km/óra
  2024.11.22., péntek  •  Cecília napja
Anno: ezrek vonultak fel a Karneválon

Anno: ezrek vonultak fel a Karneválon

A karneváli forgatagot, amit nagy színjátéknak és eleven történelemkönyvnek egyaránt neveztek, 1961 szeptemberének végén láthatták először a város lakosai. A Savaria Karnevált –1963 kivételével – 1969-ig minden év augusztus utolsó vasárnapján rendezték meg. A felvonulást 1965-ben, 1966-ban a televízió is sugározta.

 

A Kádár-korszakban nem önálló eseményként, hanem a Savaria-napok rendezvénysorozat részeként szervezték meg a nyári felvonulást. A hatvanas évek közepére a Karnevál a város legnagyobb turisztikai eseménye lett, ahogy azt a Vas megyei tanács Idegenforgalmi Hivatalának vezetője, Butty Edit is elmondta: „A Vas megyei nyári kulturális program legnagyobb tömeget mozgató és legtöbb nézőt vonzó része a Savaria karnevál”, amelynek állandó sztárfellépői 1965-től 1969-ig Sinkovits Imre és felesége, Gombos Katalin voltak, ők narrálták a felvonulást. A házaspárt a karnevál egyik főszervezője, Gál Ferusz József szervezte be, méghozzá az őrségi Ispánkon lakó Sinkovits nagynénjén keresztül.


A felvonulók a karnevál napján a városközpont széles utcáin meneteltek végig. Az út hossza körülbelül két kilométer lehetett, időtartama két óra volt. A résztvevők a Batthyány térről indultak el, és a Bejczy utcán át a Fő térre mentek. Onnét a Király és a Petőfi utcákon vonultak a megye és a város központjaként számon tartott Berzsenyi térre, ahol a műsort tömött tribünök előtt mutatták be. A produkció megtekintésért fizetni kellett, körülbelül egy mozijegy árának megfelelő összeget.


A hatvanas évek elején két- és kétezer-ötszáz szereplőről, az évtized közepén több, háromezer és négyezer közötti felvonulószámról írtak az újságok. Az önkéntesek nagy részét az üzemek alkalmazottai, az iskolák tanulói tettét ki, de szerepeltek például a Szombathelyen állomásozó szovjet katonák is. A Karnevál főszervezői döntöttek arról, hogy kinek melyik kort, mennyi emberrel, milyen eszközökkel, milyen jelmezben kell képviselnie. A résztvevők toborzása az üzemek feladata volt. Körülbelül harminc intézmény vett részt a felvonuláson, köztük az iskolák hallgatói.


A jelmezek és díszletek elkészítésében, beszerzésében a Vas megyei üzemekre hárult jelentős feladat. A varrással foglalkozó KTSZ-ek készítettek római ruházatot a Szombathelyi Pamutipari Vállalattól felvásárolt anyagokból. A Szombathelyi Határőrség leselejtezett bakancsait viselték a Horthy-kor seregei és Dózsa parasztjai. A Szombathelyi Cipőgyár a római kor saruit, a Szentgotthárdi Kaszagyár Dózsa parasztjainak kaszáit, a Járműjavító Vállalat az 1848-as ágyukat, a Mezőgép gyár a fegyvereket, a kardokat, a pajzsokat adta.


A műsor vagy Savaria alapításával vagy Septimius Severus császári trónra emelésével kezdődött, majd Attila hunjainak hódítását, a szlávok betelepülését, a honfoglalást, tatárjárást, török korszakot, Rákóczi-szabadságharcot, Napóleon seregeinek megszállását, az 1848-as forradalmat, a Horthy-korszakot, a második világháborút elevenítették fel, a jelenkor végül egy jelenetben olvadt össze. 


