Átadták Kőszegen az egykori bencés rendház felújított épületét
A tizenhetedik században épült rendházat a jezsuiták építették, majd a piaristák és a bencés szerzetesek folytatták itt a munkát. Az épület ugyan új funkciót kap, de a jövőben is az oktatás, a kutatás, a közösségi kapcsolatok színtere lesz.
Soltész Miklós, egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár elmondta, hogy az itt élők akár a turizmuson, akár a gazdaság fejlesztésén keresztül akkor találják meg itt a jövőt, a fiatalok akkor maradnak itt közöttünk, ha megtalálják a lehetőséget is és ebben kell segíteni, hiszen ez a hotel a várost fogja gazdagítani, a bevétel az ide jön.
Az épület a 48-as államosítás után 1990-ben került vissza az egyház tulajdonába, állapota időközben jelentősen romlott.
Hortobágyi Cirill pannonhalmi főapát hozzátette, azon is gondolkodnak, hogy mint főapátság a saját tudományos, kulturális tapasztalatukkal, hogy tudnak kapcsolódni ehhez a projekthez, elsősorban előadásokkal, kiállításokkal, programok közös lebonyolításával.
Összefogásra és másfélmilliárd forintnyi kormányzat támogatásra volt szükség ahhoz, hogy a közel három évtizedes munka végén, egy épületegyüttes szerves részeként új közösségi tere legyen a városnak.
Miszlivetz Ferenc, a KRAFT program ötletgazdája, a Kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének főigazgatója hangsúlyozta, a mostani beruházás mindenképpen kiegészíti, nagyon előre is lendíti azt a funkcióegyüttest, amit a többi épületben már megvalósulóban van és ami a Zsinagóga és a Bálház felújításának a megkezdésével tovább fog bővülni.
A Benedict Hotel Kőszeg nem csak az egyetem kutatóinak és hallgatóinak nyújt szállást, de a városba érkező turistáknak is. A hatvanöt férőhelyes épület előtt emléktáblát helyeztek el. A leleplezésen részt vett Navracsics Tibor, a Szombathelyt is magába foglaló Észak-Dunántúli gazdasági övezet kormánybiztosa is. Így fogalmazott: „Láthatjuk, hogy Magyarországon ugyan még gyerekcipőben van ez az fejlődés, de ez a térség kiválóan alkalmas rá, hiszen számos olyan várost tudunk a térségben, amely nagyon jó kulturális adottságokkal rendelkezik, amelyre lehet építeni egy gazdasági potenciált is, mint itt Kőszegen ebben a példában is láthattuk.”
Az egész napos rendezvény nyilvános épületbejárással és kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, amelyen a szakemberek mellett bárki rész vehetett.
Fotó: A Benedict Hotel Kőszeg az átadása napján, 2020. szeptember 7-én. Az egykori bencés rendház felújított műemléki épület, amely továbbra is a szerzetesrend tulajdonában áll, de megújult közösségi tereivel együtt a jövőben idegenforgalmi szálláshelyként is szolgál. A külsejében és belterében is teljesen megújult épület felújítását a KRAFT-Kőszeg progam keretében 1 milliárd 435 millió forinttal támogatta a magyar kormány. MTI/Varga György
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.