1990, amikor valójában befejeződött a II. világháború
Határok a történelem sodrában, a Vasfüggöny – Páneurópai piknik: magyar államhatár, európai álomhatár. Ezzel a címmel jelent meg Sipos Sándor újabb kötete. Mint mesélte: alapos szakmai kutatások alapján írta meg ezt a könyvét is.
- Hasonló témában már jelentettem meg több kiadványt, a Vasfüggönyről és a Páneurópai piknikről pedig kifejezetten felkérésre írtam, pontosan azért, mert 35 évvel az események után valótlanságokat, csúsztatásokat tartalmazó könyv is született – nevezzük politikai bulvárnak, vagy szenzációhajhászásnak – fogalmazott Sipos Sándor, aki ebben a kötetében a második világháború utáni időszakról írt.
- 1989 igazi sorsfordító esztendő a XX. száza történetében, elképesztő rapid módon történtek a világpolitikai események. A Páneurópai pikniket a Vasfüggöny szimbolikus lebontásának is tekinthetjük. De kronológiai sorrendben haladva: 1989 májusában bontották le a Vasfüggönyt, ebben az évben, augusztus 19-én Sopron mellett tartották a Páneurópai pikniket. Szeptember 11-én a kelet-németek megkapták az engedélyt a szabad utazásra, majd novemberben leomlott a berlini fal. Egy év múlva pedig egyesült Németország. Ha úgy vesszük, 1990-ban fejeződött be a II. világháború – mesélte a szerző.
(Fotó: Nagy Jácint)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.