km/óra
  2024.11.21., csütörtök  •  Olivér napja
Amerika választ: Donald Trump bejelentette győzelmét

Amerika választ: Donald Trump bejelentette győzelmét

Kedden járultak az urnákhoz az Amerikai Egyesült Államok polgárai, hogy eldöntsék, Donald Trumpra vagy Kamala Harrisre bízzák az ország vezetését a következő négy évben. Az előzetes felmérések alapján rendkívül szoros volt a verseny. A legfrissebb adatok szerint Donald Trump végig vezetett, magyar idő szerint délelőtt be is jelentette győzelmét.

 

Frissítés: 

 

Donald Trump bejelentette győzelmét

 

Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje helyi idő szerint szerda hajnalban a támogatói előtt tartott beszédében bejelentette, hogy ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.

"Minden nap küzdeni fogok önökért. Minden leheletemmel" - ígérte Trump hangsúlyozva, hogy újabb aranykor köszönt Amerikára. "Visszaszereztük a szenátus feletti irányítást. És úgy tűnik, a képviselőházban is vezetést szerzünk" - jósolta kiemelve, hogy olyan politikai győzelem született, amit korábban senki sem látott.

Beszédében háláját fejezte ki az amerikai népnek, családjának, az alelnökjelöltjének, és választási győzelmén dolgozó stábjának is. "Amerika lesz az első. Nem okozok csalódást" - zárta győzelmi beszédét.

J. D. Vance alelnökjelölt az amerikai történelem legnagyobb politikai visszatérésének nevezte Trump győzelmét. (MTI)

 

Korábban írtuk:

 

Fox News: Donald Trump nyerte az elnökválasztást

Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást - jelentette szerda reggel a Fox News amerikai hírtelevízió.

A csatorna összesítése szerint a volt elnöknek legkevesebb 277 elektori szavazata van az államokban összesített szavazatok alapján, míg a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris 226 elektor támogatását szerezte meg. Az elnökké választáshoz 270 elektori szavazat szükséges.

A CNN hírtelevízió összesítése szerint Trump egyelőre 246 elektori voksra számíthat, míg demokrata párti ellenfele 187 elektor támogatását szerezte meg a szerda reggeli állás szerint.

Ugyanennyi elektori támogatást jelez mindkét jelöltnek a BBC brit közmédia, amelynek eredményösszesítése szerint a volt elnök magas feldolgozottság mellett vezet az úgynevezett csatatérállamok többségében.

Korábbi, magas feldolgozottság alapján készített előrejelzés szerint a republikánusok a Szenátusban is többségbe kerülnek. (MTI)

 

Orbán Viktor már gratulált is a győzelemhez

"Fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését, hatalmas küzdelmet" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerda reggel a Facebook-oldalán megjelent videójában az amerikai elnökválasztásról. Erről bővebben itt írtunk. 

 

Szijjártó Péter: újra csúcsformába kerülhet a magyar-amerikai politikai együttműködés

Az amerikai választók döntése nyomán jó reményünk lehet arra, hogy a magyar-amerikai politikai együttműködés újra csúcsformába kerül - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerda reggel a Facebook-oldalán. Hozzátette: minden eddiginél jobb esély van arra, hogy Ukrajnában majdnem ezer nap után végre újra béke legyen. (MTI)

 

Robert Fico: Donald Trump győzelme a liberalizmus veresége

Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után.

A szlovák miniszterelnök bírálta a médiát, mert - mint fogalmazott - a választások eredménye éppen ellentétes azzal, ahogyan a média a helyzetet a választások előtt bemutatni igyekezett.

Robert Fico kijelentette: a szlovák kormány „az adott lehetőségek között” készen áll az együttműködésre az új amerikai kormányzattal. Aláhúzta: ő is azt várja, hogy „a világ új legerősebb embere” lépéseket tesz majd az ukrajnai konfliktus kérdésében.

A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentése szerint a kormányfő úgy vélekedett: az amerikai választók döntése kérdéseket nyit meg a nemzetközi kapcsolatokban éppúgy, mint az Egyesült Államok és az Európai Unió (EU) együttműködése terén.

Kifejtette: úgy gondolja, hogy az EU „meg fog izzadni”, mert nem tud olyan "rámenősen" cselekedni, mint az új amerikai elnök kormányzata.

Peter Pellegrini államfő szerdán gratulált és sok sikert kívánt Donald Trumpnak győzelméhez, és reményét fejezte ki aziránt, hogy az Egyesült Államok és Szlovákia, illetve az EU egésze közötti kapcsolatok pozitív irányba fejlődnek majd.

 

Áder János: Donald Trump győzelme történelmi pillanat

Donald Trump győzelme történelmi pillanat, elnöki tevékenységéhez a republikánusok szenátusi és képviselőházi győzelme jelentős mozgásteret biztosít a következő 2 évre - mondta Áder János Budapesten, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdai konferenciáján.

