A nyári betegségek egy része megelőzhető
A szokatlanul visszafogott június után júliusra minden kétséget kizáróan beköszöntött a hamisítatlan nyár. A kevés csapadék és a rekkenő hőség kicsalogatja a vízpartra a hűsölni vágyókat, aki pedig a szabadságát későbbre időzíti az a munkahelyén próbálja átvészelni az év legforróbb napjait. Ám ilyenkor is könnyen megbetegedhetünk, a páciensek többsége tipikusan ilyenkor előforduló problémákkal keresi fel az orvosi rendelőket.
Dr. Prugberger László háziorvos elmondta, szerteágazó tünetekkel jelentkeznek a páciensek. Főként a vízparton tartózkodók betegségeivel érkeznek: például hugyúti fertőzéssel, a hideg víz, illetve a nedves fürdőruha által okozott panaszokkal. A másik ok a meleg levegő, meleg idő által okozott tünetek enyhítésére alkalmazott módszerek használata miatt.
A légkondicionáló berendezések használatánál fontos, hogy a kültéri hőmérséklethez képest csak 6-8 fokkal hűvösebbre állítsuk a készülékeket, különben komolyabb egészségügyi problémák is jelentkezhetnek. De nem csak az épületek hűtésénel, hanem gépkocsival közlekedve is érdemes betartani az orvosi javaslatokat.
Prugberger László hozzátette, az autóban nagyon fontos, hogy ne magunkra állítsuk a rostélyokat, hanem inkább a szélvédőre, lábra. Kevésbé érinti a mellkasi és a fej régiót, ezáltal kevésbé fog kialakulni a homloküreg-, arcüreg-gyulladás, a szegycsont-bordaközi ízületeinek a gyulladása, ami nagyon kellemetlen tünetet tud okozni. Ezen felül a klasszikus hörghurut, légcsőhurut, ezek a kórképek is sokkal kevésbé fognak kialakulni.
A szakemberek egybehangzó tanácsa, hogy ilyenkor is a vízalapú folyadékokat részesítsük előnyben, kerüljük az édeskés és szénsavas üdítőket, ugyanakkor étkezéssel pótoljuk azokat az ásványi sókat, amelyek izzadáskor elveszít a szervezetünk. Nagyon fontos, hogy 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk hosszabb ideig közvetlenül a napon. Az erős faktorú napvédő készítményeket és kalapokat pedig megelőző jelleggel árnyékban is célszerű használni.
Forrás: SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.