A strandon is első a biztonság!
Ténylegesen berobbant a nyár, a tisztifőorvos már el is rendelte az idei szezon első hőségriadóját. Ilyenkor sokan mennek ki a strandra, ahol pihenéssel, napozással és fürdőzéssel töltik a hétvégéjüket. A szakemberek mindig felhívják a figyelmet a folyadékbevitel fontosságára és a napozási idősáv betartására, ám sokan legyintenek erre, és megtörténik a baj. Mit tehetünk, és kihez forduljunk?
Horváth Balázs mentőtiszt javaslatai a Savaria Fórum olvasóinak. „Az elsődleges veszélyforrás maga az időjárás, azaz a hőség és a napsütés. Könnyen le lehet égni, és napszúrást kapni. Mindkét esetben, ha tapasztaljuk az ismert tüneteket, azaz a kipirosodott bőrt, a fejfájást, a szédülést, a beteget lehetőség szerint vigyük árnyékos területre, biztosítsunk számára nyugalmat. Értesítsük a strandon lévő úszómestert, aki egy hivatásos elsősegélynyújtó végzettséggel rendelkező szakember” – tanácsolta Horváth Balázs. A mentőtiszt szerint még a tapasztalt úszók is szenvedhetnek vízi balesetet, ha figyelmetlenül strandolnak. „Nem lehet elégszer elmondani: felhevült testtel, alkoholos állapotban ne ugorjunk vízbe. Mindenki azt hiszi magáról, hogy vele nem történhet tragédia, de ehhez az kell, hogy valóban betartsák a mentők tanácsát” – mondta a Savara Fórumnak Horváth Balázs, aki egy tévhitet is eloszlatott: darázscsípésre nem jó a kalciumtabletta, súlyos allergiás reakció (nehézlégzés, eszméletvesztés) esetén is biztonságosabb a 112-t hívni!
Ha baleset történik a vízben, és valakit partra kell vinni, a mentőtiszt tanácsa szerint a kimentést csak erre képzett személy végezze. Ha pedig már partra vitték az áldozatot, akkor a száraz talajon a következőket kell elvégezni: • biztonság megítélése • segítő hívása • életjelenség-vizsgálat (légzésvizsgálat 10 mp-ig) • mentőhívás újraélesztéshez (112, maradjunk vonalban!) • ha nincs légzés, akkor 30 mellkaskompresszió, 2 szájból-szájba lélegeztetés, ismételve, amíg a segítség megérkezik, vagy amíg a defibrillator utasítást nem ad. Horváth Balázs elmondta: félautomata defibrillátor (AED) készülék található a szombathelyi Tófürdő, valamint a Fedett Uszoda és Termálfürdő területén is, köszönhetően a Segítés városa mintaprojektnek. Az életmentő eszközt a könnyen érthető utasításokat követve kell használni a mentők megérkezéséig.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.