A számvevőszék szerint a Megafon nem a Fidesz ökle
Ez akkor derült ki, amikor Windisch László egy hét elején tartott háttérbeszélgetésen tájékoztatta róla a sajtó képviselőt, az elhangzottakról a Telex tudósított. Az ÁSZ elnöke szerint jogi értelemben a kampánytevékenység a következőt jelenti: „kampányeszköz kampányidőszakban történő felhasználása és minden egyéb kampányidőszakban folytatott tevékenység a választói akarat befolyásolására vagy ennek megkísérlése céljából”. Ebbe a plakátolástól a politikai hirdetésekig és gyűlések szervezéséig sok minden beletartozik. Windisch László elmondása szerint viszont ezzel egészen addig nincs semmi baj, amíg egy civil szervezet, influenszer, elemzőintézet, sajtótermék vagy magánszemély ezt saját elhatározásából, saját kútfőből, a saját értékrendjének megfelelően teszi. Ez a sajtó-, szólás- és véleményszabadság lényege, így nem szabad bélyegként egyes szervezetek homlokára sütni, hogy kampányoltak. Ez nem tiltott dolog. Ami viszont tilos, az az, ha a pártok támogatást fogadnak el, közvetlenül pénz vagy egyéb anyagi támogatás formájában. Az pedig, ha egy kampányoló szervezet és az általa támogatott párt között összehangoltság állapítható meg, már ilyen tiltott kampányfinanszírozásnak minősül.
A számvevőszék viszgálata azt állapította meg, hogy a hatpárti ellenzéki összefogás pártjai a 2022-es kampány alatt 261 millió forint értékben fogadtak el tiltott anyagi támogatást a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom nevű civil szervezettől. Windisch László szerint az ÁSZ nem vizsgált többet annál, mint amit az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje és az MMM vezetője is állított, vagyis ahogy Márki-Zay nyilatkozta: „volt egy MMM-számla, ami a központi kampány működtetését szolgálta”. A jelentés pedig, mondta Windisch, azt állapította meg, hogy Márki-Zaynak ez az állítása igaz, viszont ez azt jelenti, hogy a hat ellenzéki párt tiltott kampányfinanszírozást fogadott el egy civil szervezettől. Emiatt az ÁSZ összesen 520 milliós büntetést szabott ki az ellenzéki pártokra. A büntetést a pártoknak egységesen kell megfizetniük, ami azt jelenti, hogy a büntetés pártonként 87 millió forint.
A kormánytámogató Békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) és az állampárt üzeneteit százmilliókból a közösségi médiában hirdetésekkel fölerősítő Megafon kampány tevékenységét is vizsgálta az ÁSZ, de ott nem talált olyan problémákat, mint az ellenzéki kampányban, mondta el Windisch László.
Ezt a kampányfinanszírozást ellenőrző szervezet, úgy állapította meg, hogy megkérdezte a szereplőket, hogy együttműködnek-e? A Fidesz, a CÖF és a Megafon is azt mondta, hogy nem, ÁSZ pedig ezt elhitte. Konkrétan úgy történt, hogy megkeresték a Fideszt és a szervezeteket, és nyilatkozatot kértek, hogy volt-e szervezett együttműködésük a kampány során.
Békemenet 2022. március 15-én Budapesten, az első sorban balról Győzikével, Bencsik Andrással és Pataky Attilával. Az ÁSZ szerint nem volt szervezett együttműködés a szervező CÖF és a Fidesz között Fotó: Borsonline/Markovics Gábor
Ők ezt tagadták, és az ÁSZ sem találta intézményes együttműködés jeleit, közös miniszterelnök-jelöltet, közös kampányanyagokat, közösen finanszírozott rendezvényeket és párttámogatás nyomát sem, tette hozzá az elnök.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.