A volt államfő komoly politikai teljesítménynek nevezte, hogy Donald Trump a vele ellenséges médiafölényben aratott egyértelmű győzelmet. Az új elnök úgy nyert, hogy vele szemben "celebek hada" vonult föl, és 8 éven át zajlott ellene lejárató kampány - fogalmazott.

 

Menczer Tamás: Orbán Viktornak megint igaza lett

Orbán Viktor miniszterelnöknek megint igaza lett - mondta a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója az amerikai elnökválasztással kapcsolatban szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videójában.

Menczer Tamás közölte: Orbán Viktor volt az egyetlen vezető, aki már a választás előtt azt mondta, hogy Donald Trump fog nyerni, és a verseny még csak nem is szoros.

A politikus úgy fogalmazott, "tehát Orbán Viktornak megint igaza lett. Amerika a béke felé fordult. Kövesse Európa is".

 

Gyurcsány Ferenc: Az Egyesült Államok ezzel az elnökkel pocsékabb világot fog csinálni

Az Egyesült Államok ezzel az elnökkel, ezzel a magatartással nem jobb, hanem pocsékabb világot fog csinálni - reagált Donald Trump elnökválasztási győzelmére a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke egy szerdai, a Facebookon közzétett videóban.

A felvételen, amiről a párt sajtóosztálya közleményt is kiadott, Gyurcsány Ferenc arról beszél, hogy Donald Trump közvetlenül hozzájárul ahhoz, hogy "az emberek sokaságának gondolkodása" ne legyen érzékeny fontos részletekre, hanem "faék egyszerűségű módon gondolkodjanak".

Az ellenzéki politikus azt mondta, hogy "Trump szerintem rombolja ezt a típusú közös intellektuális kapacitást, teljesítményt, a közmorált és sok minden mást. Na de, hát ő lesz az elnök, és az amerikaiak, ha így döntenek, akkor nekünk ezzel az elnökkel kell együtt élni".

A DK frakcióvezetője egyúttal hangot ad annak a véleményének is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úgy tesz, mintha egyszerre lehetne jóban lenni Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal. Ez a három nagyhatalom globálisan egymással szemben próbálja meg érvényesíteni az akaratát - hangsúlyozza. Egy tízmilliós ország három ilyen országgal akkor tud jóban lenni, "ha a sajátját elárulja. A saját országát, meg a saját szövetségeseit" - fogalmaz Gyurcsány Ferenc.

Összeegyeztethetetlen az amerikai és a kínai ambíció középtávon, összeegyeztethetetlen a szabad világ, az amerikai és az európai világ ambíciója hosszú távon az orosz agresszióval - mondja a politikus. "Itt van a nyoma, hogyan fekszik le szépen lassan mindenkinek Orbán. Lefeküdt az oroszoknak, lefeküdt a kínaiaknak, hát most le fog feküdni az amerikaiaknak is" - jelenti ki Gyurcsány Ferenc.

A pártelnök végül annak a véleményének is hangot adott, hogy mindenfajta értelemben "egy nehezebb, pocsékabb világ jön", ami egyelőre inkább a növekvő konfliktusok felé fog menni.

 

CÖF-CÖKA: David Pressman szimbolikusan persona non grata

A Civil Összefogás Fórum (CÖF) - Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) Magyarország szuverenitásának védelmében szimbolikusan persona non gratának minősíti David Pressmant, az Egyesült Államok budapesti nagykövetét - áll abban a nyílt levélben, amelyet a CÖF-CÖKA írt szerdán az amerikai diplomáciai képviselet vezetőjének.

A Csizmadia László, a CÖF alapítója, a CÖKA kuratóriumának elnöke által jegyzett levelet Tordai Máté, a CÖF-CÖKA külügyi igazgatója ismertette az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége előtt megtartott sajtótájékoztatón.

Mint írták: Donald Trump republikánus elnökjelölt megválasztása a népfelség diadala a progresszív hatalmi komplexus felett, amely példátlan módon a büntetőjog eszközével akart megakadályozni egy korábbi elnököt abban, hogy részt vehessen a demokratikus versenyben.
A választáson az Egyesült Államok polgárai a woke- és a genderideológia helyett a gyermekek védelmét, az illegális migráció helyett a bevándorlás megfékezését, a háború helyett a béke reményét választották.

A CÖF-CÖKA azt várja a választási eredménytől, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok megnyugtatóan rendeződhetnek és helyreállhat a diplomácia alapvető szerepeit magában foglaló nagyköveti funkció.

"A magyar belügyekbe nyíltan beavatkozó, hazánk szuverenitását közvetlenül sértő politikai aktivizmus útját az államközi kapcsolatépítés konstruktív, David Cornstein nagykövet úr által képviselt szemlélet válthatja fel" - fogalmaztak.

"Az amerikai demokrácia fényes diadala az Ön által képviselt, a diplomáciai etika alapvető szabályait is sértő felfogást is elsöpörte (...) Önt Magyarország szuverenitásának védelmében a mai naptól szimbolikusan persona non gratának minősítjük" - ismertette a nyílt levelet Tordai Máté.

Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF-CÖKA szóvivője a szervezet nevében gratulált Donald Trump megválasztott elnöknek, akivel - mint mondta - várják az együttműködést.

Felidézte, hogy az elmúlt 15 évből csupán négy éven át volt jobboldali kormányzás az Egyesült Államokban.

Ebben a négyéves időszakban viszont David Cornstein személyében olyan nagykövete volt az Egyesült Államoknak Magyarországon, aki tiszteletben tartotta Magyarország szuverenitását és nem avatkozott be a belpolitikába.

David Pressman viszont nem tisztelte Magyarországot, a magyar kormányzatot és a magyar kormányfőt sem, ami birodalmi arroganciával, gyarmatosító gőggel és elfogadhatatlan politikai beavatkozás sorozattal párosult - folytatta.

Ebből nem maradt ki az igazságszolgáltatás sem és szorosan fogta a magyar baloldal kezét is - mondta a szóvivő.

Heizler Norbert, a CÖF-CÖKA szervezési igazgatója úgy vélekedett: a demokrácia megmutatta Pressman úrnak, "hogy merre van az előre". A szellemi honvédők azt mondják: elég volt a politikai aktivista tevékenységéből.

Bíznak abban, hogy az Egyesült Államok új vezetése olyan embert küld a budapesti külképviselet élére, aki nem az árkok ásásán, hanem a magyar-amerikai barátság elmélyítésén dolgozik - közölte Heizler Norbert.

A sajtótájékoztató után a CÖF-CÖKA képviselői, illetve a közben összegyűlt szimpatizánsok a nagykövetség bejáratához mentek, hogy átadják a nyílt levelet, ám senki nem vette át a dokumentumot.

Ifj. Lomnici Zoltán közölte, hogy a levelet elektronikus formában és papíron is eljuttatják David Pressman részére.

 

Szlovén és horvát vezetők is gratuláltak Donald Trumpnak

Szlovén és horvát vezetők is gratuláltak Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez, és az együttműködés folytatását hangsúlyozták.

"Transzatlanti családunk és az egész nemzetközi közösség számos kihívással néz ma szembe, és az ön vezető szerepe kulcsfontosságú lesz kezelésükben" - írta Natasa Pirc Musar szlovén államfő az X-en. "Szlovénia kész együttműködni Önnel. Csak együtt építhetünk egy demokratikusabb, biztonságosabb és zöldebb világot" - tette hozzá.

Robert Golob szlovén kormányfő várakozással tekint a Trumppal való együttműködés elé egy olyan időszakban, "amikor a világnak erős vezetésre van szüksége a háborúk befejezéséhez és a béke biztosításához" - írta az X-en.

Tanja Fajon szlovén külügyminiszter kijelentette: "az Egyesült Államok vezető szövetségesünk, amellyel Szlovénia továbbra is együtt fog működni a globális biztonság és a gazdasági növekedés előmozdítása érdekében".

Andrej Plenkovic horvát kormányfő az X-en annak a várakozásának adott hangot, hogy tovább mélyül az együttműködés Horvátország és az Egyesült Államok között. "Gratulálok Donald Trumpnak a meggyőző győzelméhez és második elnöki ciklusához. Örömmel várom együttműködésünket a horvát-amerikai kapcsolatok további fejlesztése terén" - írta.

Gordan Grlic Radman horvát külügyminiszter közösségi oldalán azt üzente: örömmel tekintenek Horvátország és az Egyesült Államok stratégiai partnerségének folytatása és erősítése elé, a béke, biztonság és jólét közös erővel történő ösztönzése érdekében.

Zoran Milanovic horvát államfő Facebook-oldalán azt írta: az Egyesült Államok új elnökét az urnákhoz járuló állampolgárok többsége szavazta meg, a „meggyőző többség pedig minden demokráciában kötelez”. Horvátország függetlensége óta az Egyesült Államok partnere és barátja volt az országnak – írta, annak a meggyőződésének adva hangot, hogy ez így marad az új elnökkel is.

 

A spanyol kormány gratulált Donald Trump győzelméhez

A spanyol kormány gratulált Donald Trump győzelméhez az amerikai elnökválasztás után szerdán, hangsúlyozva a két ország stratégiai kapcsolatait.

"Kétoldalú stratégiai kapcsolatainkon és erős transzatlanti együttműködésen fogunk dolgozni" - fogalmazott az X-en közzétett rövid üzenetében Pedro Sánchez miniszterelnök.

"Az Egyesült Államok természetes szövetségese Európának. Az elmúlt évtizedekben és az utóbbi években bizonyítottuk, hogy együtt képesek vagyunk szembenézni mindannyiunk számára nagyon nehéz válságokkal" - mondta José Luis Albares külügyminiszter sajtótájékoztatón Madridban

Kiemelte: azzal számolnak, hogy a jövőben is ezen az alapon fognak együttműködni az új elnöki adminisztrációval, mert ez a stratégiai szövetség, az euroatlanti biztonság és jólét, kölcsönösen kedvező mind "az európaiaknak, a spanyoloknak és az észak-amerikaiaknak".