A rendezők minden korszaknál igyekeztek városi, megyei történeteket színre vinni. Szombathely, Vas megye és Magyarország történetét osztályharcok szerint mesélték el. Különböző városi legendák szólnak a rendezvény után a városban felbukkanó SS-egyenruhába öltözött fiatalokról – a főszervező, Gál Ferusz József szerint, egyik ilyen eset okozta a rendezvény vesztét. Erről az 1997-ben készült Savaria Karneválok története (Szekeres Kriszta-Kovács Tibor-Váradi Gábor) című filmben beszélt:  „A cipőgyárnak a KISZ fiataljai öltöztek be ebbe a német egyenruhába. Rettenetesen meleg volt. A melegben nem mentek egyszerre haza, hanem a fasiszta egyenruhában beültek a Marika presszóba. Beültek ezek az elegáns német ruhába öltözött fasiszta elemek, s bement az akkori rendőrparancsnok. És akkor a legközelebbi kiértékelésen, ahol a rendőrség mindig ott volt, mert biztosítani kellett a karnevált, mondta, hogy megengedhetetlen dolog, hogy karnevál után fasiszta egyenruhába öltözött fiatalok dáridózzanak a presszóban, aztán többet nem kellett dáridózniuk.”

 

Gál Ferusz József (1926–2008) a vele készült interjúkban felidézte, egy személyben testesítette meg a Savaria Intéző Bizottságot, és 1964-ig ő rendezte a karnevált. Őt Turián György (1930–1992) színházi főrendező váltotta, aki 1965-től 1969-ig rendezte a felvonulást.
Mellettük sokan működtek aktívan közre a szervezésben: Kiss Vilmos (1916–?), a Művelődési Felügyelőség osztályvezetője, Szentléleky Tihamér (1919–2007), a szombathelyi Savaria Múzeum igazgatója, Horváth Ferenc (1921–1993), a Szombathelyi Városi Levéltár és a Vas Megyei Levéltár igazgatója, Gerecs László okleveles népművelő. A karnevál zenei munkatársai közt volt: Békefi Antal (1926–1982) zeneszerző, Petró János (1937–2022) zeneszerző, karmester, Weszelits Jenő (1923–2005), a Savaria Filmstúdió vezetője, Troszt Margit, a Magyar Rádió zenei szerkesztője. Közreműködött még Makkos Vilmos (1923–2012) díjlovas, lovasedző, Rezsnák Miklós előadóművész, valamint Pétervári Vilmos és Mentes Vilmos. 


Fotó: Fortepan/adományozó: Kelemen Zoltán
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Miss Universe 2024: huszárruhában és turulszárnyakkal lépett színpadra a szombathelyi Kenéz Nóra
Extrém szettben vonult végig a színpadon az elődöntő nemzeti ruhás fordulójában.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Adventi vásár Szombathely 2024: Itt a teljes program!
November 22-én, pénteken hivatalosan is megnyílik a szombathelyi adventi vásár. Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér a már hagyományosnak számító elemekkel és természetesen sok izgalmas újdonsággal is.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
legfrissebbek
KSH: kijöttek a legfrissebb adatok, ennyi az átlagkereset
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2024 szeptemberében a bruttó átlagkereset 627,4 ezer forintot tett ki. Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset közel 70 ezer forinttal, azaz 12,5 százalékkal emelkedett - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Mávinform: felsővezeték-szakadás miatt jelentősek a késések több vasútvonalon
Felsővezeték-szakadás miatt jelentős késésekre, fennakadásokra kell számítani a győri, a székesfehérvári és a pusztaszabolcsi vasútvonalon - közölte a Mávinform péntek délután a honlapján. A tájékoztatás szerint késések várhatók a csatlakozó vonalakon is, így az oroszlányi, a dél-balatoni, a tapolcai, a szombathelyi és a veszprémi járatok esetében is.
Három baleset, három sérülés, három ittas vezető
Az elmúlt 24 óra alatt három olyan közlekedési baleset is történt Vas vármegye útjain, amit ittas vezetők okoztak. Mindhárom balesetben megsérült valaki.
Isten éltesse, Alföldi Róbert!
Ma 57 éves Alföldi Róbert (Kalocsa, 1967. november 22. –) Jászai Mari-díjas magyar színész, rendező, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, 2008 és 2013 között a Nemzeti Színház igazgatója.
Karambol Szombathelyen - két autó ütközött
A Vépi útra vonultak a tűzoltók, félpályán halad a forgalom.