Átalakul az orvosi ügyeleti rendszer, októbertől már új helyen működhet
A város közgyűlése 2001-ben döntött arról, hogy az orvosi ügyeleti feladatokat az Országos Mentőszolgálatnak adja át. A részleteket, többek között az éves hozzájárulás összegét (35,8 millió forint), valamint az ingyenesen átadott vagyontárgyakat, eszközöket tartalmazó szerződést egy évvel később írták alá. 2007-ben változott az éves támogatás mértéke, de még abban az évben a város a gyermekorvosi ügyelet költségeire plusz 600 ezer forintot biztosított. 2019 februárjában a Mentőszolgálat jelezte, hogy az előző évet közel 16 millió forintos hiánnyal zárta, melynek oka a központi finanszírozás stagnálásával szemben a bérnövekedés. Majd június 11-én kelt levelében szeptemberi hatállyal felmondta a szerződést. A közgyűlés megszavazta az igényelt 32 milliós többlettámogatást, az ügyeletben dolgozók juttatásait pedig 15 százalékkal megemelte. Így a 2007-től 2018-ig 34,3 millió forintos éves önkormányzati hozzájárulás 2019-ben 75,3 millió háromszázharmincnégyezer forintra nőtt. A Mentőszolgálat ennek köszönhetően visszavonta felmondását.
László Győző alpolgármester lapunkat arról tájékoztatta, hogy tavaly decemberben ismét felmerült az együttműködés – most már közös megegyezéssel való – megszüntetése, mégpedig 2020. szeptember 30-ával. Az országban egyáltalán nem jellemző a szombathelyi modell, miszerint a Mentőszolgálat biztosítja az orvosi ügyeletet. Éppen ezért a város – háziorvosainak szakmai véleménye alapján is – közbeszerzési eljárással kiválasztott külső szolgáltatóra bízná ezt a feladatot. Mégpedig új helyszínen, a Lordok Házaként ismert (11-es Huszár út 6.) önkormányzati ingatlanban, amely korábban étteremként üzemelt. A közel 300 négyzetméteres földszinti épületrészben két rendelőt, egy fektetőszobát, két várót (gyermek és felnőtt), egy takarítószertárt, egy veszélyeshulladék-tárolót és egy raktárt kell kialakítani, valamint a személy számára pihenőszobákat, kiszolgáló helyiségeket, valamint a vizesblokk felújítására, akadálymentesítésre, az ingatlan rekonstrukciójára is szükség van, hogy az előírásoknak, s így a szombathelyiek jó színvonalú ellátásának mindenben megfeleljen. Erre a célra az önkormányzat 40 millió forintot különített el.
Az alapellátás javítására szolgál a város példaértékű kezdeményezése, a háziorvosi életpályamodell bevezetése is. A három pillérből álló programra (a praxis megvásárlásra, fenntartására és esetleges átadására) 74 millió forintot szán Szombathely. Az alpolgármester hozzátette, az életpályamodell kapcsolódik az ügyeleti ellátás zavartalan működtetéséhez is.
Az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője, Győrfi Pál levélben tájékoztatta szerkesztőségünket a kialakult helyzetről: „Az ügyeleti ellátás és az egészségügyi alapellátás biztosítása önkormányzati feladat, az erre vonatkozó pénzügyi, illetve humánerőforrás környezet meghatározása pályázathoz kapcsoltan történik. Az elmúlt években az ágazati béremelésekből és a munkaügyi helyzet változásaiból adódóan a működtetés feltételeit csak az OMSZ és a szombathelyi önkormányzat közötti eseti tárgyalásokkal lehetett fenntartani, amelyek nem nyújtják a feladat folyamatos ellátásának elvárható biztonságát, ezért szükségesnek tartjuk új pályázat kiírását. Az egyeztetések alapján készen állunk az önkormányzat megoldási javaslatainak értékelésére. Mindezek az alapellátás körébe tartozó, önkormányzati feladatot képező orvosi ügyeleti feladatok ellátására vonatkoznak, a Mentőszolgálat a mentési tevékenységét továbbra is a lehető legmagasabb színvonalon minden rászoruló számára folyamatosan biztosítja.”
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.