Alakul a lehetőségek farmja
Családias hangulatú rendezvényen mutatkozott be nemrég az Arton Alapítvány a városlakóknak a Savaria Filmszínház árkádsora alatt. Fellépett a Napsugár Zenekar, táncházat szerveztek a Boglya Népzenei Együttessel, és többféle kézműves foglalkozásba lehetett bekapcsolódni. Azt akarták megmutatni, mekkora élmény együtt dolgozni az értelmi sérültekkel, és mi mindenre képesek ők. Számukra biztosítana munkát az a szociális farm, amit jövőre terveznek megnyitni. Már tárgyalnak egy konkrét terület megvásárlásáról Szombathely 50 km-es körzetében, ahol biodinamikus gazdaságban zöldséget, gyümölcsöt termesztenének, azokat fel is dolgoznák, és értékesítenék. Lovakat és baromfiakat tartanának, sőt, még a méhészkedésbe is belevágnának.
„Van egy álmom”
Az alapítvány létrehozója és a farm megálmodója Kozma Zoltán „Noki”, aki két évtizeden át vezette Szombathely népszerű gyorséttermét. Az ötlet egy írországi példa alapján jött. Down-szindrómás, enyhe értelmi fogyatékkal élő fia, a 22 éves Áron odakint hasonló szociális farmon dolgozott.
– Szeretnénk együttműködést kialakítani a szomszédos almagazdasággal, és kapcsolatban állunk egy lovas egyesülettel, bártartásba és pónilovagoltatásba fognánk. Nyitott intézményként képzeljük el magunkat, workshopokat szerveznénk, és bemutatnánk a városi gyerekeknek, hogyan működik egy ilyen gazdaság, honnan jön a tojás, és miként készül a kecskesajt. Közös programokat tervezünk a faluközösséggel is – vázolta a jövőt Kozma Zoltán. – Jártunk Miskolcon a Szimbiózis Alapítványnál, amely 22 éve működik, hat hektáron gazdálkodik, és 240 fogyatékos fiatalt foglalkoztat. Ez a remek példa lebeg előttünk. Az enyhe értelmi fogyatékos fiatalok szakszerű irányítás mellett képesek megtanulni ezeket a munkafolyamatokat, megszokják a rendszerességet, a felelősséget, sőt, azt látjuk, hogy könnyebben megtalálják a közös hangot az állatokkal, jobban értik, érzik őket. A munka, az értelmes tevékenység önbecsülést ad nekik. Első körben 10-12 fiatalt tudunk felvenni, aztán szeretnénk bővülni akár 20-30 főig, valamint később támogatott lakhatású intézménnyé alakítanánk a farmot. Az a hely, amit kinéztünk, alkalmas lenne apartmanok kialakítására, ahol ezek a fiatalok nemcsak dolgoznának, hanem lakni is tudnak. Ez a hosszú távú célunk – tette hozzá.
Áron szívesen emlékszik vissza az Írországban töltött időre. Nagyon várja már, hogy megnyíljon az itteni farm, és kivehesse részét a munkából.
– Írország nagyon tetszett. Pékségben kenyeret sütöttünk, segítettem elmosogatni, szőnyegeket szőttünk, egy másik helyen állatok körül dolgoztam, szalmabálát cipeltünk, disznók alól aljaztunk ki. Nagyon élveztem – idézi fel Áron. – Várom a nyitást. Akkor végre egy álmom valóra válik. Segíteni szeretnék az állatoknak olyan emberekkel együtt, akik szintén szeretik az állatokat, és meg akarják tanulni az állatok szokásait, életét. Meg akarom mutatni az állatoknak és az embereknek, hogy együtt tudunk működni.
Támogatókat várnak
Az alapítvány támogatók jelentkezését várja, akik akár anyagilag, akár kétkezi munkájukkal segítenének. Jelentkezhetnek szociális munkások, animátorok, bárki, aki fogyatékkal élőkkel való munkában tapasztalattal rendelkezik. Lesz tennivaló bőven, kerítést építenek, zöldterületet rendeznek. Az ingatlanvásárláshoz 40 millió, a farm beindításához további 20 millió forintra van szükségük. Az adományozás részleteiről az artonfarm.hu weboldalon olvashatnak.
kzs
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.