A Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság is vízszintemelkedésekre, illetve árhullámok kialakulására figyelmeztet
Tegnap hajnalban délnyugat felől egy mediterrán ciklon hidegfrontja érte el vízgyűjtőink térségét, melyből változó intenzitással (de jellemzően gyengén) esett az eső. A csapadék térbeli eloszlása rendkívül szeszélyes volt. Jelenleg is esik.
Ma reggel 7 óráig az alábbi csapadékok hullottak:
Rába vízgyűjtő
A Rába különböző (alsó, középső, felső) szakaszain 30-60 mm közötti; mellékvízfolyásain (Pinka, Strém, Gyöngyös, Répce) 20-45 mm közötti csapadékmennyiséggel.
Mura vízgyűjtő
A felső szakaszon 30-50 mm, a középsőn 25-80 mm (Sulm kapta a nagyobb terhelést: 70-80 mm) és az alsó szakaszon 30-70 mm (szlovén területen voltak a nagyobb mennyiségek) csapadék hullott.
Zala vízgyűjtő
A felső és középső szakaszon 30-50 mm, míg az alsón 10-15 mm a csapadék mennyisége.
A jelenlegi meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban is ez a mediterrán ciklon határozza meg a vízgyűjtők időjárását. Ma (pénteken) délutántól délnyugat felől egyre nagyobb területen szűnik meg – de csak átmeneti jelleggel – a csapadék. Szombaton nagyrészt erősen felhős vagy borult idő várható, csak átmeneti felszakadozások lehetnek. Nappal kisebb mennyiségű csapadék valószínű, majd estétől ismét kiadós eső érkezik északnyugat, nyugat felől. Vasárnap is kezdetben folytatódik a csapadéktevékenység, majd délutántól csökken a csapadék intenzitása és területi kiterjedése.
Az előre jelzett csapadékok napi bontásban (területi átlag):
Péntek
Rába vízgyűjtőn 20-25 mm (kisvízfolyásokon is);
Zala vízgyűjtőn 15-20 mm (kisvízfolyásokon is);
Mura vízgyűjtőn 15-35 mm; Kerka, Kebele és Principális: 15 mm.
Szombat
Rába vízgyűjtő: Lapincs, Feistritz: 60-70 mm; Strém: 30 mm; Pinka: 45 mm (magyar területen: 30 mm).
Zala vízgyűjtő: 15 mm (kisvízfolyásokon is).
Mura vízgyűjtő: felső és középső szakasz: 30-60 mm; alsó szakasz: 10-15 mm; Kerka, Kebele és Principális: 10-15 mm.
Vasárnap
Rába vízgyűjtő: Lapincs, Feistritz: 20-25 mm; Strém, Pinka: 10 mm (magyar területen: 10 mm).
A kisvízfolyásokon (Répce, Gyöngyös) is 10 mm csapadék várható.
Zala vízgyűjtő: 5 mm (kisvízfolyásokon is).
Mura vízgyűjtő: felső és középső szakasz: 10-20 mm; alsó szakasz: 5-10 mm.
A kisvízfolyásokon (Kerka, Kebele és Principális) 5 mm csapadék várható.
HIDROLÓGIAI HELYZET, VÍZÁLLÁS-ELŐREJELZÉS:
A tegnap lehullott csapadékok hatására vízfolyásainkon ma reggelre csak kisebb vízszintemelkedések alakultak ki. Ennek oka, hogy bár jelentős mennyiségű csapadék hullott, az intenzitását tekintve jellemzően gyenge volt, illetve az elmúlt hónapok aszályos időjárása következtében a talajba még be tudott szivárogni az eső jelentős része.
A következő napokban a lehulló csapadékok már nem fognak tudni ilyen mértékben beszivárogni a talajba, ezért jelentősebb vízszintemelkedésekre, illetve árhullámok kialakulására kell számítani.
Az Országos Vízjelző Szolgálat jelenlegi előrejelzése szerint a Rába Szentgotthárdon 2024.09.15-én este LNV-t ('legnagyobb vízállás') meghaladó 508 cm-es vízállással; Körmenden pedig 2024.09.16-án a déli órákban III. fokot jelentősen meghaladó 498 cm-rel tetőzhet. Sárváron is III. fokot meghaladó tetőző vízállásra lehet számítani.
A Rába mellékvízfolyásain (Répce, Gyöngyös, Pinka) a már lehullott és a még várható csapadékok kisebb-nagyobb vízszintemelkedéseket okozhatnak.
A Zalán is kialakulhatnak kisebb árhullámok, de fokozatot elérő tetőző vízállások a jelenlegi előrejelzések szerint nem várhatóak. A Zala vízgyűjtő kisvízfolyásain a már lehullott és a még várható csapadékok kisebb-nagyobb vízszintemelkedéseket okozhatnak, azonban jelentősebb emelkedésekre nem számítunk.
A Mura folyó vízgyűjtőjén is jelentős árhullám várható. Az Országos Vízjelző Szolgálat előrejelzése szerint a folyó tetőzése Letenyénél 2024.09.17-én a déli órákban 538 cm-es (LNV-t megközelítő) vízállással várható.
A Mura vízgyűjtő kisvízfolyásain (Kerka, Kebele, Principális) a már lehullott és a még várható csapadékok kisebb-nagyobb vízszintemelkedéseket okozhatnak, azonban jelentősebb emelkedések itt sem valószínűek.
A jelenlegi légköri viszonyok miatt a meteorológiai előrejelzések a szokásosnál is nagyobb bizonytalansággal terheltek, így a vízállás-előrejelzések is! A hidrológiai előrejelzések beválása függ a ténylegesen lehulló csapadékok nagyságától, azok időbeni és területi eloszlásától.
(Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság)
Fotó: Mura folyó (Letenye) 2024 júniusában/Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.