 

Cseh politikai vezetők is gratuláltak Donald Trumpnak

Gratulációkat, de egyben elvárásaikat is megfogalmazták cseh politikai vezetők, amikor Donald Trump választási győzelmét kommentálták.

Csehország örülne, ha „folytatni tudná együttműködését az Egyesült Államokkal a globális kihívások megoldásában, beleértve az európai biztonság megerősítését is” – írja táviratában Petr Pavel cseh köztársasági elnök. „A transzatlanti kapcsolat erős marad” – tette hozzá.

Petr Fiala cseh miniszterelnök is gratulált Donald Trumpnak választási győzelméhez. Táviratában kifejezte reményét, hogy a cseh-amerikai kapcsolatok „az új amerikai adminisztráció idején is magas szinten maradhatnak és fejlődni fognak”.

Jan Lipavsky külügyminiszter úgy véli, hogy „az európai vezetőknek meg kell győzniük az új amerikai adminisztrációt, hogy számára is kifizetődő folytatni a stratégiai együttműködést Európával”. A miniszter kijelentését a közszolgálati cseh televízió idézte.

„Szenzációs visszatérésnek” minősítette Donald Trump választási győzelmét Andrej Babis, volt cseh kormányfő, az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom elnöke. „Az amerikaiak egyértelműen megmutatták, kit szeretnének az Egyesült Államok elnöki székében látni” - mondta az ellenzéki politikus újságíróknak. Szerinte Donald Trump győzelme „az USA-nak jólétet, a világnak pedig békét hoz”.

 

A Kreml nem közölte, hogy kíván-e az orosz elnök gratulálni

Nem világos, hogy gratulálni fog-e Vlagyimir Putyin orosz elnök Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson bejelentett győzelméhez, az Egyesült Államok egy barátságtalan ország - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán újságíróknak.

"Nincs tudomásom az elnök terveiről, hogy gratuláljon-e Trumpnak a választások alkalmából. Ne feledjük, hogy egy barátságtalan országról van szó, amely közvetlenül és közvetve is részt vesz az államunk elleni háborúban" - nyilatkozott Peszkov.

Putyin egyébként csütörtökön Szocsiban, a Valdaj nemzetközi vitaklub tanácskozásán fel fog szólalni, és kérdésekre is válaszol majd, így várhatóan ki fogja fejteni álláspontját az amerikai elnökválasztásról.

Az amerikai-orosz kapcsolatokról szólva Peszkov azt mondta, hogy ezek most "történelmi mélyponton" vannak, és jövőjük a következő amerikai vezetéstől függ. Hangsúlyozta, hogy Putyin továbbra is kész a konstruktív párbeszédre az Egyesült Államokkal, ám a jelenlegi amerikai kormányzat ezzel ellentétes álláspontot képvisel.

"Hogy mi lesz januárban, majd meglátjuk" - mondta.

Az arra vonatkozó kérdésre, hogy vajon a Kreml szerint Trump a közeljövőben felhívhatja-e Putyint az ukrajnai rendezés ügyében, és hogy az orosz elnök fogadja-e a hívást, a szóvivő így válaszolt: "Ezt talán nem tőlünk kellene megkérdezni. Még egyszer megismétlem és emlékeztetem önöket Putyin szavaira, melyek szerint nyitott a kapcsolatfelvételekre, a párbeszédre. De ez a mi álláspontunk, ez következetes, ez jól ismert a világban. Várjuk meg a konkrét tetteket".

Megjegyezte, hogy az ukrajnai konfliktust nem lehet egy éjszaka alatt lezárni.

Peszkov az orosz politikusoknak a Trump győzelmére adott optimista reakcióját azzal magyarázta, hogy a politikus, noha Oroszországgal kapcsolatban kemény kijelentéseket is tett a kampány során, hangot adott béketörekvéseinek is, és arról szólt, hogy "meg akarja szakítani ezt a spirált és totális politikát, amelynek célja a régi háborúk folytatása és új háborúk kirobbantása".

Kilátásba helyezte, hogy Oroszország a tettei alapján fogja megítélni az új amerikai kormányzatot. A szóvivő visszautasította a vádakat, amelyek szerint Oroszország megpróbálta befolyásolni az amerikai elnökválasztást.

"Ami a befolyásolási vagy beavatkozási kísérletekre vonatkozó vádakat illeti, ezt mi határozottan visszautasítjuk, és megismételjük: nem avatkoztunk be, és nem is fogunk beavatkozni senkinek a belügyeibe. Nagyon szilárdak vagyunk abban a tekintetben, hogy megvédjük a saját belügyeinkbe való be nem avatkozással kapcsolatos érdekeinket" - mondta Peszkov.

A szóvivő amerikai belügynek nevezte a választások kimenetelét.

Azokat az állításokat kommentálva, amelyek szerint orosz domainekről amerikai szavazóhelyiségek felrobbantásával fenyegetőztek, a szóvivő kijelentette: "Nem ismerjük a részleteket, nem a mi dolgunk a szavazóhelyiségek biztonságának szavatolása. Önök tudják, milyen gyakran érkeznek különböző orosz intézményekbe bombafenyegetésről szóló hívások. És ezek mind külföldről, külföldi domainekről érkeznek".

