A Nándor család Londonban: a szombathelyi hangjáték új epizódját mutatták be a könyvtárban
Premierre érkeztek kedd délután az érdeklődők a Berzsenyi Dániel könyvtárba: a Nándor család című hangjátéksorozat – hasonlóan nagytestvéréhez, az országosan ismert Szabó családhoz – egy magyar família életébe nyújt bepillantást, s bár alaphangulatát kétségtelenül a (főként helyzetkomikumra épülő) humora határozza meg, az egyes generációkat foglalkoztató szociális, társadalmi problémák is felbukkannak benne.
Az 1995-ben megszületett sorozatból a Szóköz és a Berzsenyi Rádió után a Credóban is hallhattunk epizódokat, de, valljuk be, külön öröm a helyi polgároknak, ha, kilépve a rádiós térből, a szereplőket – akiket ismerhetünk a város életének egyéb területeiről – nemcsak halljuk, de látjuk is. A Nándor család előadás formában is eljutott már idősek otthonába, és többször, így a legutóbb is, a Berzsenyi könyvtárba.
A hangjáték, mint rádiós műfaj, az 1920-as években jelent meg, a BBC 1924-ben sugározta első ilyen műsorát, Magyarországon Somogyváry Gyulának köszönhető a műfaj elnevezése és meghonosítása. Ezidáig leghíresebb megvalósulása nálunk az 1959-ben útjára indult Szabó család, ami szép kort ért meg: egészen 2007-ig sugározta epizódjait a Kossuth Rádió, manapság kevés szerepe van a rádiózásban – tudtuk meg Szalainé Bodor Edittől, a könyvtár igazgatóhelyettesétől.
A szombathelyiek Szabó családja, a Nándor família hangjátéksorozata sem szégyenkezhet: a közel 30 év alatt 128 rész készült el – főként az ötletgazda, szövegíró és az anyát, Klotildot alakító Rozán Eszter kitartásának és lelkesedésének köszönhetően, és az is örömteli, hogy az új csatlakozók és beugrók mellett több szereplő a kezdetektől részese a dolognak: igaz, van, aki 30 éve egyetemre jár, és Fifi kutya is a város réme évtizedek óta, de mindezzel együtt jó móka a Nándor család.
Kedden a londoni utazásról szóló rész ősbemutatója volt, ami a várakozásoknak megfelelően nem volt mentes szerelmi háromszögtől, nyugdíjas szomszédoktól, családi viszályoktól és társadalmi problémáktól sem. Rozán Eszter és Horváth György előadásában elhangzott a Nándor család dala, majd kerekasztal-beszélgetésen idézték fel emlékeiket a szereplők, ahol kiderült, hogy Rozán Eszter 1995-ben, mint a Szóköz Rádió játékfelelőse, a kvízkérdések és az írók, költők életének egy-egy epizódját dramatizáló játékok után ötlötte ki a folytatásos családregény tervét, s hiába intették óva, hogy unalmas lesz, felejtse el, ő mégis ragaszkodott – s ennek már 30 éve.
A Nándor család Londonban szereplői:
- Anya, Nándor Sándorné Klotild: Rozán Eszter
- Gizi lánya: Finta Zília Miriam
- Klotild testvére: Valiczkó Éva
- Grün Valdemár, Gizi férje: Grünwald Zsolt
- Auguszta, Valdi titkos barárnője: Gombos Katalin
- Gyula, Klotild szomszédja: Sárközi Artúr
- Margit, Gyula felesége: Dobolánné Ács Rozál
- Felícia, reptéri munkatárs: Velics Gabriella
- Albert, reptéri munkatárs: Büki László
- Ida, utas: Lövei Ágnes
- Béla, Ida férje: Rába Tamás
- Kázmér, Nándorék barátja: Horváth Zoltán
- Tas, biztonsági főnök: Horváth György
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.