A NATO nem akar csapatokat küldeni Ukrajnába
„Nincsenek NATO-csapatok Ukrajnában, és nincsenek olyan terveink, hogy csapatokat vezényeljünk Ukrajnába” – jelentette ki újságírói kérdésre a NATO-főtitkár a sajtótájékoztatón. Hangsúlyozta, hogy a NATO célja jelenleg a szövetség kelet-európai államainak megerősítése. Ennek megfelelően szárazföldi, légi és vízi haderőt is vezényelnek a NATO keleti határaira, melyek védelmi feladatot kapnak. „Célunk, hogy megelőzzük a konfliktust, nem az hogy kiprovokáljuk” – jelentette ki.
Jens Stoltenberg arról beszélt, hogy a NATO a történelem legerősebb szövetsége. „Minden szövetségest megvédünk” – fogalmazott. Stoltenberg szerint nem érte őket meglepetésként az invázió híre, hiszen már régóta figyelmeztettek erre. Ennek megfelelően már az elmúlt hetekben is vezényeltek csapatokat a kelet-európai NATO-országokba, hogy megvédjék azokat.
Magyar Honvédség: a béke és a biztonság az első
„Magyarországon nincs háborús helyzet, béke van, amit szeretnénk megőrizni” – közölte a Magyar Honvédség a Facebook-oldalán. Az Ukrajnában kialakult helyzet miatt katonákat és eszközöket csoportosítanak át az ország keleti régióiba, szükség van a légtér biztosítására, ezért tapasztalhatnak az ott élők nagyobb katonai járműmozgásokat, láthatnak a légtérben megjelenni helikoptereket és Gripeneket. A honvédség mindezt a béke és a biztonság megőrzése érdekében, a magyar emberek védelmében teszi, közölték.
Civil áldozatokról is érkeznek beszámolók
Az ukrán elnöki hivatalban dolgozó egyik tanácsadó, Olekszij Aresztovics szerint az orosz támadás kezdete óta 40 ukrán katona és 10 civil halt meg. Többen pedig megsérültek.
Az ukrán erők állítása szerint mintegy ötven orosz katonával végeztek, miközben visszavették az ellenőrzést a kelet-ukrajnai frontvonalon fekvő Scsasztja városa fölött – írja az AFP. Ugyanakkor azt is kiemelik, hogy ezt az állítást nem tudták független forrásból megerősíteni.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.