"Sajnos, minden országot érnek ilyen hatások" - tette hozzá a Kreml szóvivője.

Marija Zaharova külügyi szóvivő a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy Trumpnak a konfliktusok megszüntetésének szükségességéről tett kijelentését konkrét lépésekkel kell alátámasztania. Méltatta, hogy a politikus a győzelmét bejelentve elismerte, hogy Amerikának elsőként a saját problémáinak megoldásával kellene foglalkoznia.

A Sputnik rádiónak Zaharova kijelentette, hogy Oroszország az amerikai elnökválasztás után is a saját célkitűzéseinek megfelelően fog haladni, az Egyesült Államok meg csak igyekezzen utolérni. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazást számos törvénytelenség kísérte, az amerikai választási rendszert pedig problémákkal teli archaizmusnak nevezte.

Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese szerdai Telegram-bejegyzésében úgy vélekedett, Oroszország szempontjából hasznos, hogy Trump nem szeret pénzt költeni a "tányérnyalókra", amelyek közé Ukrajna is tartozik.

 

Giorgia Meloni és Matteo Salvini is gratulált Donald Trumpnak

Giorgia Meloni olasz kormányfő az Olaszország és az Egyesült Államok közötti stratégiai kapcsolatot hangsúlyozta az amerikai elnökválasztásokon győztes Donald Trumphoz intézett üzenetében, amelyet az olasz miniszterelnök közösségi oldalán tett közzé szerdán.

Hangsúlyozta, hogy Olaszország és az Egyesült Államok “testvérnemzetek", amelyeket ledönthetetlen szövetség, közös értékek és történelmi barátság köt össze.

“Stratégiai kapocs, amelyet, biztos vagyok benne, még tovább erősítünk” - írta Meloni, aki jó munkát kívánt az új amerikai elnöknek.

“Az illegális bevándorlás elleni küzdelem, az adók lefaragása, keresztény gyökerek és visszatérés a békéhez, véleményszabadság és a politikai bírósági perek elutasítása. Az USA-ban is a józanész, a szenvedély és a jövő győzött!” - írta közösségi oldalán Matteo Salvini, a jobboldali Liga párt vezetője. A bejegyzéséhez azt a fotót csatolta, amelyen Trump az ellene elkövetett merényletkísérlet után sebesülten látható.

Matteo Salvini az Rtl 102.5 kereskedelmi rádióban szerda reggel adott interjúban kijelentette, hogy az amerikai elnökválasztás eredménye sokakat “ráébresztett a valóságra, szertefoszlatva a fantáziát”. Salvini úgy vélte, hogy Trump az amerikaiak érdekeit képviseli, “ahogyan ez helyes és normális, és ha az amerikaiak érdekei között szerepel majd ismét egy új világegyensúly, az Oroszország és Ukrajna, valamint az Izrael és Palesztina közötti háborúk lezárásával, akkor az az egész világ számára nyereség lesz”.

Salvini elismerte, hogy az olasz jobboldalt is megosztotta Donald Trump támogatása, amiként eltérőek a vélemények az Európai Bizottságot vezető Ursula von der Leyennel kapcsolatban is.

“Von der Leyen rosszul teljesített az utóbbi években, és nem érthető, miért tudna most jobban teljesíteni” - jegyezte meg Salvini.

Salvini kiemelte, hogy a gazdaság védelmét, az illegális bevándorlás elleni fellépést és az adócsökkentést kell “komolyabban venni” Európában és Olaszországban is.

“Az olasz bíróságok nap mint nap érvénytelenítik a római parlament és kormány törvényeit a határellenőrzésről és a bűnöző és illegális migránsok kiutasításáról” - mondta Matteo Salvini emlékeztetve, hogy decemberben hat évre ítélhetik egy migránsokat szállító hajó feltartóztatása miatt.

Hozzátette: ha az olasz újságírók és politológusok szavaztak volna, Kamala Harris győz, de “az a probléma, hogy az emberek szavaztak, fehérek, feketék, latinók, fiatalok, idősek, több millió szabad nő és férfi”.

Antonio Tajani külügyminiszter, a Hajrá, Olaszország! (FI) vezetője szerint Donald Trumppal erősödhet a Földközi-tenger térségének szerepe. Nyomatékosította, hogy a diplomácia az olasz érdekeket kívánja képviselni a gazdasági kapcsolatok erősítésével. Tajani úgy vélte, hogy az ukrajnai békén kell dolgozni, de az nem jelentheti Kijev magára hagyását.

 

A brüsszeli vezetők gratuláltak Donald Trumpnak

Gratulált szerdán Donald Trump választási győzelméhez Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, közleményében pedig az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti transzatlanti együttműködés mélyítését sürgette.

