A rákbetegek egészségügyi ellátásának egyenlőtlenségeire hívják fel a figyelmet
2000. február 4-én írták alá a Párizsi chartát, mely a rák elleni világméretű összefogás alapdokumentuma. Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés kritikus pontja a gyógyulásnak. Világ- és országszinten is nagy különbségek vannak abban, hogy a daganatos betegek mennyire férnek hozzá a terápiákhoz. Jelenleg attól függően, ki hol él, milyen iskolázottságú és milyen az anyagi helyzete, bizonyítottan eltérő esélye van a gyógyulásra.
2022-ben a Nemzetközi Rákellenes Szövetség (UICC) kezdeményezésére egy 3 éves cselekvési terv jött létre, amit követett egy nemzetközi felmérés a daganatos betegek egészségügyi ellátásban előforduló egyenlőtlenséginek feltárására. 2023 a nemzetközi összefogás éve volt, az egészségügy szereplői között új szövetségek és programok jöttek létre, melyek lehetővé tették az egységesebb, erősebb összefogást.
"2024-ben ennek a nemzetközi összefogásnak az a fő célja, hogy az egészségügyi döntéshozók figyelmét hívjuk fel az egyenlőtlenségekre világ- és országszinten egyaránt. Az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák ellen Egyesület több tevékenységét is ebben a szellemben szervezi. A szervezet szlogenje, a Minden Nő Számít! is ezt a törekvést fejezi ki"- mondta Tóth Krisztina, az egyesület alelnöke, aki maga is érintettként küzd az egészség-esélyegyenlőtlenségek ellen.
(MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.