan dolgot tanultam ebben az időszakban, ami hasznomra válik: fejlődött a mozgásom, javult a tartásom, megvan az önbizalmam, ha ki kell állni emberek elé bárhol is, és miután a verseny miatt fél évig napi 15-20 percet gyakoroltam a magas sarkúban járást, ennek még annyi plusz haszna biztosan lesz, hogy a szombati esküvőmön kibírom egész nap ebben.
Szép lányok a gimnáziumban
– Amikor Messengeren írtam Önnek, tartottam tőle, hogy a rengeteg üzenet közül, amit bizonyára kapott a győzelem után, észre sem fogja venni az enyémet a több száz, vagy több ezerből.
– Nagyon-nagyon sokan írtak, és igyekszem mindenkinek válaszolni. Érdekes, hogy többségében hölgyek, férfiak alig, és a nőktől már arra is kaptam tanácsokat, mit és hogyan csináljak a világdöntőn. Hatalmas támogatást érzek, ami azért is lepett meg, mert számítottam negatív megnyilvánulásokra, kritikákra is. Itthon a szépségversenyek presztízse, nézettsége sem magas, ráadásul sokakban él az a sztereotípia, hogy a szép lányok általában buták.
– Lehet, hogy pont azért kapott annyi pozitív visszajelzést, mert ennek a két lábon, ha kell magas sarkúban járó cáfolata.
– A mostani országos döntőben tényleg 12 intelligens lány jött össze, de komolyan mondom, hogy a gimis osztályomból még ennél is többet össze tudtam volna szedni, akiknek szintén ott lenne a helyük. A Bolyai gimnáziumba jártam Szombathelyen 12 évig, akárcsak a három tesóm, és ott mindig annyi szép lány volt – akikből többségükben ráadásul orvosok, mérnökök, közgazdászok lettek –, hogy a két öcsémnek azt tanácsoltam, innen válasszanak maguknak párt, mert az egyetemen esni fog a színvonal. Az egyik meg is fogadta. Számomra egyébként az intelligencia megszépít egy nőt.
– Biztosan Papp Tibor igazgató úr sem gondolta, hogy előbb ad az iskola magyar szépségkirálynőt, mint Nobel-díjast.
– Ezt gyorsan ki tudnám deríteni, mivel történetesen a lánya a legjobb gyerekkori barátnőm :)
Na, megint egy Kenéz
– Ha már az iskola: ma már Budapesten él, de milyen emlékeket őriz Szombathelyről?
– Csak jókat. Szerettem a gimnáziumba járni, három testvérem van, ahogyan említettem, nálunk mindenki bolyais volt 12 évig. Képzelheti, a tanárok egy idő után, már csak annyit mondtak, hogy „na, megint egy Kenéz”. Szeretek hazajönni, nyugodtságot hoz az életembe a fővárosi zsongás után, de visszamenni is jó Pestre. Legutóbb a fiatalabb öcsém szalagavatóján jártam az iskolában, jó érzés volt, de kicsit fura is, lecserélődött a tanári kar egy része, és mintha a méretek is kisebbek lennének. Telik az idő. Amúgy, ha már a Bolyai és a szép lányok: nem voltam egy menő csaj a gimiben. A verseny után most több olyan lánytól is kaptam üzenetet, aki a suliban annak számított. Jólesett.
– Mit szólt a családja a szerepléséhez?
– Örültek a sikereimnek, és mindenben támogatnak. Négyünk közül én vagyok a legidősebb testvér, hárman már kirepültünk, a kisebbik öcsém van még otthon. Édesapám gyógyszerész, anyukám pedig könyvel a patikában, tradicionális egészségügyis család a miénk, még unokatestvéri ágon is, csupa orvos, fogorvos, gyógyszerész. Nekem amúgy feküdt a kémia a gimiben, nem bántam meg, hogy ebbe az irányba mentem. Van egy hosszú távú álmunk a húgommal – ő fogorvos – és a két hasonló korú unokatesónkkal – egyikük bőrgyógyász, a másik általános orvos – egy kis magánklinikát nyitni majd egyszer, talán szépség vonalon. De most még nem ez van fókuszban, hanem Mexikó, ahol édesapám, édesanyám és a két öcsém is a helyszínen szurkolhat majd nekem, aminek nagyon örülök. Csak a húgom hiányzik majd, igazoltan, babát vár, már nem repülhet.
A következő állomás: Mexikó
– Milyen eredménnyel lenne elégedett Mexikóban november 16-án?
– A lebonyolításról annyit, hogy 130 ország lányai versenyeznek majd, ebből előbb 30 fősre szűkítik a mezőnyt. 4 lányt a közönség választ – de az országunk mérete miatt ide bekerülni nincs sok esélyem – a maradék 26-ot a zsűri. Innen jön a TOP 12, végül a TOP 5, itt már kérdéseket is kapnak a lányok. 4 kontinens királynőt is választanak, Európát megcsípni is szép eredmény lenne. Magyarországról egyébként egyedül Konkoly Ági tudott bekerülni a legjobb 12-be még 2012-ben, más senki se előtte, se azóta. A thai lányok baba arcával, vagy a dél-amerikaiak csípőmozgásával képtelenség versenyezni, kell valami, ami kiemel a tömegből. Jó volna, ha sikerülne nemzetközi szinten is kidomborítani a személyiségem azon oldalát, amit itthon is értékelt a zsűri.
Szöveg: Falussy Péter
Fotók: dr. Kenéz Nóra magánarchívuma
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.