"Az Európai Unió és az Egyesült Államok többek puszta szövetségeseknél; népeinket őszinte partnerség köti össze, amely 800 millió embert egyesít. Ez a kötelék mélyen, a közös történelmünkben, és a szabadság és a demokrácia iránti elkötelezettségünkben gyökerezik" - olvasható von der Leyen közleményében, amelyben egyúttal kiemelte az Egyesült Államok és az EU közötti szoros kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat is.

Az újonnan megválasztott amerikai elnöknek Charles Michel, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke is gratulációját fejezte ki, szintén az Egyesült Államok és az EU közötti szoros kötelékeket hangsúlyozva.

"Az EU szövetségesként és barátként tekint elébe a konstruktív együttműködés folytatásának" - jelentette ki.

Hozzátette: az EU továbbra is erős, egységes, versenyképes és szuverén partner kíván lenni, "miközben kiáll a szabályokon alapuló, többpólusú rend mellett".

A győzelemhez gratulált Mark Rutte NATO-főtitkár is, aki az X-en leszögezte, hogy Trump elnökségének "ismét kulcsszerepe lesz a szövetség erejének fenntartásában".

A főtitkár közleményben felhívta a figyelmet a globális kihívásokra, példaként említve "az egyre agresszívabbá váló Oroszországot", a Kínával folytatott stratégiai versengést, valamint a Moszkva, Teherán, Peking és Phenjan között egyre mélyülő szövetséget, és a NATO-n belüli közös munkát sürgette.

Aláhúzta, hogy Trump január 20-i beiktatását követően az új amerikai elnököt "egy erősebb, nagyobb és egységesebb szövetség várja", valamint további erőfeszítéseket sürgetett "a béke és a jólét megőrzése érdekében Európában és Észak-Amerikában".

 

A román vezetők szerint békét és jólétet eredményez Donald Trump visszatérése

A bukaresti vezetők a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerséget hangsúlyozva gratuláltak szerdán Donald Trump választási győzelméhez, kifejezve meggyőződésüket, hogy visszatérése a Fehér Házba békét, biztonságot és jólétet eredményez mindkét nép számára.

A mandátuma végéhez közeledő Klaus Iohannis államfő az X-en közzétett üzenetében kiemelte: Románia az Egyesült Államok erős és elkötelezett stratégiai szövetségese.

"Amerikai-román közös erőfeszítéssel békét és jólétet fogunk hozni országainknak és másoknak, megvédve közös érdekeinket" - fogalmazott a román elnök.

Az elnökválasztáson induló Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök Facebook-bejegyzésben fejezte ki meggyőződését, hogy Donald Trumppal közösen sikerül szintet lépni az amerikai-román stratégiai partnerség megerősítésében, gazdasági téren történő bővítésében.

"Trump elnök vezetése békét, biztonságot és jólétet biztosít állampolgáraink számára" - hangoztatta a román miniszterelnök.

A román jobboldali szavazók támogatására igényt tartó Nicolae Ciuca házelnök, a Nemzeti Liberális Párt államfőjelöltje is Facebookon gratulált Donald Trump visszatéréséhez, hangsúlyozva, hogy (elnökké választása esetén) mindent megtesz azért, hogy fejlessze az amerikai-román stratégiai partnerséget, amelyre nagy szükség van ezekben a válságos, fenyegetésekkel teli időkben.

"Románia biztonsága a legfőbb számomra! Isten áldja Romániát! God bless USA!" - zárta üzenetét a román házelnök.

 

Az izraeli kormányfő a történelem legnagyobb visszatérésének nevezte Trump győzelmét

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdai közleményében a „történelem legnagyobb visszatérésének” nevezte Donald Trump újbóli megválasztását az Egyesült Államok elnökének.

„Gratulálunk a történelem legnagyobb visszatéréséhez! Az Ön történelmi visszatérése a Fehér Házba új kezdetet ígér Amerikának, és erőteljes ismételt elköteleződést Izrael és Amerika nagy szövetsége mellett” - állt a közleményben.

„Ez hatalmas győzelem!"- zárta rövid üzenetét a felesége nevében is gratuláló kormányfő.

Jichák Hercog izraeli államelnök is gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének „történelmi visszatéréséhez a Fehér Házba”. „Izrael igaz és kedves barátjának, a "béke és az együttműködés bajnokának” nevezte Trumpot az X-en közzétett üdvözletében, melyben bejelentette, hogy várja a közös munkát az amerikai elnökkel a népek kötelékének erősítésében, valamint "a béke és biztonság jövőjének építésében a Közel-Keleten".

„A zsidó és demokratikus Izrael és egész népünk nevében sok sikert kívánok” - írta Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter szintén az X-en közzétett üzenetében, melyben ő is történelminek nevezte az amerikai politikus győzelmét. „Együtt megerősítjük az Egyesült Államok és Izrael szövetségét, visszahozzuk a túszokat, és szilárdan kiállunk azért, hogy legyőzzük az Irán vezette gonosz tengelyét” - ígérte Kac.

 

Gratulált Donald Trumpnak a brit miniszterelnök

Gratulált szerdán a brit miniszterelnök Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez.

