Ana-Maria Vladulescu : sertéshús és töltött káposzta
– Craciun fericit” – hangzik Romániában a Boldog Karácsonyt!. A mi kultúránkban hal, illetve szárnyas sosem található az ünnepi asztalon, a finomabbnál finomabb fogások hagyományosan sertéshúsból készülnek el – fogalmazott Ana Maria Vladulescu. – Ahogy említettem, a sertés van a középpontban, és az egyik legnagyobb esemény, ami a téli időszakhoz köthető, az egyértelműen a disznóvágás, amely általában december 20-án, Ignaz (Ignác) napján szokott lenni. Ez egy nagy társasági összejövetel, mindenki kiveszi a részét belőle, a férfiak hagyományosan a disznóölésben, míg az asszonyok az előkészületekben szoktak segíteni. Rengetegféle dolgot készítünk ilyenkor, amik aztán majd az ünnepek alkalmával is az asztalra kerülnek. Ilyen például a kolbász, hurka, de mondhatnám a pecsenyét is. Kocsonyát is eszünk, méghozzá malachúsos kocsonyát, amit mi piftie-nek hívunk. A karácsony elmaradhatatlan „kelléke” a füstölt vagy főtt szalonna is, méghozzá fokhagymával, paprikával, valamint a caltabos is. A caltabos különleges hurka-, illetve kolbászfajta rizzsel, hússal töltve, amit hagyományosan sóval, borssal, korianderrel, kakukkfűvel vagy hagymával, fokhagymával szoktak fűszerezni. Elképzelhetetlen egy karácsonyi menü a sarmale, azaz a töltöttkáposzta-tekercsek nélkül. Van egy speciális desszertünk is, ami szintén nagyon népszerű ilyenkor, ez pedig a cozonac. A cozonac egy édes kenyér vagy kalács, aminek alapja a tej, élesztő, cukor, tojás, valamint a vaj. Ezeket összekeverjük, egy kicsit állni hagyjuk, majd megsütjük. Ízesítése a különböző régióknál eltérő lehet, mi általában citromhéjat szoktunk hozzáadni.
– Természetesen nálunk sem maradhat el a karácsonyfa, ezt a családok általában már karácsony előtt néhány nappal be szokták szerezni és feldíszíteni különböző, kézzel készített díszekkel vagy éppen cukorkákkal. Szenteste utáni napon, december 25-én összegyűlnek a családok, megajándékozzák egymást, ebédre, valamint vacsorára a már korábban felsorolt fogásokat fogyasztják. Ahogy sok más országban, nálunk is nagy hagyomány az éneklés – az egyik legismertebb ünnepi dal a Star Carol –, illetve versek mondása. Karácsony első napján az emberek házról-házra járnak egy csillagot tartva kezükben, s hirdetik Jézus megszületését, emellett pedig szerencsét, szeretetet, boldogságot kívánnak a házak lakóinak. Hogy minél hatásosabb legyen a dolog, általában csoportokba verődnek, és a csillagokon kívül csörömpölő tárgyakat (például harang, különféle csengők) tartanak a kezükben, hogy elűzzék a gonosz dolgokat. Újév napján is van egy hasonló szokásunk, ilyenkor a gyerekek szoktak egy feldíszített faággal boldog, sikeres, gazdag új esztendőt kívánni. Úgy tartják, hogy azokra, akik nem nyitnak ajtót az éneklőknek, balszerencsés esztendő vár. Az énekeket hangszerekkel is kísérik általában, dobokkal, kolomppal, sőt, van, hogy ostorral. Hazánkban is az esztendő egyik legszebb időszaka ez, a készülődés, az, hogy együtt vagyunk a szeretteinkkel, őrizve a hagyományokat.
Malomsoki Cintia
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.