Amerika választ: Trump nyert Észak-Karolinában és vezet az összes csatatérállamban
Frissítés:
Fox News: Donald Trump nyerte az elnökválasztást
Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást - jelentette szerda reggel a Fox News amerikai hírtelevízió.
A csatorna összesítése szerint a volt elnöknek legkevesebb 277 elektori szavazata van az államokban összesített szavazatok alapján, míg a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris 226 elektor támogatását szerezte meg. Az elnökké választáshoz 270 elektori szavazat szükséges.
A CNN hírtelevízió összesítése szerint Trump egyelőre 246 elektori voksra számíthat, míg demokrata párti ellenfele 187 elektor támogatását szerezte meg a szerda reggeli állás szerint.
Ugyanennyi elektori támogatást jelez mindkét jelöltnek a BBC brit közmédia, amelynek eredményösszesítése szerint a volt elnök magas feldolgozottság mellett vezet az úgynevezett csatatérállamok többségében.
Korábbi, magas feldolgozottság alapján készített előrejelzés szerint a republikánusok a Szenátusban is többségbe kerülnek. (MTI)
Korábban írtuk:
Már szinte az összes államban számolnak az amerikai elnökválasztás után, írja összefoglalójában a Telex. Magyar idő szerint szerda hajnalban Donald Trump vezetett mind a hét csatatérállamban. Az AP és a CNN 89 százalékos feldolgozottságnál odaadta Észak-Karolinát Trumpnak, 51-48 százalékra vezet Harrisszel szemben. Georgiában több mint 95 százalékos feldolgozottságnál szintén 51-48 százalékra Trump vezet.
A rozsdaövezet három fontos állama közül Pennsylvaniában 82 százalékos feldolgozottságnál 51,3-47,6-ra, Wisconsinban 71 százaléknál 50,7-47,7-re, Michiganben 40 százaléknál 51,2-47 százalékra vezet a republikánus jelölt.
Harris több csatatérállamban is rosszabbul szerepelt fontos megyékben, mint Biden négy éve.
Több államban eldőlt az elektori voksok sorsa
A szavazóhelyiségek túlnyomó része bezárt közép-európai idő szerint szerda reggelre az amerikai elnökválasztáson, és a magas feldolgozottságú részeredmények alapján több államban gyakorlatilag el is dőlt az úgynevezett elektori szavazatok sorsa.
Az országban 538 elektori szavazat alapján választják meg az új elnököt, vagyis az a jelölt nyer, aki ezekből legalább 270-et megszerez. Minden állam meghatározott számú vokssal rendelkezik, általában ezek mindegyikét az a jelölt kapja meg, akire többen szavaztak.
A mostani választáson a két elnökjelölt, a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris közötti küzdelmet az előzetes közlések szerint a politikai csatatérnek számító államok - Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin - döntik el. Ezekben az államokban a hajnali részeredmények szoros versenyt mutattak a két jelölt között.
Azok közül az államok közül, amelyekben közép-európai idő szerint a reggeli órákra megközelítette vagy meg is haladta a 90 százalékos feldolgozottságot a szavazatösszesítés, Floridában (30 elektori voks), Texasban (40), Ohióban (17), Indianában (11), Tennesseeben (11), Dél-Karolinában (9), Kentuckyban (8), Louisianában (8), Oklahomában (7), Iowában (6), Arkansasban (6) és Nyugat-Virginiában (4) Donald Trump, New Yorkban (28 voks), Illinois-ban (19), Marylandben (10), Rhode Islanden (4), Vermontban (3) és Delaware-ban (3) Kamala Harris győzött.
A szavazás napján mindkét jelölt derűlátóan nyilatkozott a saját esélyeiről. Ha Donald Trump nyer, több mint száz éve ő lehet az első elnök, akit egy periódus kihagyása után újraválasztanak, Kamala Harris pedig az első nő lehetne az amerikai elnöki székben. (MTI)
Cikkünk frissül.
Illusztráció: Pixabay
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.