Starmer a Downing Street ismertetése szerint "történelmi választási győzelemnek" nevezte Trump sikerét, és közölte: várakozással tekint a megválasztott amerikai elnökkel folytatandó együttműködés elé a következő években.

A munkáspárti brit kormányfő hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a lehetséges legszorosabb szövetségesi viszonyban áll egymással, és vállvetve küzd a szabadság, a demokrácia és a vállalkozószellem közösen vallott értékeinek védelméért.

Starmer kifejtette: tudja, hogy Nagy-Britannia és az Egyesült Államok különleges viszonyrendszere a következő években is sikeres lesz olyan területeken, mint a gazdasági növekedés, a biztonság, az innováció és a technológiai fejlődés.

David Lammy brit külügyminiszter az X portálon közzétett rövid üzenetében ugyancsak gratulált Trumpnak megválasztása alkalmából.

Lammy úgy fogalmazott: nincs még egy ország, amely szorosabb baráti kapcsolatokat ápolna Nagy-Britanniával, mint az Egyesült Államok, és a két ország közötti különleges kapcsolatrendszert immár több mint 80 éve nagyra becsülik az Atlanti-óceán mindkét partján.

Gratulált Trumpnak Kemi Badenoch, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Konzervatív Párt vezetője és miniszterelnökjelöltje is, aki "figyelemreméltónak" nevezte a republikánus politikus választási győzelmét.

A képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos szerdai alsóházi félórájában ugyanakkor Badenoch megkérdezte a munkáspárti kormányfőt, hogy amikor ő és külügyminisztere szeptemberben találkozott Trumppal, kihasználták-e az alkalmat arra, hogy Lammy bocsánatot kérjen az amerikai politikusra korábban tett sértő kijelentéseiért, illetve ha ez nem történt meg, Starmer hajlandó-e most elnézést kérni külügyminisztere nevében.

David Lammy 2018-ban, még ellenzéki politikusként "nőgyűlölő, rasszista újnáci szimpatizánsnak" nevezte Donald Trumpot. Válaszában Keir Starmer miniszterelnök csak annyit mondott, hogy ő és külügyminisztere néhány hete elköltött egy munkavacsorát Trumppal, és a "nagyon konstruktív" kétórás találkozón globális jelentőségű kérdéseket tekintettek át.

Szerdán John Swinney skót miniszterelnök is gratulált Donald Trumpnak. Swinney, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője Trumphoz intézett üzenetében kiemelte, hogy az Egyesült Államok Skócia legfontosabb piaca és befektetési forrása, de "ennél is sokkal többet jelent" Skócia számára, hiszen számos amerikai, aki Trumphoz hasonlóan skót származású, kemény munkával járult hozzá ahhoz, hogy az Egyesült Államok világhatalommá váljon.

Donald Trump édesanyja Skóciában született. Swinney a BBC televíziónak nyilatkozva szerdán ugyanakkor aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a megválasztott republikánus elnök 10 százalékos importvám bevezetését helyezte kilátásba az amerikai piacra érkező külföldi termékekre.

A skót kormányfő szerint ez potenciálisan hatással lehet a skót whiskyt gyártó ágazatra, hiszen amikor Trump előző elnöki időszakában importvámokat vezetett be, az 600 millió font (csaknem 300 milliárd forint) exportveszteséget okozott a skót whiskyiparnak.

John Swinney Trump demokrata párti ellenfelét, Kamala Harris alelnököt támogatta az amerikai elnökválasztási kampányban, és ezt azzal indokolta, hogy "Trump ellenzi Skócia függetlenné válását".

 

Volodimir Zelenszkij: várakozással tekintünk az erős Amerikai Egyesült Államok korszaka elé Trump elnök vezetése alatt

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-alkalmazásban gratulált Donald Trumpnak választási győzelméhez, és azt üzente: várakozással tekint az erős Amerikai Egyesült Államok korszaka elé Trump elnök határozott vezetése alatt.

Az ukrán elnök felidézte szeptemberi találkozóját Trumppal, és elmondta, hogy nagyra értékeli a „béke az erő révén” megközelítést.

„Ez az az elv, amely a gyakorlatban igazságos békét hozhat Ukrajnának. Remélem, hogy együtt meg fogjuk valósítani. Várjuk az erős Amerikai Egyesült Államok korszakát Trump elnök határozott vezetése alatt” – írta Zelenszkij.

Kifejezte reményét, hogy az Egyesült Államokban erős kétpárti támogatásban részesül Ukrajna, és Ukrajnát „Európa egyik legerősebb katonai hatalmának” nevezte, amely elkötelezett Európa és a transzatlanti közösség hosszú távú békéje és biztonsága mellett.

„Alig várom, hogy személyesen üdvözöljem Trump elnököt, és megvitassuk, hogyan erősíthetjük Ukrajna és az Egyesült Államok stratégiai partnerségét” – tette hozzá az ukrán elnök.

