A szombathelyiek is kulcsszerepet játszanak a járvány elleni küzdelemben
A hazai négy orvos- és egészségtudományi szakembereket képző egyetem, köztük a Pécsi Tudományegyetem is, 2020. május 1-től közel 18 ezer fő bevonásával országos vizsgálatsorozatot kezdett. A csaknem 500 településen élő állampolgárokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közreműködésével reprezentatív kutatás során szólítják meg az egyetemek, hogy pontos képet kapjanak a járvány kiterjedéséről és az új típusú koronavírussal fertőzöttek és átfertőzöttek valós számáról.
A fenti vizsgálatba a Szombathelyen élők közül többeket is véletlenszerűen beválasztottak a 14 éves és idősebb lakosok közül, olvasható közleményükben. A vizsgálat 2020. május 1-14. között zajlik, azonban a szombathelyieket meghatározott időpontban keresik meg, amit a KSH az egyetem bevonásával már közölt az érintettekkel. A felmérésben résztvevők a szűrővizsgálatot megelőzően egy kérdőívet is kitöltenek, majd ezt követően garat-, orr- és vérmintavétel történik. A laboratóriumi vizsgálatok eredményét, minden, a vizsgálatban részt vevő személy egyénre szabottan, várhatóan május második felében tudhatja meg.
A Pécsi Tudományegyetem és Szombathely MJV Önkormányzata is arra kéri a szombathelyieket, hogy vegyenek részt a szűrővizsgálaton, hiszen ők is kulcsszerepet játszanak a járvány elleni küzdelemben.
Ezen elkötelezettségük erősítése is hozzájárulhat az országos vizsgálat sikeréhez, valamint a régióban előforduló tünet nélküli megbetegedések felderítéséhez, amit a Nemzeti Népegészségügyi Központ is támogat.
Fotó: Koronavírus-teszthez vesz mintát egy szakember a Semmelweis Egyetem mobil szűrőállomásán a solymári Auchan bevásárlóközpont parkolójában 2020. május 4-én. A koronavírussal kapcsolatos szűrőprogramban négy egyetem - a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem - vesz részt. MTI/Kovács Tamás
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.