Álhírt terjesztett Kocsis Máté a magdeburgi merényletről - ezt lehet eddig tudni a támadás gyanúsítottjáról
Ezt a posztott osztott ameg a Fidesz frakcióvezetője nem sokkal a támadás után:
Amit tudunk a merényletről és a merénylőről azóta:
A Spiegel információ szerint egy embert vettek őrizetbe a támadással kapcsolatban, az 50 éves pszichiáter-pszichoterapeuta szakorvost, a Németországban 2006 óta élő, Szaúd-Arábiából származó Taleb A-t, aki a hatóság szerint nem szerepelt az iszlám szélsőségesek listáján. A férfi állandó tartózkodási engedéllyel élt Németországban, a menekült státuszt 2016-ban kapta meg.
A Spiegel péntek éjszaka arról számolt be, hogy pár nappal ezelőtt egy iszlámellenes amerikai blogon közzétett videóinterjúban Taleb A. több mint 45 percig különös elméletéről beszélt, mely szerint a német állam „titkos titkos műveletet” folytat, hogy „levadássza és tönkretegye” a szaúdi volt muszlimok életét világszerte, miközben szíriai dzsihadistáknak nyújtanak menedéket Németországban.
A hírportál arról is ír, hogy Taleb A. a közösségi médiában is aktív volt, főként szaúd-arábiai nőknek adott tanácsokat, hogyan meneküljenek el az országukból. A Twitteren a német menekültügyi rendszerről adott tájékoztatást. megfogalmazta a liberális szaúdi ellenzék négy „követelését”, az első pont a következő volt: „Németországnak meg kell védenie határait az illegális migrációval szemben. Kiderült, hogy a nyitott határpolitika Merkel terve volt Európa iszlamizálására” - írta a volt német kancellárra utalva. Egyebek mellett azt is követelte, hogy következetesen vonják felelősségre mindazokat, akik „megtámadják a Szaúd-Arábiából érkező menekülteket”.
A Bild további részleteket idézett a férid X-oldaláról (a Twitter új neve): Taleb A. szerint német hatóságok összeesküdtek a szaúd-arábiai menekültek ellen és titkos akciókat is folytatnak. Augusztus 13-án arab nyelven ezt posztolta: Ha Németország háborút akar, megkapja tőlünk. Ha Németország meg akar gyilkolni bennünket, akkor lemészároljuk őket és meghalunk vagy büszkén megyünk börtönbe. Mivel minden békés eszközünket elhasználtuk már és egyre több bűnt követ el ellenünk a rendőrség, az államvédelem, az ügyészség és a bíróság, a béke már nem segít nekünk.
A Spiegel szombaton arról írt, hogy Taleb A. évekkel korábban 500 euróval támogatta a Németországban ex-muszlimok központi szervezetét, majd két nap múlva visszakérte a pénzt. A férfi ezután e-mailekben szidta és terrorizálta a közösséget, ezért az elnök letiltotta.
Mitteldeutsche Zeitung (MZ) úgy ír a Bernburg településen élő és ott pszichiáterként dolgozó Taleb A-ról, mint radikális iszlámellenes személyről, aki a német szélsőjobboldali AfD-párt tartalmait osztotta meg a közösségi médiában. Az MZ információi szerint a gyanúsított a bernburgi, intézményként működő pszichiátrián dolgozott. Több hete betegszabadságon volt, és a hozzá közel állók szerint már korábban is többször hiányzott a munkahelyéről - szerintük ennek oka az volt, hogy az egyéb tevékenységeit (lásd fentebb) helyezte előtérbe.
Az MZ információi szerint a kollégák részéről érkeztek panaszok, mert Taleb A. hiányzott vagy felkészületlennek tűnt a munkahelyi értekezleteken. „Változékony volt - attól függően, hogy más dolgok mennyire zavarták el a figyelmét”. "Néha észrvehetően nem volt igazán jól”, idézte a lap a nyilatkozatokat. Célzásokat tett arra, hogy a titkosszolgálat üldözi. A munkahelyén tudták, hogy politikai menekült - így a megjegyzéseket ugyan erősnek, de akár lehetségesnek ítélték. Az 50 éves férfi egyedül élt Bernburgban, kollégaival nem került szorosabb kapcsolatba.
Az MZ úgy tudja, Taleb A. vendégorvosként érkezett Németországba, később menekült státuszért folyamodott, mivel elhagyta az iszlám hitet, emiatt Szaúd-Arábiában halálbüntetés fenyegette. (A szaúdi törvény előírja, hogy minden állampolgárnak muszlim vallásúnak kell lennie, tilos a vallás megváltoztatása vagy az iszlám megtagadása - ezek hitelhagyásnak minősülnek és akár halállal büntethetőek. ) A hírportál is megerősítette a többi lap értesülését: az orvos nem szerepelt az iszlám szélsőségesek németországi listáján, sőt, pont az idegenellenes, szélsőjobboldali AfD posztjait követte és osztotta meg.
A Spiegel kiderítette, hogy Taleb A-t a rostocki kerületi bíróság 2013. szeptember 4-én 90 napos elzárásra ítélte amiért „a köznyugalmat megzavarta bűncselekményekkel való fenyegetéssel". A hírportál azt a korábbi hírt is megerősítette, hogy a férfi már 2006-ban Németországba érkezett - útlevelével és vízummal rendszeresen beutazott az országba, hogy orvosi tanulmányai befejezése után szakorvosi képzésbe kezdjen. Menedékjogot azonban csak 2016-ban kért - valószínűleg azért, mert máskülönben el kellett volna hagynia az országot.
A menedékkérelme elbírálaskor a Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal (Bamf) halberstadti kirendeltségén tartott meghallgatásán elmondta, hogy elszakadt az iszlámtól, és könyvet ír arról, hogy az iszlámnak mint vallásnak miért nincs alapja erről könyvet is írt. Taleb A. az interneten közösségi finanszírozási indított Az iszlám kreatív cáfolata című kötetének a kiadására, de alig talált támogatókra. A könyv soha nem jelent meg.
A SPIEGEL információi szerint Taleb A. a szaúd-arábiai üldöztetéssel való fenyegetését a Bamf-nak egy állítólagos incidenssel is alátámasztotta a berlini szaúd-arábiai nagykövetségen. Ott találkozott 2013-ban Abdulrahman A. kulturális attaséval. Ő azt mondta neki, hogy ha Taleb A. visszatér Szaúd-Arábiába, azonnal kivégzik. Taleb A. azt állítja, hogy korábban azt írta a kulturális attasénak, hogy már nem hisz az iszlámban.
Taleb A. menedékkérelmét követően menedékjogot kapott, ami a legmagasabb védelmi státusz. A 2013-as elítélése nem érte el a büntetett előélet határértékét, így nem volt kizáró ok. 2019-ben a Bamf elvégezte az esedékes menekültügyi felülvizsgálatot - ahogyan a 2015-ös és 2016-os nagy bevándorlási hullámból származó összes menekültügyi döntés esetében is tette. A menedékjogot megerősítették. 2023-ban Taleb A. letelepedési engedélyt kapott a szász-anhalti Szász-Anhalt tartomány Salzland kerületének bevándorlási hatóságától Bernburgban.
Fotó: DW News
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.