A Pro Savaria mellé áll a Jobbik az őszi önkormányzati választáson
Balassa Péter, a Jobbik szombathelyi alapszervezetének vezetője azzal kezdte, hogy legalább 10 képviselő támogatta hétfői kezdeményezését, így rendkívüli közgyűlés lesz arról, hogy csökkentsék a helyi népszavazáshoz szükséges létszámot. Az eddigi 10 ezer helyett 6300 polgár ajánlása elegendő lesz ahhoz, hogy helyi ügyekben a szombathelyiek véleményét is kikérjék.
A választásról azt mondta, a nemzeti jobboldalon politizál több mint 10 éve, az alapelveiből most sem enged, minden erejével küzd a Fidesz által felépített antidemokratikus rendszer és a korrupció ellen. Az önkormányzati választás a hitelességről szól majd, és mivel a kormánypárt és a baloldal mellett szükség van a civilek képviseletére is, ezért a Jobbik szombathelyi alapszervezete úgy döntött, októberben a Pro Savaria színeiben indulnak a képviselőjelöltjei.
- A Fidesz megroppantásában a szombathelyi modell bizonyult sikeresnek, nem pedig az országos, ezért ezt kell alkalmazni az őszi választáson – emelte ki Balassa Péter.
Molnár Miklós, a Pro Savaria vezetője arról beszélt, hogy a Pro Savaria zászlóbontásában nagy szerepe volt annak, hogy a helyi Fidesz akkor is botrányról botrányra bukdácsolt, emlékeztetett az akkor polgármester nyelvvizsga-ügyére és a háttérben mozgó vállalkozói kör viselt dolgaira. Akkor olyan, jobboldali emberek alapítottak civil szervezetet, akik mindezzel nem akartak közösséget vállalni. Most sem jobb a helyzet, a polgári értékek helyett feudalizmus felé fordul vissza a hatalom, és szakmaiság helyett politikai alapon dőlnek el a dolgok.
Molnár azt mondta, most különösen aktuális az öt évvel ezelőtti jelszavuk: Szombathelyről a szombathelyiek döntsenek.
- Szombathelynek víziókra, célokra van szükség, hogy az emberek lássák, milyen városban élnek majd 5-10 év múlva. Ez korábban elmaradt, a programunkban viszont hangsúlyosan szerepel mindez.
Molnár bemutatta az egyik jelöltet, a fogyatékkal élő Németh Lászlót, aki jeltolmács segítségével vett részt a sajtótájékoztatón. A diplomás sportszervező a Jobbik delegáltjaként a városi közgyűlés oktatási és szociális bizottságának a tagja. A Pro Savaria kiemelten foglalkozik a fogyatékkal élő gondjaival, ezért is esett a választás olyan jelöltre, aki ezeket az embereket képviseli.
Újságíró kérdésre Balassa Péter elmondta, hogy a Pro Savariával való együttműködés az önkormányzati választásra vonatkozik, és pont a szervezet civil jellege miatt döntött a közös fellépés mellett a szombathelyi alapszervezet. Molnár Miklós elmondta, hogy korábban előfordult, hogy nem voltak egy véleményen Balassa Péterrel, azonban mindketten vitaképesnek bizonyultak, személyesen beszélték meg a dolgokat és nem a manapság divatos közleményekben kommunikáltak egymással. Az év elején kialakult politikai helyzetben aztán egyre többször volt szükség együttgondolkodásra a város ügyeiben, kiderült, Szombathely érdekekében félre lehet tenni az ellentéteket.
Molnár Miklós beszámolt arról is, hogy a jelöltjeiket (vagy az annak gondolt személyeket) nagyon komoly presszió érte a kormányoldalról.
- Nem gondoltam volna, hogy idáig lehet süllyedni. Egyszerűen elképesztőnek tartom, hogy a szóba jöhető jelöltek munkahelyük, vállalkozásuk elvesztésével fenyegetik meg, vagy ha rajtuk nem találnak fogást, akkor családjukat, rokonságukat veszik elő. Idáig nem szabadna eljutni, hogy ilyen eszközökkel zárjanak ki a közéletből Szombathelyért tenni akaró embereket, ez elfogadhatatlan.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.