AGORA: bepillanthatunk a mesterségek fortélyaiba
Kiss Andrea, az AGORA Savaria Nonprofit Kft. közművelődési igazgatója elmondta, hogy bár a koronavírus-járvány idején több szakkörben is szünetet tartottak, idén már sokféle kínálattal várják az érdeklődőket.
A repülőmodellező-szakkör szeptemberben már elindult, nagy volt rá az érdeklődés. A foglalkozásokat szombat délelőttönként tartják. A bútorfestőszakkörre viszont várják a jelentkezőket.
– A hajdanvolt mesterségek egyik reneszánszát élő ága a bútorfestés – folytatta az igazgató. – A szakkörben az alapokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, a tervezés, a színkeverés, a szerkesztés folyamatába is bepillanthatnak. Megismerkednek az alapvető motívumaikkal, majd belekóstolnak a gyűjtés, motívumfeldolgozás alapjaiba is. A szakkör hétfőnként 17 órakor várja az érdeklődőket, az első alkalom november 7-én lesz.
A mézeskalács-készítés fortélyaiba is beavatják a tanfolyamra jelentkezőket. A Sportházban keddenként 16 óra 30-tól, 20 alkalommal tölti majd be karácsonyi illat a teret. Várják mindazokat, akik szeretnének belekóstolni a mézeskalácsos mesterségbe. Hétről hétre, lépésről lépésre haladnak a tésztagyúrástól az ütőfás mézesen keresztül, a maggal, habbal díszített formákon át a mézeskalács-házikóig.
Nemezelészakkört is indítanak csütörtökönként 16 óra 30-as kezdettel. Várják mindazokat, akik szeretnék elsajátítani e régi kézműves technika alapjait, és szívesen elmélyülnének a gyapjú formázhatóságának titkaiban. A foglalkozások során megismerkedhetnek a nemezelés történetével, az alapvető munkamódszerekkel.
Egyre népszerűbb kézműves foglalkozás a világban a quilling, aki szeret papírból csodákat varázsolni, azokat várja a szakkör szombatonként 10 órai kezdettel. A formákból figurákat, virágokat, üdvözlőkártyát, akár ékszereket is készíthetünk. Ajánlják gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt, hiszen fejleszti a kézügyességet és a szépérzéket.
A népi gyöngyfűző-tanfolyamra pedig csütörtökönként 17 órai kezdettel várják mindazokat, akik szeretnék szakmai vezetéssel elsajátítani a népi, hagyományos gyöngyfűzés rejtelmeit.
A Savaria Foltműhely tagjai több évtizede foglalkoznak foltvarrással, de szívesen tanulnak és tanítanak különböző technikákat. Keddenként 16.30-tól, mint az egykori fonókban, jóízű beszélgetések, mesélések közepette a hagyományokat követve, azt megújítva szép hímzett tárgyakat készítenek az érdeklődőkkel.
Kiss Andrea elmondta még, hogy az AGORA Savaria Nonprofit Kft. a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával indítja el a 20 alkalmas szakköröket különböző témákban a Művelődési és Sportházban. Várják mindazokat, akik szeretnék elsajátítani a régi és különleges mesterségeknek az alapjait. A szakkörök heti rendszerességgel indulnak majd el, várják még a jelentkezőket. Internetes felületeiken megtalálhatók az elérhetőségek. A 20 alkalmas foglalkozások május végén kiállítással zárulnak majd.
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.