Árverésen 470 milliót ajánlottak a Savaria Szállóért, a városnak elővételi joga van
A Savaria nagyszállót 1998-ban vásárolta meg a helyi Claudius Hotellel együtt a kecskeméti székhelyű IGN Zrt. jogelődje A kilencven, többségében kétágyas szobás szállodát utoljára az 1980-as években újították fel - 28 szobában nincsen külön fürdőszoba és wc. A tulajdonos elképzelése szerint a Claudius Hotelhez hasonlóan felújították volna a Savaria szállót is, amelyet aztán 2005-ben bezártak. A tervek szerint a tetőtér beépítésével 150 szobásra bővítették volna a szállodát és egy osztrák szakmai befektető bevonásával. Ebből viszont nem lett semmi, a gazdasági válság közbeszólt. Ekkor a tulajdonos egymilliárd forintért, majd 650 millió forintért próbálta az IGN eladni a szállodát, de nem sikerült vevőt találnia – erről a nyugat.hu számolt be. Az IGN csődbe ment, a felszámolása 2014 júniusában kezdődött. A társaság utolsó leadott mérlege 2010-es, ekkor a kötelezettségállománya 1,3 milliárd forint volt.
A felszámoló 2015 júniusában még 600 millió forint becsértéken hirdette eladásra az ingatlant, majd 2016-ban és 2017-ben többszöri próbálkozásra sem sikerült eladni az ingatlant. A legutóbb 2018 márciusában, 420 millió forint becsértéken, 380 millió forint minimáláron kínálták, de nem érkezett ajánlat.
Az IGN Zrt. felszámolója a 2018-as, sikertelenül zárult értékesítési pályázata után idén júliusban újra árverésre bocsátotta az ingatlant. Az épület becsértéke ekkor 420 millió, a minimálára pedig 355 millió forint volt. Ismét nem jelentkezett vevő, így aztán november 29-én ugyanezekkel a paraméterekkel került licitre – valaki 470 millió forintot kínált a több 5 ezer négyzetméteres, lassan 15 éve bezárt épületért.
A városnak elővásárlási joga van az épületre: ez gyakorlatban annyit jelent, hogy az önkormányzat a most ajánlott árért, 470 millió forintért megveheti a szállodát. Hogy így lesz-e, erről a közgyűlésnek kell döntenie, Nemény András polgármester azt mondta, rendkívüli ülést hívnak össze az ügyben.
A szálloda ügye a választási kampányban is téma volt. Nemény András egy sajtótájékoztatón polgármester-jelöltként azt mondta:
- A mi javaslatunk az, hogy a város vegye a kezébe a sorsát a nagyszállónak, ezért a cikluson belül mindenképpen meg kellene vásárolnunk, majd utána tervpályázatot kiírni rá, megoldani a parkolókérdést. Ezt követően szakmai befektetőt kell keresni, akivel tárgyalni kell, olyan konstrukciót kell létrehozni, hogy a városlakók is tudjanak használni a báltermet és a kávézót, egyebekben pedig új funkciókkal ellátva, akár részben szállodaként lehetne a jövőben működtetni.
Balázsy Péter, a Fidesz jelöltje is beszélt a kampány során az épületről. Kijelentette: a Nagyszálló felújítása állami támogatás nélkül nem lehetséges, de erre ígéretet kapott a kormánytól. "Erre készülünk, hogy a kormány segítségével a város ezt a következő években rendbe tudja tenni" - hangsúlyozta a polgármesterjelölt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.