Állami segítséggel kerülnek pontyok a folyókba, tavakba
Tógazda Halászati Zrt.-nek összesen 130 tonna hala ragadt benn az értékesítési nehézségek miatt. Szabó Zoltán főagronómus kiemelte, hogy főleg a koronavírus-helyzet miatt maradt ennyi a telepen, mivel az összes vendéglátóipari egység, szállod bezárt. Beszállítói nagy üzletláncoknak, halboltoknak, ezek is bezártak, a feldolgozók is minimális kapacitással üzemelnek. És ez a hal jelenleg a magyar fogyasztók felé nem fogy el, és ezért maradék készletként keletkezett.
A medencékbe az őszi és kora tavaszi időszakban a termelőtavakból halásszák be a halat, amit normál esetben tovább is szállítanak a felvásárlóknak - ez most elmaradt. A telelőtelep puffertározóit mielőbb le kell üríteni, mert már nem ideális a halak számára. Ezek a pontyok még bőven alkalmasak a szállításra és a telepítésre.
Az állami beavatkozás nagy segítség a termelőknek. Szabó Zoltán szerint ez nagyon jól jött, mert ez a hal elég rosszul érzi magát, szűk helyen van, ezeken a telelőtelepeken télen tudnak igazán halat tárolni, nyáron túl kicsik ahhoz, hogy a hal normális körülmények között életben maradjon.
Az 1,5 és 3 kiló közötti pontyok között van tükrös, pikkelyes és sudár típusú is. Fogyasztási értékük kiváló, és kondíciójuknak köszönhetően a horgon is jól küzdenek majd. Miután gondosan lemérik, a hal a szállítójármű vízzel teli kádjaiba kerül. Mindezt a MOHOSZ munkatársai szigorúan ellenőrzik, ahogy azt is, valóban eljut-e a szállítmány a kijelölt vizekbe.
Csizmár Erika, a MOHOSz igazgatója elmondta, hogy összesen 29 haltermelőtől történik haltelepítés az egész országban. Alapkövetelmény volt, hogy állami fenntartású horgászvizekbe történjenek telepítések. Összesen 350 horgászszervezetet érint és mintegy 400 telepítési pontot. A szövetségek nagyon pozitívan fogadták, hiszen most nulla forint befektetéssel közel 1200 tonna mennyiségű hal kerül a hazai vizekbe a horgászok nagy örömére.
Vas megyébe 22,5 tonna ponty érkezett, ennek nagyjából a fele, 12,7 tonna a Rábába került, ami óriási mennyiség az eddigiekhez képest.
Mesterházy József, a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége halgazdálkodási vezetője hozzáfűzte, hogy az állami vízfolyások duzzasztott szakaszai és néhány állami tulajdonú, szövetségi kezelésben lévő állóvizek kapnak ezekből a háromnyaras pontyokból. A megyében korábban a teljes Rába-szakaszra telepített pontymennyiségnek a háromszorosa érkezik majd, és az állóvizek, a kisvízfolyások duzzasztott szakaszai is jelentős mennyiségű háromnyaras pontyot kapnak. A Rába folyón Alsószölnök, Szentgotthárd, Csákánydoroszló, Körmend, Ikervár nagyon jelentős telepítést kap, illetve a nicki szakasz is várja a vadvízi horgászokat.
A Kerka, a Marcal, a Csörnöc, a Pinka, a Kis-Rába, a Kéthatár- és a Rábasömjéni-tó is bőven kapott pontyot. A sporthorgászati célt szolgáló, kedvelt versenyhelyszínként ismert lukácsházi Abért-tóba pedig 25 mázsa került. A szövetségnek vállalniuk kellett, hogy teljesítik az állami vizeken a két- illetve háromnyaras pontyokra vonatkozó haltelepítés tervük 80 százalékát, különben vissza kell fizetni a most kapott támogatást. Ám a mostani intervenciós halasításnak köszönhetően az állami vizekre idén már kevesebbet kell költeniük, így több juthat saját forrásból az önkormányzati és szövetségi horgászvizek telepítésére. A mostani halasítást követően nem rendeltek el tilalmat, ezek a pontyok azonnal horgászhatók.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.