 


Számolják a szavazatokat

Már szinte az összes államban számolnak az amerikai elnökválasztás után, írja összefoglalójában a Telex. Magyar idő szerint szerda hajnalban Donald Trump vezetett mind a hét csatatérállamban. Az AP és a CNN 89 százalékos feldolgozottságnál odaadta Észak-Karolinát Trumpnak, 51-48 százalékra vezet Harrisszel szemben. Georgiában több mint 95 százalékos feldolgozottságnál szintén 51-48 százalékra Trump vezet.

A rozsdaövezet három fontos állama közül Pennsylvaniában 82 százalékos feldolgozottságnál 51,3-47,6-ra, Wisconsinban 71 százaléknál 50,7-47,7-re, Michiganben 40 százaléknál 51,2-47 százalékra vezet a republikánus jelölt.

Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve.

 

Több államban eldőlt az elektori voksok sorsa

A szavazóhelyiségek túlnyomó része bezárt közép-európai idő szerint szerda reggelre az amerikai elnökválasztáson, és a magas feldolgozottságú részeredmények alapján több államban gyakorlatilag el is dőlt az úgynevezett elektori szavazatok sorsa.

Az országban 538 elektori szavazat alapján választják meg az új elnököt, vagyis az a jelölt nyer, aki ezekből legalább 270-et megszerez. Minden állam meghatározott számú vokssal rendelkezik, általában ezek mindegyikét az a jelölt kapja meg, akire többen szavaztak.

A mostani választáson a két elnökjelölt, a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris közötti küzdelmet az előzetes közlések szerint a politikai csatatérnek számító államok - Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin - döntik el. Ezekben az államokban a hajnali részeredmények szoros versenyt mutattak a két jelölt között.

Azok közül az államok közül, amelyekben közép-európai idő szerint a reggeli órákra megközelítette vagy meg is haladta a 90 százalékos feldolgozottságot a szavazatösszesítés, Floridában (30 elektori voks), Texasban (40), Ohióban (17), Indianában (11), Tennesseeben (11), Dél-Karolinában (9), Kentuckyban (8), Louisianában (8), Oklahomában (7), Iowában (6), Arkansasban (6) és Nyugat-Virginiában (4) Donald Trump, New Yorkban (28 voks), Illinois-ban (19), Marylandben (10), Rhode Islanden (4), Vermontban (3) és Delaware-ban (3) Kamala Harris győzött.

A szavazás napján mindkét jelölt derűlátóan nyilatkozott a saját esélyeiről. Ha Donald Trump nyer, több mint száz éve ő lehet az első elnök, akit egy periódus kihagyása után újraválasztanak, Kamala Harris pedig az első nő lehetne az amerikai elnöki székben. (MTI)

 

Cikkünk frissült.


Illusztráció: Pixabay

Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Miss Universe 2024: huszárruhában és turulszárnyakkal lépett színpadra a szombathelyi Kenéz Nóra
Extrém szettben vonult végig a színpadon az elődöntő nemzeti ruhás fordulójában.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
Adventi vásár Szombathely 2024: Indul a visszaszámlálás! November 22-én nyit a szombathelyi adventi vásár sok programmal és újdonsággal
Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér. A már hagyományosnak számító elemek mellett izgalmas újdonságokat is tartogat az idei adventi vásár, erről tartottak sajtótájékoztatót szerda délelőtt.
legfrissebbek
Figyelmeztetést adott ki a HungaroMet Nonprofit Zrt.: havazás, viharos szél, ónos eső várható
Napok óta vannak kisebb-nagyobb változások az előrejelző modellekben az éjszaka érkező ciklon pályájával kapcsolatosan, emiatt kellő bizonytalanság mellett kezeljük a havazással kapcsolatos információkat.
Isten éltesse, Goldie Hawn!
Ma 79 esztendős. 1945. november 21-én, Washingtonban született Goldie Hawn (Goldie Jeanne Hawn) Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai színésznő, rendező, énekesnő és producer.
NMHH: Nem terjesztett LMBTQ-propagandát a TV2
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa keddi ülésén megállapította, hogy a Sztárban sztár All stars egyes, nézők által kifogásolt epizódjai nem voltak jogsértőek.
Őrző-védő bűnszervezetre csapott le a NAV Vas vármegyében
Egyszerre 39 helyszínen csaptak le a nyomozók. Egyedi építésű motorkerékpárt, tömérdek mennyiségű készpénzt, vadász- és sportfegyverarzenált foglaltak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak köszönhetően. A pénzügyőrök egy kiterjedt bűnszervezetre csaptak le: ez a társaság a gyanú szerint csaknem hárommilliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést. Az elkövetők a bűncselekményből származó haszonból extravagáns életüket finanszírozták: temérdek pénzt halmoztak fel, ingatlant, illetve értékes luxus-gépjárműveket is vásároltak.
Szombathelyi Erdészeti Zrt.: kezdődnek az állományszabályozó vadászatok
A vadászatra jogosultak, így a Szombathelyi Erdészeti Zrt. is, üzemi vadászterületein társas vadászatokat szervez. Ezeken a napokon a társaság biztonsági okokból reggel 7 óra és 17 óra között időszakos útlezárások lesznek a turistautakon.